אסי דיין בראיון: "אני כמו גירוד בחוטם לעומת טופז"

היום הוכרז רשמית כי השחקן והבמאי אסי דיין יקבל פרס אופיר מיוחד על מפעל חיים בתחום הקולנוע. זוהי הזדמנות מצויינת להתעדכן במצבו במעצר הבית בו הוא נמצא בשל החשדות הפליליים נגדו. "אני יושב שם למטה, בדרום, וכותב גם תסריט, גם מחזה וגם סדרה. די עסוק ביצירה", אומר דיין וגם מספר כי ישמח לקבל הצעות עבודה

"אני קצת חרגתי ממנהגי ועברתי מעבריינות רגילה לאולי מנהיג של חבורת פשע. הפשע הוא הקולנוע הישראלי" - כך אומר הערב שחקן הקולנוע אסי דיין הנמצא במעצר בית, בראיון לסיון רהב-מאיר.

הראיון המיוחד נערך לרגל ההכרזה על זכייתו של השחקן בפרס אופיר על מפעל חיים. "זאת הפעם השנייה שאני מקבל מפעל חיים וכנראה שהמפעל לא התאושש מספיק", אומר דיין. "כל פעם אני מקים מפעלים וסוגר אותם או סוגר את עצמי. המשפט הידוע אומר שהחיים זה מחלה עם מאה אחוז תמותה. אז אני מלווה את המחלה הזאת כל חיי. זה המפעל שלי".

כשנשאל על סרטו האהוב ביותר הוא מפתיע ומציין דווקא את "שמיכה חשמלית ושמה משה". "זה סרט קטן ולא מוכר כל כך כי הוא נכשל בקופות", מנמק דיין את הבחירה, "אבל הוא סרט אותנטי ומיוחד שאני מאוד אוהב אותו".

"אין לי טענות לקולנוע הישראלי", אומר הבמאי שבמשך שנים היה אחד מעמודי התווך שלו. "הכול בסדר, הכל נפלא, בכלל, אין שום דבר רע בשום מקום. חוץ מאירן".

"אני מפנה אותך לראשון בבידור"

דיין נשאל והתייחס גם לנושא רגיש יותר, נושא שבזכותו עלה לכותרות בשנה האחרונה - החשדות כנגדו על התעללות בבת זוגו. "אני במעצר בית בכל מדינת ישראל, ברחבי מדינת ישראל", אמר דיין ועידכן כי הוא נמצא בבית אמא לאחר שקיבל אישור לראות רופא שיניים. "מה דעתך על זה?", מתייחס דיין למצבו. "את בעד שיתנו לעבריינים כמוני לראות רופאי שיניים".

דיין דואג למזער את החשדות נגדו, בעיקר על ידי הפניית אור הזרקורים למפורסם אחר שסרח. "אני מפנה אותך אל הראשון בבידור, תראייני אותו", אומר דיין. "הוא יסביר לך מה זה נקרא דבר לא פשוט. שלי נראה כמו גירוד בחוטם לעומת מעשיו".

דיין השוהה בתקופה האחרונה במעצר בית בביתו של כושי רימון בדרום, מעדכן קצת על מעשיו בזמן הפנוי הרב. "אני כבר בדרכי קדימה", הוא מספר. "אני יושב שם למטה, בדרום וכותב גם תסריט, גם מחזה וגם סדרה. די עסוק ביצירה".

"אני צריך להפסיק לרושש את אמא"

השחקן מספר גם על הקשיים הכלכליים שפוקדים אותו. "אני צריך להפסיק לרושש אותה", אמר דיין בהתייחסו לאמו רות. "היא בת 92. זה לא יפה לעשות ככה לאמא, נכון?".

דיין מנצל את הראיון במאמציו למצוא לעצמו עבודה חדשה. "אין כסף, גם אין הצעות עבודה", מספר דיין. "אני מוכן להשתתף ולהיות קריין רצף בתכנית שלך. כל דבר - רק שיציעו לי".

"אמרו לי שאני שחקן מצוין", מפנה דיין לקורות החיים שלו. "אני אף מקבל פרסים בהתאם, אז למה אף אחד לא מצלצל אליי ואומר לי: 'בוא, תשחק לצדה של אגם רודברג'".