בחזרה ליפו: עג'מי לא זכה בפסלון

למרות הציפיות והתקוות, גם הפעם הסרט הישראלי לא חזר עם הפסלון המוזהב מטקס האוסקר. "הסוד שבעיניך" הארגנטינאי זכה בפרס הסרט הזר הטוב ביותר. ההפתעה הגדולה: הסרט "מטען הכאב" של הבמאית קתרין ביגלו זכה בפרס הסרט הטוב על חשבון "אווטאר", וגם ביגלו עצמה זכתה בפרס הבמאית הטובה על חשבון בעלה לשעבר, ג'יימס קמרון

אכזבה נוספת לישראל בטקס האוסקר ההוליוודי שנערך הלילה בתיאטרון קודאק בלוס אנג'לס: "עג'מי", שרק ערב לפני עורר סערה במערכת הפוליטית, לא זכה בפרס הסרט הזר הטוב ביותר. "הסוד שבעיניים" מארגנטינה קטף את הפסלון המוזהב והשאיר אותנו פעם נוספת עם חוויית ההשתתפות בלבד.

כוכבי הסרט שהגיעו ללוס אנג'לס וכססו ציפורניים במתח לא היו באולם בעת ההכרזה על הזוכה בפרס הסרט הזר. עם זאת, הם יודעים שעצם העובדה שהם היו בחמשת המועמדים היא כבר הישג עצום. "אני שמח שחווינו את החוויה", אמר אחד הנערים ששיחקו בסרט. "כל הכבוד לעג'מי ולכל עם ישראל!".

הסרט הטוב ביותר של השנה, והפתעת האוסקר ללא ספק, הוא הסרט "מטען הכאב" של הבמאית קתרין ביגלו שגבר על "אוואטר". "מטען הכאב" אף גרף בסך הכל שישה פרסים וניצח בקרב מול "אוואטר", עם שלושה בלבד. גם בפרס הבמאי הטוב ביותר ניצחה ביגלו את בעלה לשעבר, במאי "אוואטר" ג'יימס קמרון, והפכה בכך לאישה הראשונה בהיסטוריה שזוכה בפרס הבמאי היוקרתי.

בפרס השחקן הטוב ביותר זכה ג'ף ברידג'ס על תפקידו בסרט "קרייזי הארט". סנדרה בולוק היא השחקנית הטובה ביותר לפי חברי האקדמיה על משחקה בסרט "הזדמנות שנייה". כריסטופר וולץ זכה באוסקר בפרס שחקן המשנה הטוב ביותר על תפקידו בסרט "ממזרים חסרי כבוד". הקומיקאית האמריקנית מ'וניק זכתה בפרס שחקנית המשנה על תפקידה בסרט "פרשס". 

עוד מהזוכים הבולטים במהלך הלילה: "למעלה" על סרט האנימציה הטוב ביותר, "סטאר טרק" על פרס האיפור וכמובן הסרט "אוואטר" שגרף מספר פרסים, ביניהם הניהול האמנותי, הצילום והאפקטים הויזואלים.

"איני יכול לייצג מדינה שלא מייצגת אותי"

הדרך לשטיח האדום של יוצרי עג'מי לא הייתה נטולת מחאות וסערות. הבמאי הערבי סקנדר קופטי אמר לקראת טקס האוסקר כי הסרט עג'מי אינו מייצג את ישראל. "אני לא נבחרת ישראל, אני לא מייצג את ישראל, זה דבר מאוד טכני", אמר קופטי.

"ככה זה עובד באוסקר. כתוב ישראל כי הכסף מגיע מישראל, יש לך במאי ישראלי ובמאי פלסטיני, יש שחקנים פלסטינים ושחקנים ישראלים. הסרט טכנית מייצג את ישראל - אני לא", אמר קובטי. עוד אמר קובטי, כי הוא אזרח ישראל, אך "איני יכול לייצג מדינה שלא מייצגת אותי".

"זה סרט ישראלי, הוא מייצג את ישראל, הוא מדבר ישראלית והוא מתעסק בבעיות ישראליות. שאלת הייצוג כבר נוגעת בבעיות של פרספקטיבה ובעיות פוליטיות שאנחנו צריכים לפתור אותן", אמר ירון שני, הבמאי היהודי של הסרט.

מועמדות תשיעית לסרט ישראלי

"עג'מי", סרטם של ירון שני וסקנדר קובטי, כבר זכה בפרסים רבים בפסטיבלים בינלאומיים, ביניהם פרס "מצלמת הזהב" בפסטיבל קאן. בארץ הוא קטף את פרס "אופיר" לסרט הטוב ביותר. מולו התמודדו על הפסלון בקטגוריית הסרט הזר "הסוד שבעיניים" מארגנטינה, "נביא" מצרפת, "חלב הצער" מפרו ו"סרט לבן" מגרמניה.

זוהי הפעם התשיעית בה היה מועמד סרט ישראלי לקבלת אוסקר בקטגוריית הסרט הזר. הראשון שעשה זאת היה "סלאח שבתי" של אפרים קישון בשנת 1965, והאחרון היה לסרט "וואלס עם באשיר", סרטו המצויר של ארי פולמן בשנה שעברה, שלא זכה בסופו של דבר בפסלון. אתרי ההימורים שעוסקים בסיכויי הזכייה של המועמדים השונים לאוסקר, העניקו לעג'מי את הסיכויים הנמוכים ביותר מבין החמישה.