מכללת ספיר נגד פיטורי הכלכלן שלמה מעוז

הקריירה המזהירה של הכלכלן שלמה מעוז נקטעה אמש בעקבות דברים שאמר בכנס אקדמי של המכללה. לצד הגינויים על ההתבטאות הגזענית, במכללה מגנים את הפיטורים בטענה שהם פוגעים בחופש הבעת הדעה. "זכותו של אדם להביע דעתו מבלי שישלם על כך בפרנסתו", אמרו

התבטאות בוטה או הבעת דעות לגיטימית? במכללת ספיר מגנים בחריפות את פיטוריו של הכלכלן שלמה מעוז, מתפקידו ככלכלן הראשי בבית ההשקעות אקסלנס על רקע הדעות שהשמיע במסגרת דיון בכנס אקדמי במכללה.

"חופש הבעת הדעה הוא ערך יסוד באקדמיה ובזכויות הפרט", נמסר מהנהלת המכללה. "חלק מהדעות שהושמעו על ידי מר מעוז אינן ערבות לאוזניים ובודאי שהמכללה אינה מזדהה עם רובן, אולם אנו עומדים בתוקף על זכותו של אדם להביע את עמדותיו מעל במה אקדמית מבלי שישלם על כך בפרנסתו".

עוד ציינו בספיר כי "כנס ספיר על פולטיקה אחרת מהווה במה חשובה להחלפת דעות וויכוח על נושאים העומדים על סדר היום במדינת ישראל. הוא מאפשר לאנשי אקדמיה כלכלה וחברה לקיים דיון מעמיק ורציני בנושאי מדיניות מתוך מטרה לאפשר ברור נוקב בסוגיות שעלו במהלך המחאה החברתית. אנו רואים בצעד שננקט כנגד מר מעוז פגיעה מהותית בפלורליזם שהחברה הדמוקרטית אינה יכולה לסבול".

מאקסלנס נמסר בתגובה: "אנו מאמינים בזכותו של כל עובד ועובד לאחוז בכל דעה והשקפה באשר היא, אך למנהלי כספי ציבור אין הסמכות לערבב את השקפותיהם האישיות בעיסוקם. חובתנו לעמיתים היא לענייניות, למקצועיות וליושרה".

מעוז יצא נגד "שליטת האשכנזים בבנק לאומי ובית המשפט העליון"

שלמה מעוז, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות "אקסלנס נשואה", פוטר אמש ממשרתו בעקבות התבטאויות גזעניות אותן השמיע. אחרי סכסוך מתוקשר עם הפרשן יוסי פרנק ב"לילה כלכלי" בערוץ 10, השתלח מעוז במילים חריפות במה שהוא מכנה "האליטה האשכנזית, בבנק לאומי, בבית המשפט העליון ובמפגינים שהשתתפו במחאה החברתית".

"הייתי מעדיף שהמחאה תתחיל בפתח תקווה איפה שיש פערים אמיתיים ולא במרכז תל אביב איפה שכל האשכנזים האליטיסטים", אמר מעוז בכנס על הפוליטיקה של המחאה החברתית במכללת ספיר. "בנק לאומי זה בנק של לבנים. בבית המשפט כולם אשכנזים - הם עושים טובים שהם ממנים שופט מזרחי".

מעוז התמודד בעבר על תפקיד דירקטור בבנק לאומי ונדחה. אתמול "סגר חשבון" עם הבנק וטען כי לא נבחר לתפקיד כי הוא מזרחי: "רק הלבנים יכולים להתמנות בבנק לאומי לתפקידים. הלכתי לוועדה שלא הזמינה אותי. שלחתי מכתב עם עורך דין. מצאו אותי כשיר אבל סגרו את הדלת השנייה. הוועדה היתה כולה אשכנזים! הלכתי לבית המשפט העליון - גם כולם היו אשכנזים. הוצאתי על זה 27 אלף שקל. מזל שיש לי כסף כי אני עובד בשוק ההון", אמר ותקף גם את דפני ליף ואת המחאה החברתית: "בגלל ההפגנה שלכם הורידו את מחירי הטונה ועכשיו יש עוד 1,000 מובטלים בפריפריה".

"קליקה אוסטרו-הונגרית"

מעוז לא עצר ותקף, בסגנונו הידוע, את המושבים והקיבוצים. הוא טען כי "קרקעות המדינה נשדדו ע"י קיבוצים ומושבים", והתייחס גם לכפר שמריהו, בו גרים הוריה של דפני ליף: "כפר שמריהו מקבל הטבות מהמדינה כמו קיבוץ למרות שלמעשה זה כפר של עשירים".

הוא חזר עד לשנות ה-50 ואמר כי "בשנות ה-50 החברה היתה שוויונית, הייתה עלייה גדולה; אבל האם זה היה באמת ככה? זו היתה חברה שוויונית בעיני אשכנזים, והחוצפה נמשכת - למשל, נפוטיזם בבית המשפט העליון. היתה תקופה, שכדי להתקדם באוניברסיטאות היה צריך להיות קרוב של מישהו מהאוכלוסייה השולטת. היה צריך ללכת דרך פרוטקציה כדי לקבל תפקיד. לנסוע לחו"ל לשליחות? רק אם היית שייך לקליקה האוסטרו-הונגרית".

מעוז ידוע בלשונו החריפה, בעיקר נגד אשכנזים. בעבר הוא התבטא נגד השטרות החדשים של בנק ישראל ושאל מדוע על השטרות החדשים יופיעו רק אשכנזים ולא מזרחים. הוא לא חסך שבטו גם מהאירופים, ולפני מספר חודשים התראיין לערוץ 1 בנושא משבר החוב באירופה, וכינה את היוונים "רועי עזים", את האירים "שיכורים", את הפורטוגזים "פיסחים" ואת הספרדים "מכורים לסייסטה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת