נזרקו מביה"ס "כי לאב יש אייפון"; המשפחה: אפליה גזענית

שוב ויכוחים עדתיים במערכת החינוך החרדית: שני תלמידי כיתה א' הורחקו מהלימודים בזכרון יעקב בגלל "שלאביהם יש אייפון". המשפחה דוחה על הסף את הדרישה וטוענת: המערכת מפלה אותנו כי אנחנו מזרחיים. קרוב משפחה סיפר כי המשפחה סופגת איומים על מנת שהילדים לא ילמדו בעיר

בגלל האייפון או בגלל המוצא? מכשיר אייפון (רויטרס)

אפליה גזענית בבית ספר? בית הספר היסודי-תורני "זכרון גבריאל" בזכרון יעקב הושבת הבוקר על ידי ראש מועצת זכרון יעקב אלי אבוטבול לאחר ששני ילדים, אחים בני 5 ו-6, נשלחו לביתם בגלל "שלאביהם יש מכשיר אייפון". ההורים טוענים: מדובר באפליה, הם לא הורשו ללמוד כי המשפחה ממוצא מזרחי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בית הספר הודיע להורים שהם מתבקשים לשלוח אותם למוסד חינוכי ספרדי בשם "מפי עוללים". ההורים טוענים כי הטלפון הוא תירוץ בלבד, והסיבה האמיתית בגינה שני ילדים בכיתה א' לא יכולים ללמוד כמו כל בני גילם היא אפליה על רקע גזעי.

אחד מקרובי המשפחה סיפר לחדשות 2 Online כי לאחר שמשרד החינוך הורה על החזרת הילדים לבית הספר, ההנהלה ניסתה למנוע את שילובם והילדים גילו במספר פעמים כי כשהגיעו ללמוד - הכיתות היו ריקות, ולאחר שעזבו שני האחים הוכנסו התלמידים האשכנזים ללמוד כרגיל.

"הם מאיימים עלינו כמו דאע"ש"

לטענת אותו קרוב משפחה, הציעו לו גורמים אשכנזים להוציא את הילדים מבית הספר ותמורת הוצאתם ממערכת החינוך בעיר הם יקבלו תשלום בסך 120 אלף שקלים, לכאורה כפיצוי על העברתם למוסד חינוכי ספרדי. המשפחה מתעקשת שהם ימשיכו ללמוד בבית הספר זכרון גבריאל. הוא הוסיף: "גורמים אשכנזים מטילים עלינו המשפחה אימה, כמו דאע"ש, הם נוקטים אלימות".

מישה בלומנפלד, חבר מועצת העיר, אמר היום: "הגזענות הזאת מלווה את העיר כבר כמה שנים ואף נחשפה בחדשות 2 לפני כשנה וחצי. ראש העיר הבין שיש למגר את התופעה ועשה צעד דרסטי לאחר שאתמול בבוקר הודעתי לו שהילדים הגיעו לכיתה ריקה. הבוקר נסגרו ננעלו שערי בית הספר והוצבו בשעריו אנשי ביטחון".

לא מדובר בפעם הראשונה בה מוצא התלמידים הופך לסוגיה של ממש בחינוך החרדי. בשנת 2010 סערה המדינה בעקבות מה שכונה "בג"צ עמנואל" - עתירה לבית המשפט העליון שהוגשה על רקע הפרדת תלמידות אשכנזיות וספרדיות בבית הספר בית יעקב בעמנואל. העתירה הובילה להפגנות סוערות של הציבור החרדי, מעצר מתוקשר של כמה גורמים חרדיים ובסופו של דבר התקבלה פשרה שסיימה את ההפרדה במוסד הלימוד.