הבירוקרטיה הישראלית נגד ניצולת השואה

בגיל 81, במצב בריאותי רופף, מתקשה שושנה גריפנר להתמודד עם אטימות המערכת. בשל סוג הקצבאות שלהן היא זכאית אישר לטובתה הביטוח הלאומי רק 11 שעות סיוע שבועיות - פרק זמן זעום לאישה שאיבדה את עצמאותה ומתקשה לסיים את החודש

ניצולת השואה שושנה גריפנר תשושה מלהילחם באטימות המערכת. בגיל 81, אחרי דלקת ריאות קשה ואשפוז ממושך, היא נאלצה להרים ידיים בקרב מול הבירוקרטיה הישראלית - שלא מאפשרת לה להעביר את השנים האחרונות בחייה בכבוד.

כבר לפני חצי שנה תיעדנו את מציאות החיים הקשה שעמה מתמודדת שושנה. גם אז היה מצבה הכלכלי קשה למדי, אבל לפחות ניהלה את חייה באופן עצמאי. ההידרדרות במצבה הבריאותי הפכה את התמונה על פיה, וכעת - בגילה המתקדם - היא מתקשה לסיים את החודש.

אחרי הכתבה הקודמת אודותיה, נרתמה עמותה לסייע לשושנה בשיפוץ ביתה. בעלי עסקים גילו יד רחבה ותרמו לה מוצרי חשמל וארוחות חמות, אבל למרות הכל - היא מצאה עצמה שוב לבדה. הסיבה לכך נעוצה בהוראות חוק הביטוח הלאומי - שמפלות הלכה למעשה בין ניצולי השואה לפי מבחן של הכנסה.

"עוד לא ראיתי אדם במצב כזה"

כך למשל, סכום פיצויי הרנטה שמקבלים ניצולי שואה מגרמניה אינו נכלל במבחן ההכנסה של הביטוח הלאומי. לעומת זאת, אלו שזכאים לקצבאות דרך משרד האוצר - ובהם גם שושנה - נקבעו כמי שכספים אלה מהווים חלק מהכנסתם ומגדילה אותה. בשל כך, זוכים האחרונים לסיוע נמוך יותר מקודמיהם.

אותה המדיניות הביאה לכך שבביטוח הלאומי הקציבו לשושנה רק 11 שעות עזרה סיעודית בשבוע - חרף מצבה הקשה. הסיבה, כאמור, נעוצה בכך שהכנסותיה גבוהות מ-8,000 שקלים בחודש - סכום שבו נכללת הפנסיה שהותיר לה בעלה המנוח, הקצבה שמעביר לה הביטוח הלאומי ואחת נוספת המשולמת לה כניצולת שואה ממשרד האוצר.

אלא שמחצית מאותו הסכום מועבר מדי חודש לטובת תשלום שכר דירה. ב-4,000 השקלים שנותרו נדרשת שושנה לשלם גם חשבונות חשמל, מים וארנונה - ולסייע לבן בוגר שאינו מסוגל להשתכר בכוחות עצמו. בתנאים אלה, היא פשוט אינה מסוגלת לחיות בכבוד.

בעקבות המצב, מעבירה שושנה שעות ארוכות לבדה במיטתה, לצד ששת החתולים האהובים שלה. היא ממתינה בכיליון עיניים למיכל, המטפלת שנשלחה אליה מטעם הביטוח הלאומי, שמהווה קרן אור יחידה בחייה. "באמת שעוד לא ראיתי בן אדם במצב כזה", היא תיארה בזעזוע. "אין להם כלום. בן אדם עובד כל החיים שלו כדי שלעת זקנה יחיה לפחות ברמת חיים סבירה. בעל חי לא חי ככה".

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: "מכיוון שהכנסתה של שושנה גריפנר גבוהה מההכנסה המותרת, אושרה לה על פי חוק מחצית הגמלה לה הייתה זכאית לו הכנסותיה היו נמוכות יותר. נציין שמתנדבים של שירות הייעוץ לקשיש של הביטוח הלאומי נמצאים בקשר עמה ומסייעים לה".

בעקבות הכתבה הגיעו פניות מטעם גופים ואנשים המעוניינים לעזור לשושנה גריפנר, שכעת זקוקה לסיוע בהשכרת מיטה סיעודית. פרטי החשבון לתרומות: סניף בנק דיסקונט מספר 19 (סניף בן יהודה בתל אביב). מספר חשבון: 13220944.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת