מהפכת בתי הספר של העתיד: בין לימודי ליבה למגמות נחשקות

ביטול אזורי הרישום לבתי הספר היסודיים נועד כדי לשנות את מדיניות החינוך בכל הארץ. זה מביא את בתי הספר למהלכים שאפשר ממש לכנותם שיווקיים - הם מחפשים ייחוד או התמחות שתקרוץ לתלמידים. כמה זה טוב לתלמידים? האם ההורים מרוצים? רק העתיד יקבע

ביותר מ-20 רשויות מקומיות ועיריות ברחבי הארץ בוטלה שיטת הרישום לבתי הספר היסודיים על פי מקום מגורים. אז אם אתם מעדיפים ג'ודו כשיטת לימודים, או אולי מקפצה לחיל האוויר או חינוך סביבתי - תוכלו למצוא בית ספר כזה במקום מגוריכם.

בעיריית רמת גן מדגישים, כי שיטות החינוך המיוחדות והשונות, לא יבואו על חשבון לימודי הליבה אלא רוצים לפתח את החשיבה היצירתית אצל הילדים. "בית ספר לאדריכלות לא נועד לייצר שורת אדריכלים לעתיד, אלא רק לעצב אצלם חשיבה יצירתית".

מנהלת בית ספר המנחיל ברמת גן, אילה אלבז, התייחסה לשיווק האגרסיבי שמקיימים בתי הספר בקרב ההורים שילדיהם עולים לכיתה א'. "חושבים ששיווק זה מילה רעה, אנחנו כאן עשינו פרזנטציה להורים של גנים באזור. הם הגיעו, ראו מה לבית הספר יש להציע גם מבחינת חינוך בסיסי וערכים, וגם מבחינת העשרה".

על פי כללי משרד החינוך, אסור לבתי הספר לסנן גם אם הביקוש אליהם בשמיים. מיותר לציין, ששיטה זו עובדת על ההורים הישראלים. "ראינו בעולם ש-15% מההורים מבקשים ללמוד בבתי ספר אחרים, והרוב מחפשים בית ספר קרוב לבית. בישראל, עד כה, כרבע מההורים מחפשים את בתי הספר הייחודיים ללא קשר למקום מגוריהם".

תהליך ביטול אזורי הרישום בעיצומו, ויתגבר לקראת השנה הבאה. והשאלה הנדרשת היא: האם הייחודיות והשיווק יתקיימו לצד ההשקעה בלימודים הבסיסיים, או שהתחרות תביא להשקעה של זמן וכסף בעטיפה נוצצת על חשבון החינוך הערכי ולימודי הליבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת