הכירו: כוכב הזמר החסידי השחור הראשון

זה כנראה הראפר השחור-לבן הראשון אי פעם. הוא עונה לשם "יהודה מנשה" ועד לפני כמה שנים הוא היה נוצרי אמריקני. לאחר שהתגייר, עלה לארץ והפך לגימיק בכל שמחות המגזר

הכוכב העולה החדש בשמי המוסיקה החסידית בישראל לא מגיע מירושלים, גם לא מבני ברק. עד לפני כמה שנים הוא היה נוצרי אפרו-אמריקני באוהיו, ארה"ב - עד שגילה את היהדות.

"היהודים הם הבנים של הקב"ה", אומר הראפר יהודה מנשה. "אני ראיתי בתורה, באנגלית זה ה"בייבל", והיהודים זה הבנים והבנות של הקדוש ברוך הוא, ואנחנו גם רוצים". הוא למד בישיבה בניו יורק, התגייר כהלכה ובחר בשם עברי כשר: יהודה מנשה. לאחרונה הוא עלה ארצה, מזפזפ בין יידיש לאנגלית לעברית. "אני כאן כמעט שנה", הוא אומר.

האמרגן שלו, שמנסה להוכיח שהוא לא רק גימיק - הוא משה קורנפלד, אחיה של מי אם לא שפרה קורנפלד. האח הגדול של זוכת האח הגדול נכנס כעת גם הוא לביזנס. "נפגשנו בישיבה", מספר האמרגן, "פשוט ראיתי מישהו ששר ומשמח אנשים ואת עצמו, שר מהלב, ואמרתי 'איך אני יכול לא להיות חלק מזה'".

מאז התגלה, לוח זמנים של יהודה מנשה צפוף. השבוע הוביל בשירתו זוג לחופה בירושלים. בשבוע שעבר, בחתונה בבני ברק, חלק את הבמה עם גדולי הזמר הדתיים - דודו פישר וישי לפידות. ונראה שהוא מתחבר היטב לכל הטקסטים היהודיים, אפילו לתפילה על גידול בנים תלמידי חכמים. "אני אוהב מוזיקה יהודית", אומר העילוי החדש, "זה יותר טוב ממוזיקה גוי. אני שר כמו תפילה. אם מישהו רואה אותי שר, זה בשבילי זה כמו אני התפללתי לקדוש ברוך הוא".

לפני כמה ימים הופיע גם בטקס חלאקה, גזיזת שיער לילד בן שלוש שנערכה במירון. "ברוך השם, זה טוב", הוא אומר. "אני שר בר מצוות, בשביל כל היהודים. הכול - חרדים, חילונים, מה שזה... זה לא מפריע לי".

למרות המראה הלא שגרתי שלו, הזמר הצעיר טוען שלא נתקל כלל בגילויי גזענות בישראל. הוא לומד, מחפש שידוך ועובד על חומרים מוזיקליים משלו. אז משפט מפורסם טוען כי חרדים הם השחור-לבן הכי צבעוני שיש. יהודה מנשה מוסיף להם כעת גוון נוסף.