צפו: אנשי ימין פוצצו הצגה בקאמרי

פעילי ימין, בראשות ח"כ מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר, הובילו להפסקה של הצגה בתיאטרון הקאמרי בת"א, לאחר שפרצו בצעקות וקראו לעבר השחקנים: "שמאלנים גזענים, אתם עושים אפרטהייד ליהודים". השחקן עודד תאומי, שלא חתם על העצומה, אמר: "אם אתם מתנהגים כך אשקול אם להופיע באריאל"

המחאה נגד חרם האמנים על אריאל מגיעה לבמה: קבוצת אנשי ימין עוררה הערב מהומה בתיאטרון הקאמרי בתל אביב, כשפרצהבקריאות במהלך הצגה: "שמאלנים גזענים, עושים אפרטהייד ליהודים. לא הייתם מעזים להחרים ערבים, תתביישו".

בראש הקבוצה עמדו ח"כ מיכאל בן ארי ופעיל הימין איתמר בן גביר. ההצגה הופסקה במהלך המהומה באולם התיאטרון, אך המשיכה כשפעילי הימין עזבו את המקום.

אפרת אברהם, דוברת תיאטרון הקאמרי, מסרה בתגובה כי "במהלך ההצגה 'אוי אלוהים' של ענת גוב בבימויה של עדנה מזי"א ובהשתתפות עודד תאומי שאינו חתום על המכתב ושרה פון שוורצה, צעקו בן גביר ומיכאל בן ארי לעבר השחקנים 'גזענים'".

"עודד תאומי עצר את ההצגה והסביר להם שהוא לא חתם על העצומה, ולאחר שהמשיכו לצעוק לעברו אמר להם, 'אם אתם מתנהגים ככה אשקול אם להופיע באריאל'. אנשי האבטחה הוציאו אותם מהאולם והם המשיכו להתפרע בחוץ עד שעזבו את המקום".

לפי הפרסומים, השחקנית שרה פון-שוורצה וענת גוב, בניגוד לתאומי, דווקא חתמו על העצומה.

הצטרפו לעצומה: גרוסמן, יוסי שריד ואורלי זילברשץ-בנאי

בשבוע שעבר דנה ועדת החינוך והתרבות של הכנסת במכתב שעורר את הסערה. את הדיון פתחה שרת התרבות והספורט לימור לבנת, במתקפה על יוזמי העצומה. "אתם כורתים את הענף עליו אתם יושבים", אמרה בטון חריף. "חרם? חרמות? אסור להחרים בשום פנים ואופן. אתם לא מחרימים את אריאל, אלא את היושבים בה. אתם לא מופיעים בפני שטח, אלא בפני בני אדם. אתם רוצים להפגין? אתם יכולים לעשות זאת, זה הדבר הכי טבעי ולגיטימי. אפשר לבוא לאריאל, להפגין אחרת, אבל לא להחרים".

לבנת המשיכה: "אנחנו, הציבור כולו, שמתקומם נגד אמנים מחו"ל שמחרימים את ישראל - אז פה מחרימים? אני באמת נסערת, אבל מסתבר שלא רק אני, אלא רוב הציבור נסער. הקבוצה הזו חצתה את כל הקווים האדומים".

כמה ימים לפני כן, לאחר שמספר אמנים חזרו בהם מהעצומה, הצטרפו אליה עשרות יוצרים ויוצרות והביעו הזדהות עם אנשי התיאטרון שהודיעו כי הם מסרבים להופיע באריאל. בין המצטרפים היו שר החינוך לשעבר יוסי שריד, דוד גרוסמן והשחקנית אורלי זילברשץ בנאי.

"אנו החתומים מטה - יוצרות ויוצרים - מביעים תמיכה והזדהות עם אנשי התיאטרון המסרבים להופיע באריאל", נכתב בעצומה. "חירות היצירה וחופש הדעה הם אבני היסוד של חברה חופשית ודמוקרטית. זה לא מכבר מלאו 43 שנים לכיבוש הישראלי. מתן לגיטימציה למפעל ההתנחלותי וההשלמה עימו פוגעים אנושות בסיכוייה של ישראל להגיע להסכם שלום עם שכניה הפלסטינים".

נתן זך, שהיה בין המצטרפים הראשונים למאבק התייחס להחלטתם של ארבעה אמנים לפרוש ממנו ואמר כי "החלשים נבהלו ראשונים, אבל אני לא מאשים אותם, כי פרנסה זה דבר חשוב. אבל אם הפרנסה הייתה דבר חשוב גם בגרמניה וגם ברוסיה אז גם האנשים המצפוניים היו נשארים שם ואומרים 'הייל היטלר'".

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

חרם האמנים על אריאל - סיקור מיוחד:

מצטרפים למחאה נגד אריאל: שריד, עוז וגרוסמן

הרשת סוערת: החרימו את האמנים

פבלו רוזנברג: אריאל היא קונצנזוס

רה"מ תוקף את האמנים המחרימים

4 שחקנים חזרו בהם מהחרם על אריאל