הסערה הבאה: יותר לתיאטראות בהתנחלויות, פחות לתל אביב

פרסום ראשון: שרת התרבות מירי רגב מתכוונת לשנות את הקריטריונים למימון תיאטראות - ולהקצות מיליוני שקלים למוסדות מעבר לקו הירוק. עוד מתכוונת רגב לקצץ מיליוני שקלים בתמריצי התיאטראות התל אביביים להופיע בפריפריה - מה שצפוי להקטין משמעותית את ההופעות מחוץ לתל אביב

יוזמה חדשה שתחולל סערה? רגב (מרים אלסטר, פלאש 90)

הסערה הבאה של שרת התרבות: לאחר שכוונתה של השרה רגב לשלול תקציבים ממוסדות תרבות שייצאו נגד המדינה חוללה סערה, תכנית נוספת ומעוררת מחלוקת נחשפת - והפעם: תעדוף תיאטראות בפריפריה ובהתנחלויות על פני תיאטראות בתל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השרה רגב מתכוונת לשנות את הקריטריונים למימון תיאטראות, כשהקריטריון המרכזי יהיה ייחוד תרבותי - 5 מיליון שקלים יוקצו לתקנה הזו, ומדובר בכספים שיועברו ככל הנראה לתיאטרון אספקלריה הדתי ולתיאטראות מעבר לקו הירוק.

תקנה נוספת שבכוונת רגב להעביר הינה קיצוץ של 9 מיליון שקלים בתמריצי התיאטראות התל אביביים - הבימה, הקאמרי ובית ליסין להופיע בפריפריה, דבר שצפוי להקטין משמעותית את ההופעות מחוץ לתל אביב.

במדור לתיאטרון במשרד התרבות מעידים על מגמה להתנגד לשינויים, אולם מדובר בגוף שהוא מייעץ בלבד. השרה רגב מסרה בתגובה לדברים כי "הליך התיקונים טרם אושר, ולכשיושלם יוצג לציבור הרחב".

הסערה הקודמת: בלי נאמנות - אין תקציבים

וכפי שנחשף לראשונה בחדשות 2 בחודש ספטמבר האחרון, רגב הגישה השבוע למשרד המשפטים את התיקון שבכוונתה להכניס לחוק התקציב העוסק במתן תמיכה למוסדות תרבות. לאחר שהקפיאה את תקציב תיאטרון אל מידאן ואיימה להפסיק את התמיכה בתיאטרון אלמינא, תציג מחר השרה את התיקון לוועדת החינוך והתרבות של הכנסת.

בספטמבר 2015 חשפנו את הקריטריונים החדשים של השרה לתקצוב המוסדות. לפיהם, מוסד שיציין את יום הנכבה, יבזה את סמלי המדינה או יביע תמיכה בטרור - לא יזכה למימון ממשרד התרבות.

הקריטריונים החדשים של רגב (חדשות 2)

נכון להיום, משרד התרבות מחלק תקציבים למוסדות תרבות על פי קריטריונים שאינם עוסקים במהות היצירה ואינם מתייחסים לתוכנה. הקריטריונים לפיהם משרד התרבות מעניק כיום תמיכה למוסדות הוא המיקום הגיאוגרפי של המוסד, מספר הכלים בתזמורת, מספר ההרצות בתיאטרון וכדומה.

בנוסף לקריטריונים אלו, השרה רגב מתכוונת לבצע תיקון בחוק התקציב שיכונה על ידה "נאמנות בתרבות" - ועל פיו מתן תמיכה במוסד תרבות כזה או אחר יותנה על בסיס נאמנותו של המוסד לחוקי מדינת ישראל.

"לא אהיה כספומט - יש לי אחריות לכסף הציבורי"

מדי שנה, תוכל ועדת התמיכות של משרד התרבות והספורט להחליט שהיא אינה מעבירה תמיכה ותקציבים למוסד שיעשה אחד מחמשת הדברים הבאים: שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור; תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור, של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל; ציון יום העצמאות כיום אבל; או מעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה.

"באחריותו של משרד התרבות לפקח על מוסדות התרבות, לרבות התוכן שמוצג בהם, ולוודא שהם לא עוברים על חוקי המדינה", אמרה רגב. "מוסדות התרבות הם לא מעל החוק, עליהם לפעול על פי חוקי מדינת ישראל ועלינו לוודא זאת - לא לעצום עין".

"לא אהיה כספומט - יש לי אחריות לכסף הציבורי והחוק הזה יעניק לי את הסמכות לממש את האחריות שלי ולשלול תמיכה ממוסד מפר חוק", היא הוסיפה. "חופש הביטוי הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה ואני אלחם עבורו, אך באותה מידה אלחם עבור חופש המימון ובשום פנים ואופן לא אאפשר עבירה על חוקי המדינה במסווה של חופש ביטוי".