כשרבין אמר: "גוש אמונים - סרטן"

ראש הממשלה המנוח יצחק רבין מכנה את המתנחלים "סרטן" ומדבר על החשש ממדינת אפרטהייד – כך בסרט חדש המביא הקלטות נדירות בקולו שלו, שנים ספורות בלבד אחרי שישראל השתלטה על יהודה ושומרון‎

בהקלטות הנדירות שנחשפות בסרט חדש אודות חייו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל, נשמעים דברים שאמר בקולו שמעולם לא פורסמו. הסרט, שנקרא "רבין: במילותיו שלו", יוקרן בשבוע הבא בפסטיבל חיפה וביס-דוקו ביום השנה ה-20 להירצחו שיחול בחודש הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במאי הסרט, ארז לאופר, נבר בעשרות הקלטות של רבין, אותן הקליט דן פתיר, מזכיר העיתונות של רבין בעת בכהונתו הראשונה כראש ממשלה בשנות ה-70. פתיר הקליט את כל הריאיונות העיתונאיים שנערכו עמו ובסרט נחשפים דברים שאמר רבין לעיתונאים אוף-רקורד, שלא לציטוט, בפעם הראשונה.

רבין אמר בשנת 1976 דברים קשים מאוד על המתנחלים וההתנחלויות, שהחלו לקום על אפו ועל חמתו ביהודה ושומרון כשהוא ראש ממשלה. "אני רואה בגוש אמונים את אחת הסכנות הכי חמורות במדינת ישראל כתופעה", נשמע רבין אומר. "מה זה בכלל התיישבות? איזה מאבק זה? איזה אמצעי? 'קדום' זה נאד נפוח".

"גוש אמונים איננו תנועה התיישבותית שהיא בבחינת סרטן לרקמה החברתית דמוקרטית של מדינת ישראל. תופעה של גוף שלוקח את החוק ליידים", הוסיף ראש הממשלה המנוח בהקלטה אחרת.

התנגד להתנחלויות. רבין בשנות ה-70 (דובר צה"ל, אורי הרצל צחיק)

"האמירה הקשה הזו מסבירה את השורשים של השנאה של ציבור המתיישבים כלפי רבין כי הוא לא התבייש להגיד במילים ברורות מה הוא חושב", ציין הבמאי לאופר.

עשרות שנים לפני שהשמיצו בעולם את ישראל כמדינת אפרטהייד, יצחק רבין דיבר בדיוק על זה ב-76'. כראש ממשלה הוא הזהיר מפני הסכנה הגדולה שאורבת לישראל, אם לא תפנה יישובים בהסכם. "אני לא אומר באופן וודאי שלא נגיע לפינוי", הוא הבהיר. "בגלל האוכלוסייה אני לא חושב שאפשר להתקיים לאורך ימים. אם לא רוצים להגיע לאפרטהייד, במיליון וחצי ערבים בתוך מדינה יהודית. אני על זה מוכן ללכת לבחירות".

בנוסף, בסרט מתגלה צילום הווידאו הראשון של רבין בשנת 49'. תייר אמריקני צילם את רבין במצלמה ביתית קקצין מבצעים בדרום בפגישה עם יגאל אלון שהיה אז מפקד חזית הדרום. גם השבוע האחרון לחייו של רבין מתועד בסרט, הכולל גם את הסוף טראגי של חייו.