60 מיליון יועברו לרשויות בלי אישור?

פרסום ראשון: השרה מירי רגב מנסה להעביר 60 מיליון שקלים לראשי רשויות בפריפריה. היא טוענת שמועצת התרבות אישרה את העברת הכספים, אבל חברי המועצה מכחישים. החשש כעת הוא שהכסף יגיע ישירות לראשי רשויות ללא פיקוח מתאים

חברים במועצה לתרבות ואמנות זועמים על השרה מירי רגב ועל יו"ר המועצה יגאל עמדי. השרה רגב מתהדרת שהעבירה את תקנת סל"ע (סל תרבות עירוני) החדשה והדרמטית בסך 60 מיליון שקלים באישור המועצה, אך שניים מהחברים שנכחו בישיבה אומרים חד משמעית - התקנה לא אושרה על ידי המועצה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כדי התקנה תעבור צריך לקבל החלטה וכדי לקבל החלטה צריך להצביע", אומר יוסי רונן, חבר המועצה. "לא הייתה הצבעה ועל כן לא הייתה החלטה". פנינו ליו"ר מועצת התרבות החדש, חבר מרכז הליכוד ומינוי אישי של רגב - יגאל עמדי - כדי להבין כיצד קרה שהשרה חוגגת את אישור התקנה כשחברי המועצה טוענים שהיא מעולם לא אושרה.

"קיימנו דיון ארוך ומייגע שבו נשמעו הערות לכאן ולכאן ובסופו של דבר ניסחנו הודעה שהייתה מקובלת על כולם", אומר עמדי. "למה הייתה צריכה להיות הצבעה? התקנה לא צריכה להיות מאושרת".

את 60 מיליון השקלים - סכום דרמטי - השרה לא מייעדת למוסדות תרבות, אלא לראשונה ישירות לראשי רשויות מוחלשות לפעילות תרבות. "שהמועצה תהיה צינור שתפקידו להכשיר כסף? לא יהיה דבר כזה", אומר חגי ליניק, גם הוא חבר במועצה. "אנחנו לא חותמת גומי. אם כל שר יכול להעביר כסף למישהו על פי ראות עיניו, זה פתח לשחיתות פוליטית, חד וחלק".

הקריטריונים לקבלת כספים לפעילות תרבות על ידי המועצה לתרבות מאוד ברורים ומפוקחים, אבל בתקנה החדשה של השרה רגב, כך טוענים אנשי המועצה, אין שום דרך לפקח על הכסף. כך יכול לבוא ראש עיר ולבקש מהשרה מימון ממשלתי לחגיגות שונות ולקבל אותו ללא שום פיקוח.

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "תקנת סל"ע איננה מחויבת באישור המועצה הלאומית לתרבות ואמנות. הצגת התקנה נעשתה מתוך רצון להציג לחברי המועצה את הבשורה עליה עמל המשרד ויועציו המשפטיים חודשים ארוכים. משרד התרבות גאה בתקנה המהפכנית שמטרתה למצב ולפתח פעילות תרבותית מגוונת במדינה ובפריפריה בפרט".