היום בשידור חי: נובל שני לישראל?

אחרי שפרופ' עדה יונת זכתה בפרס נובל בכימיה וריגשה את המדינה, ינסה את מזלו הסופר הישראלי עמוס עוז, המועמד לפרס נובל לספרות. עוז נחשב למועמד המוביל לזכייה. ההכרזה על הזוכה תועבר בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט

אחרי זכייתה של פרופסור עדה יונת בפרס נובל לכימיה, נשואות כעת העיניים לסופר הישראלי עמוס עוז - בתקווה לחגיגה כפולה.

עוז, שפירסם עשרות ספרים שתורגמו לשפות רבות ברחבי העולם, טרם זכה בפרס הנכסף - למרות שהיה מועמד לכבוד הגדול לא פעם. אם אכן יוכתר הסופר לחתן פרס נובל, הוא יהיה הישראלי העשירי שיתהדר בתואר הזה, והסופר השני מאז זכייתו של ש"י עגנון ב-1966.

ההכרזה על הזוכה בשטוקהולם תועבר בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט בשעות הצהריים.

לפחות על פי המהמרים, נראה שיש סיבה לאופטימיות. בבורסת ההימורים בלונדון נחשב עוז למועמד המוביל לזכייה ביחס של 1 ל-4. הישראלי ניצב לפני הסופרת האלג'ירית אסיה דג'בר, הספרדי חואן גויטיסולו והסופרים האמריקנים הנערצים ג'ויס קרול אוטס ופיליפ רות.

"הייתי בטוחה שמותחים אותי"

אתמול זכתה פרופסור עדה יונת ממכון ויצמן בפרס היוקרתי, יחד עם שני שותפים למחקר רב-שנים שהצליח להבין איך נוצרים חלבונים בתאי הגוף. יונת היא האישה הראשונה שזוכה בפרס נובל מאז 1964 והרביעית אי פעם. זהו פרס נובל תשיעי לזוכה ישראלי, וראשון למדענית ישראלית, כל זאת על רקע קיצוץ מתמשך בהשקעה של המדינה במחקר ובטיפוח מדענים צעירים.

"שמחתי ואני מוכרחה להגיד שגם נדהמתי", סיפרה כלת השמחה במסיבת עיתונאים מיוחדת. "כשטלפנו אלי אתמול מהעיתונות ואמרו לי שאני בקבוצה הפותחת, הייתי בטוחה שמותחים אותי או שמישהו מתח אותם", הוסיפה בחיוך.

"אחרי שהתבדינו במקרה של יקיר אהרונוב, חשבתי 'הנה הם מוצאים להם קורבן חדש'. אבל הם לא הרפו ואחר כך התקשרו אלי גם מרוטירס בירושלים ואמרו לי 'את בשמות הראשונים', שאלתי אותם: 'ללכת כבר עכשיו למספרה. אבל כמו שאתם רואים לא הלכתי'", ציינה.