יהורם גאון: "לא מתנצל ולא חוזר בי ממילה שאמרתי"

הזמר זוכה פרס ישראל התייחס הבוקר לראשונה לסערה שעורר בעקבות ראיון שנתן לסטודנט במכללת אריאל, במהלכו כינה את המוזיקה המזרחית "זבל שלא ברא השטן". לדבריו הוא לא התייחס לכלל המוזיקה הישראלית והדגיש: "הלוואי וידעתם עם איזו אהבה אני בא לזמרת המזרח"

"המוזיקה המזרחית משופעת בפנינים אבל לא חסר בה גם חצץ, מה לעשות. ואני יצאתי נגד החצץ. שלא יובן לא נכון, אני לא חוזר בי ממילה שאמרתי. חצץ זה חצץ. לא יצאתי נגד איש, אלא נגד הפגיעה בשפה העברית" - כך אומר הבוקר יהורם גאון, בתכניתו ברשת ב' "גאון ברדיו", בתגובה ראשונה לסערה שעורר כשכינה את המוזיקה המזרחית "זבל שלא ברא השטן".

גאון שטח במשך יותר מעשר דקות את עמדתו בעניין וציין כי כמי שבא מבית מזרחי הוא אוהב את המוזיקה המזרחית, וזמרים מזרחיים, אבל לא את הטקסטים החוטאים לשפה העברית. גאון גם ביקר בחריפות את התקשורת הישראלית על העיסוק המוגזם, לדבריו, בפרשה.

"רבים זעקו את זעקת המקופחים, ולא היתה תכנית אחת שלא דובר בה "אסון הטבע", אמר גאון. "היו הקלטות מאשימות, כמו הקלטות שמשדרים על גנגסטרים שמתכננים רצח. הטקסטים שלי החלו למלא מהדורות חדשות עם תמונות שלי כרקע לטקסטים המפלילים".

הזמר המוערך התייחס לנסיבות בהן נאמרו הדברים: "השבוע הצלחתי, ולא בכוונה, לסחוף אליי את כל תשומת הלב מהעובדים הסוציאליים, מנתניהו עם שתי מדינות לשני עמים ואפילו מקדאפי - והכל בגלל דברים שאמרתי לסטודנט מאריאל בשיחה לא מחייבת בבית קפה.

גאון: פרופורציות לא היו מזיקות

היו חברי כנסת שהתעוררו מתרדמת והציעו דיונים דחופים בכנסת על השפלת האליטות. מי לא דיבר, מי לא הביע דעה, מי לא זעק על הקיפוח העדתי שמלווה אותנו משנות החמישים - כל כלי התקשורת.

לרגע נדמה היה, בגלל הצונאמי התקשורתי, שזו מלחמה חדשה, מעין עופרת יצוקה, ודומה שהיתה זו יבלת בגודל הר שזעקה זעקה של שנים ורק חיכתה שנים כדי להתרוקן מין המועקה.

פרופורציות לא היו מזיקות לנו. חמאס עוד יורים, הסכסוך עם הפלסטינים עוד קיים וכל הזמן חיכיתי שמישהו יזעק הלו, הלו. כולה שירים, כולה כמה שירים. כולה טקסטים.

"תרבות המזרח היא נהדרת ומלאת הוד"

"קודם כל להבנה כללית, אני לא מקדם כלום: אין לי תקליט חדש, או סדרה או טלוויזיה", הוסיף גאון. "מהדברים שאני שומע מנסים לעשות מלחמת תרבות. בסיפור הזה אין כלום, בטח לא תרבות. אני בא מבית של איש שכתב על מזרחית, נכד לסבי מעדות המזרח.

"תרבות המזרח היא נהדרת ומלאת הוד ועשיתי זאת עוד בתקופה שהתביישו להשמיע דברים של מזרחיים. לחמתי על החזרתה של תרבות המזרח. הקמתי בי"ס למוזיקה מזרחית בעיריית ירושלים. יחד עם אחי יקיר הקמנו מרכז למורשתה הלאדינו".

גאון: "אני לא מצטער על מה שאמרתי"

גאון התייחס בדבריו גם לאחד התפקידים שמילא כשחקן: שיחקתי ב"קזבלן" ועם הגיבור המרוקאי הזה עשיתי אז גאווה לגיבור ולמצוקת הקליטה. הפרשה זו היתה שריפת קוצים שחיפשה שעת כושר. אמרתי דברים שאין מי שיגיד בגלל פוליטיקלי קורקט. אני מדבר כבן של מזרחי: הלו, אשכנזים אנחנו חזקים.

דיברתי על ביתי שלי, כספרדי הגאה ומלא ביטחון בתרבותו היפה. כמי שהפתיע את בניו ביום חתונתם עם הזמרים האהובים עלי ועליהם - והם הכי מזרחיים שיש. כמי שמעריץ את אביהו מדינה.

"יכולתי לבחור במילה טובה יותר מזבל"

גאון הסביר כי שוחח עם הסטודנט מאריאל לפני כשלושה חודשים והוא אפילו לא זוכר את שמו. לדבריו, מדובר היה בסיוע לעבודת גמר ולא בראיון עיתונאי.

"מזה חצי שנה שסטודנט מציף אותי בבקשה כדי שאתראיין ואסייע לו בבקשת הגמר. בסוף נעניתי כי אני בחור טוב ומזכירתי אמרה לי שזה יעזור לו מאוד", הסביר. ראיתי במפגש שיחה ולא ראיון, חשבתי שזו עבודה של סטודנט ולא ראיון לעמוד ראשי של ידיעות ואמרתי לו בדיוק מה אני חושב לא יותר ולא פחות, ואני לא מתכוון להצטער על זה כי אמרתי לו מה אני חושב על חלק מהמוזיקה הזאת. הוא לא שאל אותי על רוק או פופ, כי גם שם יש טקסטים כאלה.

טעיתי בגדול בסטודנט שמתחיל את דרכו בעיתונות, ובטח רק יצליח. נכון, יכולתי לבחור במילה יותר טובה מזבל. הסטודנט בדרך של הונאה מצא קרדום לחפור בו. למדתי שני דברים: הראשון, אם יבוא אליי עכשיו הרבי מילובביץ' שאעזור לו בעבודת גמר - אומר לו לא. ודבר שני, כשאני מדבר עכשיו עם מישהו אזהר מאוד. הלוואי וידעתם עם איזו אהבה אני בא לזמרת המזרח. הלוואי שידעתם. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק