שלט לנשים: "המתינו במקום מסתור"

האם גופים קיצוניים מממנים את הפעילות האלימה של הסיקריקים בבית שמש? עדויות שנאספו מעלות חשד לתשלום שמועבר לחרדים קיצונים שנעצרים בעקבות פעילותם. בינתיים, למרות המחאה הרחבה, הוצב שלט נוסף נגד נשים מחוץ לבית כנסת בירושלים: "המתיני מאחורי הטנדר כדי שלא תהווי מכשול למתפללים"

נראה שהמחאה הציבורית נגד הדרת נשים והעובדה שפעילות כזו אינה חוקית, לא מרתיעה את העוסקים במלאכה: שלט שצולם בירושלים היום מציג "בקשה ודרישה" לנשים בזו הלשון: "נשים הממתינות לבעליהן מתבקשות להקפיד מאוד! להמתין אך ורק במקומות נסתרים כגון אחרי הטנדר הלבן ולא מול פתח בית הכנסת כדי שלא תהיינה תקלות ומכשול חס וחלילה למתפללים וללומדי בית המדרש".

לדברי הרבנית ברוריה זבולוני איפרגן, הציבור החילוני מפרש לא נכון את השלט. "שום אישה לא מטמאה. אם הם ביקשו את הבקשה הזו, כנראה שזו קבוצה שזה מפריע לה, ואני בטוחה שכל אישה שתעבור ליד בית כנסת ותראה ציבור חרדי, היא לבד תחליט לא לעמוד שם, ולכן אני לא נפגעת", אמרה בריאיון לתכניתנו "שש".

הרב ד"ר שלמה טיקוצינסקי, שמכיר מקרוב את הקהילה החרדית, דווקא טוען להיפך. "נשים מתלוננות דרך קבע נגד התופעה ואני משוכנע יש קונצנזוס חרדי נגד הדרת נשים ונגד קווי המהדרין, ובעיקר אצל נשים", והוסיף כי "אתמול בהפגנה אני ועוד חרדים שאני מכנה אותם 'חרדים שפויים' הפגנו נגד התופעה הזו".

מי מממן את הסיקריקים שתוקפים?

הסיקריקים מבית שמש לא מכירים בתופעת הדרת הנשים כמנוגדת לחוק. בשיחה עם מערכת "שש" אמר אחד מהם כי "אין לנו שום דבר עם החוק, אלו חוקי התורה. אנחנו יהודים ואם לכם יש בעיה עם היהדות זו בעיה שלכם. אם מחבלת תיכנס לבית שלך - מה תעשה? אישה פרוצה שלא הולכת לפי חוקי התורה היא מחבלת", אמר.

חשד שנבדק בימים אלה בקרב אותה קבצה חרדית קיצונית המכונה "סיקריקים" היא שהם נוהגים באלימות בעידוד של גופים קיצוניים שמשלמים להם במקרה שהם נעצרים, לפי משך הזמן שבו הם שוהים במעצר בעקבות ההתפרעות שלהם. "זה לא משנה וזה לא קשור אליכם בכלל", אמר אותו סיקריקי, והוסיף: "רק תדעו שאנחנו לא לבד ויש לנו בחו"ל עשרות אלפי או יותר יהודים שתומכים בנו".

המידע הראשוני הגיע באמצעות "המייל האדום" של מפלגת קדימה