"קודם הקדשתי את כולי ליצירה"

לפני כשנה וחצי רונית אלקבץ כבשה את האקרנים ואת השטיחים האדומים עם הסרט "גט". השחקנית והבמאית, שהלכה היום לעולמה בגיל 51, נשמעה אז אופטימית - והעניקה הצצה לחייה הסוערים: "לקחתי זמן לבחון את עצמי מחדש וללמוד את עצמי כאמא". צפו בריאיון

"עשיתי המון דברים נהדרים ונפלאים, נתתי המון ועל חשבון כל דבר אחר – בית, זוגיות, משפחה וחברה": הריאיון החגיגי עם השחקנית והבמאית רונית אלקבץ לרותי שילוני בספטמבר 2014 נועד לקדם את הסרט "גט", ואלקבץ לא היססה באותו ריאיון לחשוף חלק מחייה האישיים ולספר על התפניות בחייה: הקמת המשפחה, הילדים וסיום הטרילוגיה של ויויאן אמסלם שבערה בדמה. היום (שלישי) היא הלכה לעולמה בגיל 51 בלבד, לאחר מאבק במחלת הסרטן הארורה - ודבריה באותו ריאיון לפתע נשמעים כמו סיכום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נתתי כל כך הרבה בשני העשורים האחרונים, את כל כולי הקדשתי ליצירה", הוסיפה. "הרגשתי שאני חייבת לעצור, לקחתי פסק זמן ארוך – כמעט ארבע שנים – לבחון את עצמי מחדש. לא יצאתי מהבית – שלוש שנים של בית מוחלט, מטבח והנקה, ללמוד את עצמי גם כאימא טרייה וחדשה".

באותן שנים היא כתבה תסריט, ילדה תאומים והשיקה את הסרט "גט" - שהעלה למודעות את מצוקתן ומאבקן של מסורבות הגט. הסרט, האחרון בטרילוגיה על דמותה של ויויאן אמסלם, היה בעל אמירה חברתית נוקבת - כמו מרבית הסרטים בהם אלקבץ השתתפה והותירה חותם.

"הבית בעדיפות עליונה מאז נולדו התאומים, אני רוצה לתת את הכוחות שלי לילדים", אמרה אז. לדבריה, את הכוח ליצירה הענפה שאבה ממשפחתה: "מעולם לא ראיתי אישה נחה במשפחתי חמש דקות, זו תרבות של עשייה גם אם קשה". באותו ריאיון סיפרה אלקבץ, ה"דיווה" שהייתה מזוהה עם דמויות קודרות, על תפקידה החברתי כנשיאת תנועת "אחותי" – תנועה פמיניסטית מזרחית.