צפו: קיפוד בן 4 שם מסיכת אב"כ

20 שנה חלפו מפרוץ מבצע "סופה במדבר", החלק העיקרי של מלחמת המפרץ. בזמן שכל תינוק ידע להגיד "גנרל שוורצקופף", לפחד מנחש צפע ולהירגע משרב כבד, בין סקאד לסקאד הרגיעה הטלוויזיה החינוכית את הילדים שנשארו בבית כי בתי הספר היו סגורים והביאה את מיטב הכוכבים, כולל קיפי ואופניק. כך זה נראה - לפני 20 שנה

כל מי שהיה ילד בתחילת שנות ה-90 זוכר את צמד המילים המאיים "נחש צפע". אם היום כשחושבים על שרב כבד כמשהו חם ולח, בינואר 1991 היה מדובר במסר המרגיע ביותר שאפשר לקבל מדובר צה"ל לשעבר, נחמן שי.

קשה להאמין, אבל 20 שנה חלפו ממבצע "סופה במדבר", אותו מבצע שכחלק ממלחמת המפרץ הראשונה לימד כל תינוק להגות "גנרל שוורצקופף". באותן שנים כולנו ידענו מה ההבדל בין ברדס למפוח, והסתובבנו עם ערכה מקושטת של מסיכת אב"כ.

בין סקאד לסקאד, את שעות הבוקר מילאה עבור התלמידים ש"זכו" לחופשה כפוייה מבית הספר, הטלוויזיה החינוכית. במקום לשבת ולפחד בבית מחשש למתקפת הטילים הבאה, מדי יום במשך יותר מ-9 שעות הגיעו לאולפן ארז טל, קובי מידן ומרב מיכאלי לאולפן הפתוח עם הסלוגן "נעבור גם את זה".

אוזה ובץ לימדו אותנו מה זה החדר האטום, או כלשונו של בץ - החדר האטומטום, קיפי השוויץ בפני מוישה אופניק אחרי שלמד לשים מסיכת אב"כ לבד ומרב מיכאלי בתסרוקת לא ברורה ישבה ודיברה עם מרגול עם מי הן היו רוצות להיתקע בחדר האטום. תתפלאו, דווקא לא מדובר בנחמן שי, למרות שהן מגדירות אותו כ"גבר אמיתי".

זהו זה במפרץ

ואם אומרים מלחמת המפרץ - איך אפשר בלי השידור המאוחד של "זהו" ו"זה", הסאטירה של "זהו זה" שצחקה על השידור המשותף של רשת ב' וגלי צה"ל. הבאבא בובה הראה מה הקשר בין עירקים לעריקים, הכינוי שראש עיריית תל אביב דאז הדביק לתל אביבים שברחו מאימת הטילים לאילת, וכמובן הזקנים והפולניות.

וכך, בתקציב לא גבוה אך עם תחושת שליחות - הצליחה הטלוויזיה החינוכית לרתק ילדים בכל הגילאים וגם את ההורים אל המסך ולהשכיח את הפחד מטילי הסקאד, לפחות עד האזעקה של הלילה. הנה כמה מהקטעים ששודרו אז, בדיוק לפני 20 שנה.

עוד קטעים ממלחמת המפרץ באתר הטלוויזיה החינוכית - 23TV.co.il

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק