מבשרת ציון מציגה: גן רק לאתיופים

יממה לאחר שנעצר הנהג שדיבר בגסות לתלמידות בני העדה האתיופית – כעת נודע כי באותו ישוב פועלים ארבעה גני ילדים שמוגדרים לאתיופים בלבד. הסיבה: הורים לילדים ותיקים איימו שיוציאו ילדיהם מהגן אם ילדים בני העדה יהיו בו. אחת האמהות: "אין בנינו הבדל – רק הצבע". משרד הקליטה: זה תהליך של גיור כחלק מתהליך קליטה

גנים לבני העדה בלבד (חדשות 2)

לאחר שנהג ההסעות במבשרת ציון המשיך אתמול להפגין את דעותיו השליליות כלפי בני העדה האתיופית, כעת מתגלה מקרה נוסף של גזענות בעיר - ארבעה גנים לאתיופים בלבד. העיתון "ישראל היום" מדווח כי במרכז הקליטה ביישוב נאלצים בני העדה להתחנך בגנים נפרדים השייכים למועצה המקומית. הוריהם של הילדים מעדיפים שהם דווקא יתערו בחברה הישראלית.

ההפרדה מתקיימת בשני גני חובה ושני גני טרום חובה והיא באה בעקבות לחץ שהפעילו ההורים הוותיקים בישוב על המועצה המקומית. על פי הדיווח, ההורים אף איימו שיוציאו את ילדיהם מהגן אם ישולבו בו ילדים בני העדה. באחד מהגנים ניתן לראות אף שני שערים שונים - כשהשער הימני מיועד לילדים בני העדה והשני מיועד עבור הילדים הוותיקים ביישוב.

בנוסף, בחלק מהגנים של ילדי בני העדה אין מאבטחים, לעומת גנים של ילדים ותיקים וכן בחלקם עובדות גננות ישראליות שלא יודעות את השפה האמהרית - מה שמונע מהילדים לתקשר עמן.

"אין בנינו הבדל - רק הצבע"

"אנחנו אותו דבר כמו הישראלים. אין הבדל בינינו - רק הצבע", סיפרה אלמטו יבלו בת ה-24, שעלתה לפני חמש שנים מאתיופיה ושמה את ילדתה באחד הגנים המופרדים. "איזה צורה יש לזה? הם צריכים לדאוג שהילדים שלנו יתקדמו בחברה ולא יישארו מאחור".

ממשרד הקליטה נמסר כי: "מדובר בגנים הפועלים בתוך מרכז קליטה במבשרת ציון, המאוכלס כולו על ידי עולים יוצאי אתיופיה ומופעל על ידי הסוכנות היהודית במימון משרד הקליטה. כחלק מתהליך הקליטה נדרשים העולים לעבור תהליך של גיור ולשם כך עליהם להיות בגן ממלכתי-דתי, שאינו נמצא בכל אזור מבשרת". ממשרד החינוך נמסר כי "מדובר בגני ילדים שנמצאים במרכז הקליטה במבשרת ציון. הילדים לומדים בגנים אלה עד למעבר המשפחות למגורי קבע".

אתמול: המשטרה פתחה בחקירה נגד הנהג הגזען

פרשת הנהג הגזען שדיבר בגסות לתלמידים אתיופים שנסעו עמו, הגיעה למשטרה. משטרת ירושלים פתחה אתמול בחקירה פלילית נגד אייל בכר, בחשד להסתה לגזענות. החוקרים גבו עדות מהאימהות ומהילדות. במשרדי חברת ההסעות לא חיכו לפתיחת החקירה ועשו את הדבר המתבקש מבחינתם. בכר זומן לשיחת הבהרה והכחיש את הדברים, אך לאחר מכן הוחלט לפטרו.

בריאיון לחדשות 2 סירב אמש הנהג לחזור בו מהדברים הקשים שאמר: "הם ילדים שחרגו מכל הגבולות. הם הקליטו רק מה שנוח להם. יותר מדי מנצלים את העניין של הצבע. אני אוהב את מייקל ג'ורדן ואני אוהב שחקנים, זמרים כושים, מת עליהם! איזה דבר? מה זה צבע? מה קשור ריח לצבע? הייתה לי גם חברה אתיופית, ואם היא רואה אותי עכשיו אז היא יודעת טוב מאוד כמה שאני לא נגד האנשים האלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק