שוב: עמוס עוז לא זכה בפרס נובל

הסופרת הגרמניה הרטה מולר הוכרזה כזוכה בפרס נובל לספרות. המועמד הישראלי עמוס עוז לא זכה בפרס, למרות שהוביל בקרב המהמרים. צפו ברגע ההכרזה

ועידת הפרס בשטוקהולם, שוודיה, הכריזה בצהריים על הזוכה בפרס נובל לספרות - המועמדת הגרמניה הרטה מולר זכתה בפרס היוקרתי. הסופר הישראלי עמוס עוז, שפירסם עשרות ספרים שתורגמו לשפות רבות ברחבי העולם, לא זכה גם הפעם בפרס הנכסף - למרות שהיה מועמד לכבוד הגדול לא פעם.

הזוכה, הסופרת הרטה מולר בת ה-56, נולדה ברומניה ועבדה בשנות ה-70 כמתרגמת בבוקרשט. היא סירבה לעבוד עבור השירות החשאי של המפלגה הקומוניסטית במדינה - הסיקוריטטה, ובעקבות כך פוטרה ממשרתה ואף סבלה השפלות מתמשכות.

בשנות ה-80 היא עזבה את רומניה לגרמניה, משם כתבה מולר בגנות המשטר הרומני בזמנו של ניקולא צ'אוצ'סקו, ותיעדה את הזוועות שהמשטר ביצע נגד מתנגדיו. ועדת הפרס שבחרה בה נימקה את הבחירה בכך שבין השאר שמרה על השירה והכנות של הפרוזה. כיום היא מתגוררת בברלין, ומשמשת כחברת האקדמיה היוקרתית של גרמניה. מולר היא האישה ה-12 שזוכה בפרס לספרות.

עד ההכרזה, בבורסת ההימורים בלונדון נחשב עוז למועמד המוביל לזכייה ביחס של 1 ל-4. הישראלי ניצב לפני הסופרת האלג'ירית אסיה דג'בר, הספרדי חואן גויטיסולו והסופרים האמריקנים הנערצים ג'ויס קרול אוטס ופיליפ רות. גם כלי התקשורת מסין ועד ניו יורק הזכירו בימים האחרונים את שמו של עוז בכל כתבה על הפרס, אבל הם עשו זאת גם בשנה שעברה. מי שזכה אז היה הסופר הצרפתי ג'אן מארי גוסטב דיקלאזיו.

אתרי אינטרנט שעוסקים בספרות טוענים שאמריקנים רבים ממורמרים מפני שהם לא שותפים לשיח הספרותי הבינלאומי. מאז 1993 לא היה זוכה אמריקני בפרס. אולם אחת הדמויות הנוצצות יותר שמוזכרות בנושא פרס הנובל לספרות 2009 הוא דווקא אמריקני מוכר – בוב דילן. המשורר המזמר הוזכר כמועמד בעל סיכויים של אחד ל-25. 

"הייתי בטוחה שמותחים אותי"

אתמול זכתה פרופסור עדה יונת ממכון ויצמן בפרס היוקרתי, יחד עם שני שותפים למחקר רב-שנים שהצליח להבין איך נוצרים חלבונים בתאי הגוף. יונת היא האישה הראשונה שזוכה בפרס נובל מאז 1964 והרביעית אי פעם. זהו פרס נובל תשיעי לזוכה ישראלי, וראשון למדענית ישראלית, כל זאת על רקע קיצוץ מתמשך בהשקעה של המדינה במחקר ובטיפוח מדענים צעירים.

"שמחתי ואני מוכרחה להגיד שגם נדהמתי", סיפרה כלת השמחה במסיבת עיתונאים מיוחדת. "כשטלפנו אלי אתמול מהעיתונות ואמרו לי שאני בקבוצה הפותחת, הייתי בטוחה שמותחים אותי או שמישהו מתח אותם", הוסיפה בחיוך.

"אחרי שהתבדינו במקרה של יקיר אהרונוב, חשבתי 'הנה הם מוצאים להם קורבן חדש'. אבל הם לא הרפו ואחר כך התקשרו אלי גם מרוטירס בירושלים ואמרו לי 'את בשמות הראשונים', שאלתי אותם: 'ללכת כבר עכשיו למספרה. אבל כמו שאתם רואים לא הלכתי'", ציינה.