סכסוך העבודה בתיאטראות עולה מדרגה

ארגון השחקנים שח"ם שיגר מכתב חריף להנהלת תיאטראות הבימה והקמארי לאחר שלפי טענות שחקנים, איימו בהנהלה על מי שייקח חלק בסכסוך העבודה עליו הכריז הארגון. "היה ונקבל מידע בדבר איומים על שחקנים, לא נהסס לנקוט בכל ההליכים במישור האזרחי והפלילי כנגד המעורבים בדבר", כך כתבו בשח"ם

טוענים כי קיבלו איומים מההנהלת התיאטראות (חדשות 2)

שבוע לאחר הכרזת סכסוך העבודה בין שחקני הבימה והקאמרי להנהלת התיאטראות, נראה כי היחסים רק הולכים ומחריפים. השחקנים טוענים כי בתיאטראות החלו לאיים עליהם כי מי שייקח חלק בסכסוך העבודה, יישא בתוצאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בארגון השחקנים שח"ם אמרו כי במפגש סגור שהתקיים ביום שישי האחרון התלוננו מספר שחקנים בפני ראשי הארגון על איומים מצד ההנהלה. בעקבות התלונות שלחו שח"ם מכתב חריף למנכ"ל הקאמרי נעם סמל, מנכ"לית הבימה אודליה פרידמן וכן לסמנכ"לי המוסדות בני צרפתי וחביבה הדר, בו הם מבהירים כי ינקטו בכל הצעדים למנוע פגיעה בשחקנים.

"הרינו להזהירכם מראש, כי ככל שאנו נקבל מידע משחקנים, על איומים מפורשים ו/או מרומזים אשר יגיעו מצדכם אליהם, בדבר פגיעה בתנאי עבודתם בתיאטרון ו/או על הפסקת עבודתם בעתיד בתיאטרון, אנו נראה זאת בחומרה יתרה וננקוט כנגד כך בכל האמצעים העומדים לרשותנו על פי כל דין", נכתב במכתב שח"ם.

"להזכירכם, כי על פי חוק ההסכמים הקיבוציים, פגיעה בתנאי עבודתו של עובד עקב פעילותו במסגרת ארגון עובדים, הינה עוולה אזרחית ועבירה פלילית. היה ונקבל מידע בדבר איומים על שחקנים אנו לא נהסס לנקוט בכל ההליכים במישור האזרחי והפלילי כנגד המעורבים בדבר, לרבות תביעות אישיות כנגדכם".

"שחקני ישראל נחושים להיאבק"

בפגישה שנערכה ביום שישי האחרון לקחו חלק וועדי העובדים בשני התיאטראות, הוועד מנהל של שח"ם וכן 120 שחקנים ושחקניות החברים בהסכם הקיבוצי של שח"ם. במהלך האסיפה הוצגה בפני השחקנים תכנית העבודה במהלך סכסוך העבודה והם הצביעו עליו פה אחד.

"החלק החשוב שעלה מהחלטת שחקני התיאטראות , הוא כי הם מצפים מאתנו לנסות מו"מ רציני ואינטנסיבי לפני נקיטת צעדים ארגוניים", אמר אוהד קנולר, יו"ר שח"ם. "החלטה זו רק מוכיחה כמה השחקנים מחויבים לתיאטראות, לקהל ולעשייה האמנותית".

"אנחנו מצדנו כמובן נענה לבקשת השחקנים, ונהיה מוכנים לכל מו"מ או גישור, כל עוד אלה ייעשו ברצינות ובתום לב", הוסיף קנולר. "עם זאת, חשוב להדגיש שעצם העובדה ששחקני שני התיאטראות הצביעו פה אחד על שורה של צעדים חמורים במידה והמו"מ יתפוצץ, היא העדות החזקה ביותר לכך ששחקני ישראל נחושים הפעם להיאבק למען שכר ראוי ומכבד".

השבוע צפויה להתקיים פגישה נוספת בין שח"ם להנהלת התיאטראות במטרה לפתור את המשבר. בארגון שח"ם הודיעו כי אם לא ייפתר סכסוך העבודה בתוך כשבועיים, ישביתו השחקנים את הצגות התיאטרון.

מהנהלת הבימה והקאמרי נמסר בתגובה: "נושא האיומים לא היה ולא נברא ואנו רואים אותו בחומרה. משרד הכלכלה פנה אל הצדדים במטרה לתווך ביניהם וההנהלות נעתרו לפנייה."