מאות הפגינו בת"א: שוחקים אותנו

הלילה בחצות יתייקר הדלק ב-5 אגורות. למרות שמדובר בהפחתה של 15 אג' מהעלאה המתוכננת, בתל אביב נערכה הפגנה נגד יוקר המחייה ומארגני המחאה מאיימים בפתיחת גל מחאה חדש: "כל פעם מכים אותנו בגזרה חדשה, המצב לא השתנה מאז מצרים, מכים אותנו ב-10 מכות. המחאה היא עדיין בלב של כולנו"

עליית מחירי הדלק במוצאי שבת מאיימת להביא לפרוץ גל מחאות נוסף: הערב התקיימה בתל אביב הפגנה נגד הקפיצה הנוספת במחירים, והמארגנים מאיימים: "זאת ההפגנה שתפתח את גל מחאות הקיץ הקרוב". את עצרת המחאה העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

בעצרת, בה השתתפו מאות בני אדם, היו גם חיכוכים. כשישה ארגונים נטלו בה חלק וחוסר תיאום בין הארגונים הביא לחיכוכים על הבמה ומאחורי הקלעים באשר לזהות הנואמים.

אתמול הוחלט באופן רשמי כי מחיר ליטר בנזין יעלה בלילה שבין שבת לראשון ב-20 אגורות, ויחצה לראשונה את רף ה-8 שקלים. אולם בעקבות לחץ ציבורי גדול, החליטו ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר שטייניץ למתן את ההעלאה, והמחיר יתייקר בחמש אגורות בלבד. מחיר ליטר בנזין 95 אוקטן בשירות מלא יעמוד על 8 שקלים, 7.79 בשירות עצמי. למרות זאת, עבור חלק נכבד מהנהגים מדובר בבשורה קשה במיוחד - והם לא מתכוונים לשתוק.

מארגן מחאת הדלק, זאב גרואר, אמר הבוקר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט: "קראנו להפגנה - 'יציאה מעבדות לחירות, עבדים היינו אבל לא עוד'. העלייה של מחיר הדלק והחשמל, כל פעם מכים אותנו בגזרה חדשה, המצב לא השתנה מאז מצרים, מכים אותנו ב-10 מכות".

את העצרת ארגנו במשותף קואליציה של ארגוני מחאה ביניהם מחאת הדלק, תנועת עמי, התנועה לצדק חברתי, מחאת הקוטג' ותנועת המחנה המשותף. עידן מילר ובועז נול, ראשי תנועת המחנה המשותף אמרו, כי "ראש הממשלה חייב להתערב אישית בנושא באופן מיידי ולהודיע על ביטול המע"מ על החשמל, הדלק והמים מהלילה באופן מיידי. לא יתכן שבשעה שאזרחי ישראל נאנקים תחת הנטל הכבד של עליית מחירים בכל תחומי החיים, הממשלה מגדילה את ההכנסות שלה ממסים ממוצרי התשתית שהם הבסיס לחיים של כל משפחה בישראל. לאור העובדה שנגיד בנק ישראל עדכן רק השבוע את תחזית הצמיחה לשנת 2012 כלפי מעלה, הפגיעה בהכנסות המדינה מביטול המע"מ יתקזזו מול עלייה בהכנסות ממסים שצפויה לאור העלאת תחזית הצמיחה".

מתחילת השנה התייקר הדלק ב-56 אג'

"ההפגנה שאנחנו מתכננים מחר תתחיל את אירועי הקיץ. יש כרגע עוד תכנון של מספר צעדים נוספים במחאה על מחירי הדלק, ואנחנו נחשוף אותם בימים הקרובים", מסביר גרואר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת