גנזך המדינה עובר לנגב

בגנזך המדינה הכריזו על פרויקט שאפתני שבמסגרתו יועברו חלק מהיחידות למיקום חדש בנגב. הכוונה טובה - לחזק את הנגב ברוח החזון של בן גוריון. הבעיה היא שמי שיחזיק את כל אוצרות המדינה היא חברה פרטית שתעסיק עובדי קבלן

כמעט כל מסמך שנשלף מהארגזים המאובקים בגנזך המדינה נושא עליו את הכיתוב - סודי ביותר. מפרוטוקולים של ישיבות ממשלה וועדות חוץ וביטחון ועד מסמכים הנוגעים לצנעת הפרט כמו תיקי אימוץ ואבחונים פסיכיאטרים.

בימים הקרובים יפרסם משרד ראש הממשלה מכרז להעברת יחידות של גנזך המדינה מירושלים לערד. את היוזמה יזם נשיא המדינה שמעון פרס עוד בימיו כשר לפיתוח הנגב והגליל.

מי שאמור לנהל את מערך הגניזה ואת המעבדה לטיפול בחומרים הרגישים הם לא אחר מעובדי קבלן. עובדים שאינם עובדי מדינה שייחשפו לחומרים מסווגים ויחזיקו את אבני היסוד של מדינת ישראל, כמו למשל מגילת העצמאות.

בהסתדרות הכריזו על סכסוך עבודה, שם קוראים למהלך שיכלול החלפת 14 עובדי מדינה בעובדי קבלן "הפרטת המורשת הלאומית". העובדים טוענים כי מטרת המהלך נועדה לחסוך כסף, דבר העשוי לפגום בטיב כוח האדם וכתוצאה מכך גם בחומרי הארכיון יקרי הערך.

אריק קלינר מיחידת הפיקוח וההדרכה של גנזך המדינה אומר כי החומר בארכיון חייב להישמר בתיקי "מנילה" ייחודיים שהם תיקים נוגדי חימצון השומרים על החומר לטווח ארוך. קלינר מביע חשש כי החומרים היקרים לא יועברו לתיקים מסוג זה בגלל העלות הכספית.

במשרד ראש הממשלה טוענים כי המבנה החדש יעמוד בסטנדרטים הבינלאומיים וייתן מענה למאות אלפי הארגזים שנשמרים היום בתנאים לא נאותים. "זכיין פרטי יבנה את המתקנים וינהל אותם במשך 15 שנה, ובתום התקופה יעביר את המתקנים לניהול המדינה. מספר קטן של עובדי הארכיון ינוידו לעבודה אחרת בשירות הציבורי מבלי שביטחונם התעסוקתי ייפגע", נאמר בתגובה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת