פרס ישראל לשחקן חיים טופול

משרד החינוך הכריז כי השחקן חיים טופול, שזכור בין היתר בזכות תפקידיו הראשיים ב"כנר על הגג" וב"סלאח שבתי", יזכה השנה בפרס ישראל על מפעל חיים. בשיחה עם חדשות 2 Online סיפר טופול כי הוא דווקא המליץ על מועמד אחר לפרס היוקרתי. זוכה נוספת בפרס ישראל על מפעל חיים היא חברת הכנסת והשגרירה לשעבר אסתר הרליץ

חיים טופול כבר לא יהיה רוטשילד אבל הוא עומד להפוך ביום העצמאות הקרוב לחתן פרס ישראל: משרד החינוך הודיע היום (שני) על זכייתו של השחקן בפרס ישראל בתחום מפעל חיים. "הודיעו לי הבוקר שזכיתי בפרס, זה משמח", אמר טופול בשיחה עם חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"היו לי רמזים מכל מיני חברים שנשלחו מכתבים וזה, אבל אני לא ידעתי", סיפר טופול. "להיפך, אני שלחתי המלצה על מישהו שראוי לפרס ישראל. אבל כמו שאומר האנגלי, פרס זה יותר טוב מסטירת לחי".

בנימוקי ועדת הפרס שבראשה עמד הרב ישראל מאיר לאו, נכתב כי טופול הוא "אחד מעמודי התווך בתעשייה התרבותית בישראל מזה שנים רבות. פעילותו הבימתית המגוונת הנחילה כבוד רב למדינת ישראל. פעילותו הטביעה חותם על היסודות והתשתיות הבימתיות שהובילו להתפתחות התחום כולו והשפעתם ניכרת עד היום בהווי, בזמר, במשחק ובבידור הישראלי".

"בנוסף חיים טופול יזם והקים את 'כפר נהר הירדן', כפר נופש לילדים החולים במחלות חשוכות מרפא הנמצא בגליל התחתון", הוסיפו חברי ועדת הפרס בנימוקיהם. "הוא חבר במועצת המנהלים של עמותת וראייטי ישראל - עמותה העוזרת לילדים ובני נוער עם צרכים מיודים ללא הבדל דת, גזע ומין".

טופול, בן 79, נחשב לאחד מגדולי שחקני התיאטרון בישראל. הוא היה מדור המייסדים של להקת הנח"ל, היה חבר בולט בלהקת בצל ירוק ותפקיד חייו הוא דמותו של טוביה החולב, הדמות הראשית במחזמר "כנר על הגג". טופול גילם את התפקיד הראשי במחזמר גם בגרסה הקולנועית ההוליוודית וגם על במות ברודווי בניו יורק.

הוא זכה בשני פרסי גלובוס הזהב על תפקידיו ב"כנר על הגג" ובסרט הישראלי של אפרים קישון "סלאח שבתי". בעשור האחרון הוא קיבל תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת חיפה ומאוניברסיטת בר אילן, ואף זכה באות יקיר פסטיבל ישראל על תרומתו לתרבות הישראלית.

כלת פרס ישראל על מפעל חיים: אסתר הרליץ

זוכה נוספת בפרס ישראל בתחום מפעל חיים היא חברת הכנסת לשעבר והשגרירה לשעבר אסתר הרליץ. בנימוקי הוועדה נכתב בין היתר כי "מאז קום המדינה בלטה הרליץ בפעילותה הציבורית, ההתנדבותית הדיפלומטית שלה - כחלוצה ההולכת לפני המחנה ולעיתים כפורצת דרך לנשים רבות שבאו בעקבותיה".

"תחושת השליחות שלה והרצון לתרום לחברה ולמדינה ליוותה ומלווה אותה בכל פעילותה, מצעירותה ועד עצם היום הזה", הוסיפו חברי הוועדה. "הרליץ הייתה חברת הכנסת הראשונה שכיהנה בוועדת החוץ והביטחון, ובהמשך השנים כיהנה כשגרירת ישראל בדנמרק".

עוד ציינו בוועדת הפרס כי "אסתר יזמה והקימה את 'אות הנשיא למתנדב' המוענק על פעילות התנדבותית של מבוגרים או של נוער, אשר תרמו תרומה ייחודית לטובת המדינה והחברה בישראל. אסתר הרימה תרומה חשובה בתחומי ההסברה, התרבות וההתנדבות בקהילה".