"עברו 25 שנה, וזה עדיין שרוט"

אין ספק שמשהו קורה בזמן האחרון בכל מה שקשור להתמודדות עם הטרדות מין. דברים שפעם טוטאו מתחת לשטיח, פתאום נחשפים, מתפרסמים, גורמים לנשים לצאת החוצה ולדבר. השחקנית לימור גולדשטיין יושבת עכשיו באומץ לב מול המצלמות ומתארת מה שעשה לה, בתחילת דרכה, אחד מהשחקנים המפורסמים בארץ

לימור גולדשטיין, אחת השחקניות הוותיקות והמוערכות בתיאטרון הישראלי, משחקת כעת בהצגה החדשה "ארוחת טעימות" שביימה דדי ברון. באנו לראיין אותה על המחזה הפוליטי, אבל אי אפשר היה בימים אלה שלא לדבר איתה על הפרשה שמטרידה את כל עולם הבידור - פרשת משה איבגי.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני משוכנעת שבסקטורים אחרים יש לא פחות הטרדות מיניות", אמרה גולדשטיין לחדשות 2. "לדאבוני הרבה גברים שמגיעים לעמדות בכירות מתבלבלים לחשוב שהם חצי אלוהים ושהם מתנה ליקום ומתנה למין הנשי, וזה שהם נוגעים בהן, זה לא רק מותר, זה מובן מאליו. אני לא יכולה להתייחס לאיבגי אישית כי האינטראקציה שלי איתו הייתה מקצועית וטובה".

אולם גולדשטיין יכולה להעיד על שחקן מוכר אחר, שאת שמו היא לא מוכנה לחשוף. לטענתה, הוא תקף אותה מינית לפני כ-25 שנה, כשהייתה שחקנית צעירה בת 22. "כשהייתי מאוד צעירה, ההיררכיה הייתה מאוד ברורה", היא תיארה. "הוא שחקן מאוד ותיק, מאוד בכיר, מאוד כוכב, ואני הייתי כלום, עכברונת מבוהלת וילדה בת 22. הוא צלצל אליי ואמר שהוא רוצה לבוא אליי הביתה וזה נשמע מאוד תמים, ושאלתי מה השחקן הגדול הזה רוצה ממני, הקטנה".

"זוכרת אותי שולפת את הידיים שלו ממני"

"מה שקרה שם זה מעט מאוד מילים", היא המשיכה. "הייתי תפרנית אז, חייתי בדירת חדר עם מיטה. אז הוא התיישב על המיטה, לא היה עוד כל כך איפה לשבת. ואז הוא קרא לי לשבת לידו, התיישבתי לידו והוא תקף אותי. היה מאוד אגרסיבי, דחף ידיים, אני ממש לא הייתי בעניין. אני בעיקר זוכרת אותי שולפת את הידיים שלו ממני, נועלת את השיניים כדי שהוא לא יחדור אליי עם הלשון ומוציאה את הידיים שלו מכולי".

"יש נשים שמדברות על שיתוק ועל הלם ואלם", הוסיפה גולדשטיין. "אנשים שלא חווים את זה לא באמת יודעים מה זה אומר. לא הוצאתי מילה, לא ביקשתי שיפסיק. הפה שלי היה נעול. זה כמו שאתה מרגיש שאתה הולך לטבוע, או להבדיל למות. זו סיטואציה מאוד מבהילה, מפחידה, להיות לבד עם אדם מאוד חזק פיזית".

גולדשטיין כאמור לא אמרה דבר באותו מצב, וההטרדה הסתיימה רק כשהשחקן החליט לעזוב ת הדירה. "אני חושבת שבאיזשהו שלב הוא הבין שהוא יצטרך להפעיל הרבה יותר כוח ממה שהוא תכנן להפעיל", אמרה השחקנית. "הוא החליט מתי המשחק נפסק. הוא פשוט קם וביקש ממני שאלווה אותו לעבודה, לתיאטרון. ליוויתי אותו ובאמצע הדרך הוא שאל אם אני ארצה לראות אותו עוד פעם. אמרתי לו 'לא', אז הוא אמר לי 'לכי'".

גולדשטיין ואיה שבא בהצגה "ארוחת טעימות" (חדשות 2)

"לא חושבת שהוא יודע שהוא כל כך צרב אותי"

"אגב, אני די בטוחה שהוא בכלל לא יודע על מה שהוא עשה לי", תיארה לעצמה גולדשטיין. "אני לא חושבת שהוא מסתובב בעולם בידיעה שהוא כל כך צרב אותי. הייתי בשבילו כלום, כלום שגם לא הסתדר לו בתכנית, כי הוא רצה משהו והוא לא קיבל".

"עברו 25 שנה ואתה חושב שזה מטופל", היא סיפרה. "טיפלתי בזה, טיפלתי בעצמי הרבה מאוד שנים. היום אני לא הילדה שהייתי בגיל 22, אני מכילה אותה. אני כבר יכולה להגן עליה ולדבר בשמה. אבל היא שם".

למרות האירוע הקשה, בחרה גולדשטיין להמשיך לעבוד לצד אותו שחקן בתיאטרון. "במציאות כמו שאני חוויתי אותה, זה היה או לוותר על החלום שלי ולקום וללכת, או להתמודד עד כמה שאני יכולה עם המפלץ הזה", היא הסבירה. "הוא היה בתיאטרון חצי אלוהים, אף אחד לא העז לעמוד מולו. אין לי ספק שיש עוד הרבה נשים שיודעות על מה אני מדברת ועוברות דברים דומים יומיומית בעבודה שלהן וצריכות להרכין את הראש ולסבול בשקט דברים שמאוד לא נעים להן לסבול, בשביל לשמור על מקום העבודה שלהן".

"אני יכולה לדברר היום את הילדה החלשה שהייתי"

כאמור, רק היום, 25 שנה אחרי אותו אירוע, היא מעזה לדבר עליו. "אני לא יודעת אם הייתי יכולה לדבר על זה קודם", טענה גולדשטיין. "אני מרגישה היום שאני יכולה לדברר את הילדה החלשה שהייתי בגיל 22. לפעמים זה לוקח המון שנים, ואתה רואה שזה עדיין שרוט, וזה כנראה חלק שיהיה שרוט ממני. זה כבר חלק ממי שאני".

"אין לי שלום איתו", היא הדגישה. "יש לי שלום ביני לבין עצמי. את המלחמה עשיתי ביני לבין עצמי. הוא היום איש זקן, אני לא מקנאה בו. אני כבר לא מאחלת לו דברים איומים כמו שאיחלתי לו פעם".

ולמרבה התדהמה מתברר שזה לא המקרה היחיד בו לימור גולדשטיין הוטרדה מינית. "אני בסטטיסטיקה יושבת חזק", היא אמרה בציניות. "הייתי בסיטואציה אחרת לגמרי, הלכתי לייחצן סדרה או הצגה שעשיתי. הייתי בסטודיו של צלם, הייתי לבד איתו, וכשהייתי בחדר ההלבשה והחלפתי בגדים והייתי עירומה, הוא בא וחפן אותי פתאום".

"מקווה שמילאתי את המכסה שלי בסטטיסטיקה"

"זה סתר לי את כל התיאוריה שאמרתי לעצמי שאם אני לא אקרין נשיות ואם אני אהיה חזקה ואסרטיבית ותהיה לי לחיצת יד של גבר, זה לא יקרה לי עוד פעם. זה קרה עוד פעם! וזה היה מבעית, כי כל התיאוריה שלי התרסקה".

"זה לא קשור למה שאנחנו משדרות או לובשות, זה לא קשור", סיכמה גולדשטיין. "אני מקווה שמילאתי את המכסה שלי בסטטיסטיקה האיומה הזאת של התקיפות המיניות. אני את שלי עשיתי".

25 שנה של שתיקה ונראה כי עכשיו משהו אצלה השתחרר. בסיום ריאיון קטן, אחד, במקום שבו הגשימה את חלומה של הילדה ההיא בת ה-22, לימור גולדשטיין הולכת היום זקופה, חזקה, אמיצה, ומתכוננת לדמות הקומית שתשחק בערב על הבמה.