פשרת האוסקר: יותר נשים ומיעוטים ישפטו

צעד דרמטי בעולם הקולנוע: האקדמיה האמריקנית לקולנוע, המחלקת את פרסי האוסקר, הודיעה על שינוי משמעותי בהרכב הוועדה השופטת - לאחר הביקורת הרבה שמתחו שחקנים ויוצרים. האם זו המחווה שתמנע החרמה גורפת של הטקס?

בקרוב: שופטים ממוצא מגוון יותר (רויטרס)

האיום בחרם נענה ברפורמה בטקס פרסי האוסקר: בשבוע האחרון, לאחר שפורסמו המועמדויות לטקס האקדמיה האמריקנית לקולנוע - המכונה גם טקס האוסקר - הודיעו יוצרים רבים על החרמת האירוע בשל היעדר הגיוון. מספר שחקנים ויוצרים, בהם ספייק לי ומייקל מור, נענו לקריאה והצהירו כי לא ישתתפו בטקס - שכמעט כל מועמדיו המרכזיים הם לבנים. הערב (שישי) הודיעה האקדמיה כי הרכב הוועדה השופטת אמור להשתנות בשנים הקרובות, "על מנת לשקף את המגוון האנושי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הודעת האקדמיה, עד שנת 2020 יוכפל מספרן של הנשים בוועדה - וכך גם לגבי המיעוטים השונים. הצעד פורסם לאחר שמספר דמויות בולטות בעולם הקולנוע, בהן השחקן וויל סמית' ורעייתו ג'יידה פינקט-סמית', אמרו כי ייעדרו מהטקס שאינו מייצג אותם. טרם התברר האם ההכרזה הדרמטית תמנע חרם המוני של יוצרים כלפי הטקס.

יחרים את הטקס. וויל סמית' (רויטרס)

"אנחנו לא נחכה שהתעשייה תשתנה", הודיעה נשיאת האקדמיה שריל בון אייזקס. "הצעדים החדשים הנוגעים להצבעה ישפיעו באופן מיידי וישנו את הרכב החברים שלנו". כיצד תנפה האקדמיה חברים ותיקים - ולבנים? על פי הודעת הארגון, החברות תימשך 10 שנים ותתחדש רק אם אותו אדם היה מעורב בסרטים באותו עשור.

רק לאחר 30 שנה - או מועמדות אישית לפרס - תתאפשר קבלה של זכות הצבעה לכל החיים. "נפעיל את הסטנדרטים הללו על החברים הקיימים כבר השנה", הדגישו. במקביל, תמשיך האקדמיה לנסות ולמצוא חברים נוספים "שיגבירו את הגיוון" - חלקם כמינויים אישיים.