איך מפצחים את הראש של חמיצר?

החידונאי דן חמיצר גרם לרבים לשוטט בשבועות האחרונים בין הפרות ברפתות ובשבילי קיבוצים בכל רחבי הארץ, כדי לפתור את חידת ההיגיון שחיבר לציון מאה שנה לתנועה הקיבוצית. יצאנו ללוות את המשוגעים לדבר, שהקימו בבית חמ"ל כדי לפתור את החידה, וניסו במקביל לפצח חידה נוספת - איך עובד הראש של חמיצר?

אם הסתובבתם בחודשים האחרונים בקיבוצים ברחבי ישראל בטח נתקלתם בהם: הם בדרך כלל נעים בזוגות, חמושים בבלוק כתיבה ונראים קצת מוטרדים. תכירו את האנשים שמכנים את עצמם "מחומצרים", מלשון חמיצר. דן חמיצר.

האיש במשקפי השמש וכובע הבוקרים ששלח אותם לחפש שתי מילים שרשומות איפשהו בקיבוץ לא ידוע, אליו הם אמורים להגיע אם יפצחו את כתב החידה שלו. אחד מהם הוא משה אבו עזיז, היחיד עד כה שהצליח לזכות במיליון בתכנית "אחד נגד מאה".

אבל גם נאווה מקיבוץ נירים עושה הכל כדי לפצח את הראש של חמיצר. היא הקימה מפקדה, חמ"ל של ממש בבית שלה, בו היא מגבשת את תכנית הפעולה ואז גוררת את בעלה גבי לעוד קיבוץ, לחיפושים. וחמיצר עצמו? מלך החידות חשב שהחידה הנוכחית שלו תיפתר בתוך שבועיים-שלושה, אבל כבר חודש וחצי איש לא מצליח לפתור את החידה שלו.

מלך החידות הוא חידה בפני עצמו. קשה לפענח את דרך המחשבה שלו, ומדובר הרי בפיתרון שמבוסס על אסוציאציות. "זה לא קשור לשכל מהסוג הקלאסי שלנו, גם לא להשכלה", הוא אומר. "טובי הפותרים והמפצחים היו דווקא הנחרצים של ויתרו - ולאוו דווקא הפרופסורים הגדולים שידעו".

א"ד גורדון מתהפך בקברו

גם בחידה הזאת לרגל 100 שנים לתנועה הקיבוצית יש פרס: אוטו וטיסה סביב העולם. א"ד גורדון בטח מתהפך בקברו. אנשים שפותרים חידות שכאלה כבר שנים ארוכות טוענים כי הדרך להצלחה היא לנסות ולפצח את הראש של חמיצר - ולא את כתב החידה.

כל מספר וכל שלט מקבלים משמעות. הרמזים מובילים צפונה, דרך קיבוצים נוספים, ושבילי המשק מתמלאים במחפשים. הפתרון, כמו תמיד, מפותל. אבל מה שיפה בחידות האלה הוא שבסופו של יום אלפי אנשים למדו במשך שבועות ארוכים על תולדות התנועה הקיבוצית, נחשפו לעולם חדש.

אז אולי בכל זאת א"ד גורדון יכול קצת לחייך בסיפוק. וחמיצר? הוא ימשיך להיטלטל בין שמיים לארץ, משחרר את המחשבות והדמיון, מחמצר. במועדון הלבבות השבורים דורשים כבר חידה חדשה.

רוצים לקבל עוד עדכונים מהעולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק