במאית סרט על בית"ר ירושלים: מאיימים עליי

הסרט "טהורה לעד", שמלווה את התקופה בה אוהדים רבים של בית"ר נטשו ופעלו בגזענות בעקבות צירופם של שחקנים צ'צ'נים, עלה לכותרות ביממה האחרונה - והבמאית קיבלה איומים מפורשים ברשת החברתית מאוהדים. "אני לא מזלזלת בזה, זה לא נעים בכלל", אמרה. צפו בריאיון

הכתבה הנצפית ביותר אתמול (שלישי) באתר ה"גארדיאן" הבריטי היתה על בית"ר ירושלים: עשר דקות מתוך סרט דוקומנטרי בהפקה ישראלית, שליווה את הקבוצה וחשף את הגזענות של חלק מהאוהדים. בעקבות הכתבה, שזכתה לכחצי מיליון צפיות, ספגה הבמאית והמפיקה מאיה זינשטיין איומים קשים ומפורשים על חייה בעמוד הפייסבוק שלה. "זה לא נעים בכלל ואני מאוד לא מזלזלת בזה כי אני מכירה אותם", אמרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מקווה שתוך כמה חודשים אפשר יהיה כבר לחפש תקציב לסרט על ההלוויה שלך יא פוסטמה!! בית"ר טהורה לעד!!!!!!!", כתב לה אחד האוהדים בפייסבוק. הסרט של זינשטיין, "טהורה לעד", ליווה את הקבוצה בעונה הקשה ביותר שלה - מהניסיון הנאיבי לשלב שני שחקנים צ'צ'נים בקבוצה ועד לאירועים האלימים והגזעניים שהגיעו במהרה ותרמו ל"ריסוק" הקבוצה לדברי הבמאית.

"זה היה יום ארוך מאוד - אני מאוד מופתעת ולא חשבתי שזה יתפוס כל כך בחו"ל ובארץ. הרבה אוהדים של בית"ר בחרו להביע את דעתם עליי ישירות לפייסבוק שלי, וחלקם היו איומים מפורשים", סיפרה ל"חדשות הלילה".

אחד האיומים שקיבלה הבמאית

"הסרט משקף את המקום שאליו הולכת החברה"

זינשטיין הגיעה לסיפור במקרה כאשר התבקשה ללוות את השחקנים הצ'צ'נים עם הגעתם לארץ, והמשיכה לתעד את מחאת הקהל הגזענית נגדם. "למדתי על הכוח האדיר שיש לאוהדים - הדיון על הקומץ הוא פשוט לא נכון. ישבתי שם וראיתי יציעים ריקים אחרי שהאוהדים נטשו ולא חזרו באותה עונה, גם כשהקבוצה הייתה צריכה אותם", אמרה.

על סרטה אמרה זינשטיין: "מדובר בסרט שמשקף לדעתי את המקום שאליו הולכת החברה הישראלית. אמנם הוא עוסק בקבוצת כדורגל ספציפית בעונה ספציפית אך אני אני חושבת שלהפיל את כל הבעיה על בית"ר ירושלים זו טעות. מה שאני ראיתי בטדי הוא תמצית מרוכזת של משהו שיש אותו בחברה שלנו. הסרט מציב מראה לחברה הישראלית. לכן, כל מי שנושא הגזענות והאלימות והכיוון שאנחנו הולכים מטריד אותו - צריך לדעתי להרתם לפרויקט כזה".

מי שמעוניין לתמוך בפרוייקט הסרט "טהורה לעד" מוזמן לתרום בקישור זה.