מחאת הסופרים: "נפיל את הממשלה"

הסופרים מאיר שלו, יורם קניוק, אשכול נבו ואתגר קרת וגם המשורר רוני סומק הגיעו היום למאהל המחאה ברוטשילד כדי להביע תמיכה במאבק החברתי. "זה מאבק על איך שאנחנו רוצים שהמדינה שלנו תראה", אמר מאיר שלו לנוכחים, ואילו יורם קניוק הצהיר: "בבחירות הבאות נצביע כולנו יחד"

חברי מחאת הדיור קיבלו היום תמיכה מכיוונם של כמה מאנשי רוח מהמובילים בישראל, שהגיעו להשמיע את טענותיהם על המצב החברתי בישראל: הסופרים מאיר שלו, יורם קניוק, אשכול נבו ואתגר קרת והמשורר רוני סומק.

"אתם רק צריכים לדאוג לדבר אחד - שבתוך חצי שנה מהיום נפיל את ממשלת נתניהו ונחליף אותה בממשלה חברתית", אמר שלו בפתח דבריו לקהל שבמקום. "זה כבר לא מאבק של צעירים, אלא יש בו גם עגלות, נשים ומבוגרים. זה מאבק על איך שאנחנו רוצים שהמדינה שלנו תראה", הוסיף.

"לבנות שלי אין בית וגם לי אין. אי אפשר לחיות ככה. זה לא העוני, אלא המעמד הבינוני שנשלט פה", הגיב קניוק לדבריו של עמיתו. "גם בעניין הרופאים יש לנו בעיה. המתמחים יעזבו לקנדה, ששם הם יקבלו תנאים, ואנחנו נפסיד ונשאר בלי רופאים", הוסיף. קניוק קרא לממשלה לתמוך בתכניות של שכר דירה מוזל. "יש הרבה מדינות שאפשר ללמוד מהן. בבחירות הבאות נצביע כולנו יחד", קרא הסופר.

סומק, מצידו, נזכר במשפט שאמרה לו לפני 40 שנים צעירה במהלך הפגנה חברתית. "היא אמרה לי שאנחנו מדינת ברית מילה. לקטנים חותכים, בזמן שהגדולים אוכלים עוגות. זה בדיוק המצב כאן", טען. "החדשות העצובות הן שאם לפני 40 שנה מחינו על אותם הדברים, הזמן חלף ושום דבר לא השתנה", הוסיף בצער.

העגלות צעדו - והצטרפו לאוהלים

למחאת הדיור והרופאים הצטרפה היום מחאה נוספת שהחלה בפייסבוק וזכתה לשם "מחאת העגלות". אלפי הורים וילדיהם הפגינו היום במקומות שונים ברחבי הארץ, במחאה על יוקר גידול הילדים בישראל. 

יותר מ-4,000 מפגינים צעדו ברחובות תל אביב החלו לצעוק עם פתיחת ההפגנה: "די, נמאס! תורידו את המס", "ביבי, הביתה - פיפי ולישון!" ו-"העם דורש צדק חברתי". מארגני ההפגנה הביאו למקום "שחקנית חיזוק" בדמותה של ליצנית שהפעילה את ההורים והילדים בשירים ובריקודים. מיד לאחר שהליצנית סיימה את הופעתה, עלו על הבמה המאולתרת זמרים, שהנעימו את זמנם של המפגינים.

"לא ייתכן שהורים ממעמד הביניים לא יכולים לגמור את החודש, למרות שהם משתכרים שכר נאה", אמרה שלי דביר, אחת ממארגנות המחאה, בשיחה עם חדשות 2. "עלות גידול ממוצעת של ילד בישראל נעה בין 5,000 ל-6,000 ש"ח בחודש, ואם יש שני ילדים - זה כפול", הוסיפה דביר.

"הדרישה שלנו מהממשלה היא פשוטה: שנו את סדר העדיפויות הממשלתי והלאומי", קבעה דביר והוסיפה: "הכריזו על מוצרים כמו חיתולים וחלב כמוצרי יסוד והורידו את המחירים שלהם. שכבת הביניים נשחקת. גם מי שמרוויח יפה לא יכול לשרוד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת