"הסרט עג'מי לא מייצג את ישראל"

בדרך לשטיח האדום מתגלעים חילוקי דעות ערכיים מהותיים בין הבמאי היהודי לבמאי הערבי של הסרט עג'מי. הבמאי הערבי אומר כי שמה של ישראל באוסקר הוא עניין טכני בלבד: "הכסף מגיע מישראל, אך אני לא יכול לייצג מדינה שלא מייצגת אותי". הבמאי הישראלי חולק עליו ואומר שהסרט ישראלי לחלוטין

גאווה ישראלית? בדרך לשטיח האדום מתגלעים חילוקי דעות ערכיים מהותיים בין הבמאי היהודי לבמאי הערבי של הסרט עג'מי . כך למשל, הבמאי הערבי סקנדר קופטי אמר לקראת טקס האוסקר שיתקיים לפנות בוקר כי הסרט עג'מי אינו מייצג את ישראל: "אני לא נבחרת ישראל, אני לא מייצג את ישראל, זה דבר מאוד טכני".

לדריו של קובטי, הסרט לא מייצג את ישראל: "ככה זה עובד, באוסקר, כתוב ישראל כי הכסף מגיע מישראל, יש לך במאי ישראלי ובמאי פלסטיני, יש שחקנים פלסטינים ושחקנים ישראלים, הסרט טכנית מייצג את ישראל - אני לא". עוד אמר קובטי, כי הוא אזרח ישראל, אך "איני יכול לייצג מדינה שלא מייצגת אותי".

במאי הסרט השני, ירון שני חולק עליו: "זה סרט ישראלי, הוא מייצג את ישראל, הוא מדבר ישראלית והוא מתעסק בבעיות ישראליות. שאלת הייצוג כבר נוגעת בבעיות של פרספקטיבה ובעיות פוליטיות שאנחנו צריכים לפתור אותן".

מועמדות תשיעית לסרט ישראלי

"עג'מי", סרטם של ירון שני וסכנדר קובטי, כבר זכה בפרסים רבים בפסטיבלים בינלאומיים, ביניהם פרס "מצלמת הזהב" בפסטיבל קאן. בארץ הוא קטף את פרס "אופיר" לסרט הטוב ביותר. מולו יתמודדו על הפסלון בקטגוריית הסרט הזר "הסוד שבעיניים" מארגנטינה, "נביא" מצרפת, "חלב הצער" מפרו ו"סרט לבן" מגרמניה.

זוהי הפעם התשיעית בה מועמד סרט ישראלי לקבלת אוסקר בקטגוריית הסרט הזר. הראשון שעשה זאת היה "סלאח שבתי" של אפרים קישון בשנת 1965, והאחרון היה לסרט "וואלס עם באשיר", סרטו המצויר של ארי פולמן בשנה שעברה, שלא זכה בסופו של דבר בפסלון.