האמנים שקורעים את הכיס של הסטודנטים

באירועי המחאה בקיץ האחרון הם התנדבו להופיע בחינם, אבל לקראת יום הסטודנט דורשים האמנים המובילים בישראל מאות אלפי שקלים להופעה. ואגודות הסטודנטים? הן מסכימות לשלם לפעמים מחצית מתקציבן השנתי רק בגלל התחרות בינן לבין עצמן. כל הפרטים על האמנים ש"שוחטים" את קופות הסטודנטים

בחודשי המחאה של הקיץ האמנים הגדולים בישראל הופיעו בהפגנות בחינם, אך עכשיו, בהתקרב יום הסטודנט - המחירים מזנקים לשמיים. אלו שלא מזמן יצאו לרחובות במחאה על יוקר המחייה במדינה, ייאלצו לשלם את המחירים שנוקבים האמנים, כדי שאלו יגיע להופיע במוסדות האקדמיים.

אחרי שהסתיימו הדיונים על "מחירון ההופעות" ביום העצמאות, כעת מגיע לשיאו המשא ומתן על ההופעות ביום הסטודנט. האמנים דורשים מהסטודנטים סכומי עתק, ומה שלא מפתיע הוא שהסטודנטים מוכנים לשלם. בחלק מהמקרים אגודות הסטודנטים מוכנות להוציא אפילו יותר ממיליון שקלים, על ערב אחד של כיף.

בקיץ הקרוב, כך נראה, הצדק החברתי מפנה את מקומו לעסקים. הסטודנטים טוענים כי האמנים מעלים את המחיר בכל שנה ודורשים יותר כסף מהופעות שהם מקיימים באירועים פרטיים. ויש לכך סיבה: אגודות הסטודנטים מתחרות בינן לבין עצמן מי תציג רשימה מרשימה יותר ביום הסטודנט, ויש אפילו בקשות לבלעדיות.

מנתונים פנימיים שהגיעו לידי חדשות 2 עולה כי שלמה ארצי ביקש להופעה עם להקתו המלאה 210 אלף שקלים - לא כולל הוצאה של עוד עשרות אלפי שקלים על הפקה; אייל גולן ביקש סכומים הנעים בין 130 ל-160 אלף שקלים; משה פרץ דורש כ-125 אלף שקלים; שלומי שבת דורש 95 אלף שקלים - אך בעבור מופע משותף עם אביב גפן, המחיר מזנק ל-140 אלף שקלים; הצעת המחיר של שלום חנוך עומד על 90 אלף שקלים; הדג נחש "מסתפקים" ב-70 אלף שקלים.

לא רוצים לאכזב את הסטודנטים

תאמינו או לא, האגודות מסכימות גם לשלם את הסכומים האלה כדי לא לאכזב את הסטודנטים שבחרו בהן, וחלקן מוציאות רבע מהתקציב השנתי שלהן על הפקת האירוע של יום הסטודנט - ערב אחד בלבד.

השנה רוב החוזים השמנים כבר נסגרו, אך כפי שזה נראה כרגע, גם בשנה הבאה האמנים יבקשו כל סכום שהסטודנטים יסכימו לשלם. השנה מדובר במיליוני שקלים במצטבר, מיליונים שיכלו להקל על סטודנטים רבים שלא גומרים את החודש.

רוב האמנים שפנינו אליהם, לרבות אלו שהופיעו באירועי המחאה החברתית, סירבו להגיב.

מקורביו של שלמה ארצי אמרו הערב בתגובה כי ההופעה מתומחרת לקהל של 10,000 איש - קרי מחיר של פחות מ-20 שקלים לאדם.

מנהליו של שלומי שבת מסרו: שלומי מכיר ואוהב את ציבור הסטודנטים. הוא אחד האמנים המצליחים והמבוקשים ביותר בארץ ולכן מחיריו גבוהים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת