"אעבוד בשביל 15 שקל לשעה"

הפליטים שמגיעים לישראל מתמודדים עם מציאות קשה ומורכבת – תחרות עם עובדים פלסטינים, מחסור בעבודה ושלילת זכויות סוציאליות. "אני מוכן לעבוד בשביל 15 שקל בשעה", הודה אחד מהם. צפו בביקור המיוחד בשוק העבדים הפרוץ

עשרות אלפי מבקשי מקלט מאפריקה נמצאים בישראל - לרובם אסור לעבוד אבל המציאות היא שהמעסיקים מנצלים אותם והם רבים על כל עבודה עם פלסטינים מהשטחים.

בשנים האחרונות הם הפכו לחלק בלתי נפרד מהנוף שלנו - עשרות מהגרים לפעמים מאות עומדים בשולי הכבישים מחפשים עבודה. האסוציאציה הראשונה היא של שוק - שוק עבדים פרוץ שבו הסחורה היא בני אדם. מי שמוצא כבר עבודה מתמודד פעמים רבות עם ניצול הלנות שכר וגם עם מעסיקים שנעלמים. על הזכויות הסוציאליות שמגיעות להם רבים יכולים רק לחלום.

קצת לפני זריחת החמה מתחילים להגיע "האנשים השקופים", אלה שאנו לא רואים לעוד יום של מלחמת ישראל. בשעת בוקר מוקדמת הם יודעים שרק מעטים יצאו באמת לעבוד. "מרגע שהגעתי לתל אביב לא הייתה לא עבודה בכלל", סיפר חסן, מבקש מקלט מאריתריאה. "אח שלי עובד בבניין והוא מרוויח 150 שקלים ביום", העיד מוחמד, מבקש מקלט מסודן. "הוא עובד עשר שעות ביום".

"המכוניות באות ואני בא אליהן ואומר שאני רוצה לעבוד אבל הם אומרים לי 'אין לנו הצעות בשבילך", סיפר אחד הפליטים. "אין לי אפילו שקל אחד עלי". "הכושים לקחו לנו את העבודה", סיפר פועל פלסטיני משכם. "הם מוכנים לעבוד בשביל 20 שקל - אנחנו עובדים לא פחות מ-300 שקלים ליום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת