"מתנצל אם דבריי לא הובנו, אך לא חוזר בי"

לאחר הסערה שחוללו דבריו, מבקר הקולנוע של גל"צ גידי אורשר טוען כי הפוסט שלו לא הובן כהלכה ומספק התנצלות חלקית בלבד. "שורה של פוליטיקאים מצאו לנכון לקדם על גבי את האג'נדה שלהם", הסביר אורשר

גידי אורשר (ארכיון)* (מתניה טוסיג, פלאש 90)

ביום שלאחר פרסום הפוסט הגזעני שעורר סערה, מבקר הקולנוע של גל"צ גידי אורשר ממשיך לעמוד מאחורי דבריו, וטוען כי לא הובנו נכונה. "אני מתנצל אם יש מישהו שנפגע מהדברים האלה, אבל רוח הדברים קוראת לקידמה ושיתוף פעולה של העדות ואני לא חוזר בי", אמר הבוקר (ראשון) בריאיון ב"נכון להבוקר" בגל"צ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש קבוצות שמזינות פירוד ושנאה, אמונות תפלות ומלבות שנאה - להן כיוונתי", אמר אורשר בריאיון. הוא אף ציין כי פוליטיקאים רבים מנסים לצבור הון פוליטי על חשבון אמירותיו. "מעולם לא כתבתי טקסט שהתנגח במזרחים", אמר. "שורה של פוליטיקאים מצאו לנכון לקדם על גבי את האג'נדות שלהם".

בהמשך, כשנשאל אם היו אנשים שכן הבינו את דבריו באופן שאליו התכוון, השיב אורשר כי "היו המון תגובות חיוביות לפוסט, בהם גם מאנשי ציבור ותרבות". יחד עם זאת, אורשר סירב לחשוף את זהותם.

אורשר אף התייחס לפנייתו בפוסט ל"כחלונים" והסביר כי טעה והתכוון בדבריו לעיתונאי והקולנוען רון כחלילי. "מדובר באחד ממשוררי השנאה של המזרחים", אמר.

זמן קצר לאחר מכן, מתחה הזמרת ים תיכונית מרגלית צנעני ביקורת על דבריו של אורשר: "זרקת אבנים והן נפלו לך על הראש בחזרה. מה חשבת? זה פוסט מגוחך! מי בז לקידמה? מה קשורה אמונה בלב מפחד ומאסון? מה פגאני בכך?". הזמרת אף תקפה את אורשר על רקע השימוש במונח "יללנים מקצועיים": אין בעייתיות במי שדורש לאנשיו, ולפעמים נאלץ לעשות זאת בצורה בוטה".  

מספר שעות לאחר הריאיון, פרסם אורשר פוסט נוסף בעמוד הפייסבוק שלו. "מי שאכן יקרא את הפוסט, יבין שהוא נכתב מתוך דאגה לחברה כולה", טען. "הוא נכתב מתוך הבנה והערכה לכלל הציבור, לחברה ישראלית מאוחדת, שאינה מבדילה עוד בין זהות מזרחית לזהות אשכנזית, כפי שדואגים לעשות כמה בעלי שררה צעקניים. צר לי אם פגעתי במישהו ואני מתנצל בפני כל אלה שהבינו אותו אחרת ממה שהתכוונתי אליו. אני מאמין בכל ליבי בחברה האחוזה זה בזה, סומכת על עצמה, פלורליסטית, פתוחה ומוסרית".

"לשים סוף לסרט של אורשר"

שעות ספורות לאחר שפורסם הפוסט, הודיעו אתמול בגלי צה"ל אורשר מושעה מהתחנה הצבאית עד לבירור עם המפקד ירון דקל. במערכת הפוליטית מיהרו לגנות את הדברים. ראש הממשלה נתניהו כתב: "הדברים החמורים שפורסמו בסוף השבוע האחרון על ידי מבקר הקולנוע של גלי צה"ל ובהם הכפשות בוטות ובזויות נגד בני עדות המזרח ראויים לכל גינוי. כנגד הקולות המנסים לזרוע פירוד בינינו, עלינו לפעול יחד לאחדות בעם ישראל".

הפוסט שכתב אורשר

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיב גם הוא לסערה ואמר כי מפקד גל"צ קיבל את ההחלטה הנכונה כשהחליט להשעות מיידית את גידי אורשר: "אני סבור שלאור הדברים הבוטים והחד-משמעיים שלא ניתן לפרש אותם בשום צורה אחרת למעט השתלחות גסה בציבור שלם - ראוי שההשעיה הזמנית תהפך לקבועה ותשים סוף לסרט של אורשר בגל"צ".

השרה מירי רגב אמרה שפנתה למפקד גל"צ ירון דקל ודרשה ממנו לפטר לאלתר את אורשר. "הוא התבטא באופן גזעני להחריד נגד עדות המזרח, נגד הדת והמסורת היהודית ונגד ציבור שלם שהוא אינו נמנה עליו אבל סבור כי הוא יכול לבוז לו".

"0 בסולם רגב"

"גידי אורשר הוא אחד משרקני הבוז שליוו את פתיחת פסטיבל הקולנוע ביום חמישי אליו מצטרפת להקה של קוטלרים וגרבוזים שמלבים את השסע והקרע בעם ומבקשים לעצמם תרבות אליטיסטית ,הגמוניה שלטת, מתנשאת ומתנכרת", אמרה שרת התרבות בתגובה לפוסט.

"בכל פעם שאיש תרבות או עיתונאי מרשה לעצמו לומר דברים מזלזלים ומכוערים כל כך נגד עדות המזרח, נגד ערכים, מסורות ואמונות של ציבור שלם, אני מתמלאת בכוח להמשך במאבק שבסופו תהיה כאן מהפכה תרבותית", הדגישה רגב.

שר החינוך נפתלי בנט אמר כי "דברי אורשר מבטאים בורות קשה. אור האמת יגבר על חשכת בורות. אני מתחייב שנלמד את ילדינו את מלוא הסיפור היהודי-ציוני, אשכנזי וספרדי כאחד".

גם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג הגיב לדברים וכתב בטוויטר:‏ "סולם אורשר התפרק וקרס. הגיע הזמן לדיון ערכי ואיכותי על תרבות, חינוך, מסורות ואמונות, בלי גזענות, התנשאות, בורות וטפשות".