נועם טור במאבק על העסק המשפחתי

אחד המגזרים העסוקים ביותר לקראת ראש השנה הם הדבוראים: עד לערב ראש השנה הם ייצרו וישווקו כ-1,600 טונות דבש. אחד הדבוראים המוכרים יותר הוא השורד והדוגמן נועם טור, שהרפה קצת מקריירת הדוגמנות לטובת הצלת העסק המשפחתי

לפני עשרה חודשים הלך לעולמו במפתיע מנחם טור מדום לב. הדבש היה מפעל חייו. "כילד, כל רגע פנוי שהיה הוקדש לדבורים", נזכר בנו של מנחם, נועם טור. "זה היה משהו שאפילו היה מעיק, כי מי רצה לסחוב כוורות בחום? אבל אבא ביקש, אז הסכמתי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחרי מותו של מנחם, גילה נועם שהוא קיבל בירושה מקצוע - וביום אחרי הלוויה כבר יצא לשטח, מלווה בבני משפחה ובחברים. "מנחם ניגש אליי וסיפר לי שכתה צוואה, שבה כתב שאם נועם יחליט להמשיך ולגדל דבורים, אני זה שאצטרך לחנוך אותו", מספר שי ספקטור ממועצת הדבש.

בשנים האחרונות נועם טור מוכר בעיקר כדוגמן, כוכב ריאליטי ובן זוגה של קרן פלס, עמה יש לו שני ילדים משלו. פלס צוחקת ומגלה כי "ההיכרות הראשונה שלי עם נועם לא הייתה פנים-אל-פנים, אלא בטלוויזיה, כך שמבחינתי הוא היה 'נועם, כוורן, חופית'. עכשיו זו נבואה שהגשימה את עצמה".

את כל הידע שצבר בתחום העביר מנחם טור לשני העובדים מווייטנאם, ג'ון ונט, וכעת כשפגה אשרת השהייה שלהם נועם חושש שלא ימצא את הידיים ואת הרגליים. מלבד זאת, ישנן גם הבעיות של היעלמות הדבורים ומחלות, וגם התגלית החדשה של נועם: מדובר בהרבה יותר ממכירת דבש - זו משימה לאומית. "התפקיד העיקרי של הדבורים הוא ההאבקה, הדבש הוא כמעט תוצר לוואי. בלי ההאבקה, אין כמעט כלום על המדפים בסופר", הוא מסביר.

יעל, אחותו של נועם, מתרגשת לראות אותו צועד בצעדי אביהם. "אני מתמלאת גאווה לראות את נועם מתפקד, לומד ועושה את הכל. זה המון עבודה, והיה לי תמיד ברור שהוא לא יילך בדרכו של אבא". לדברי פלס, הדבש המשפחתי הוא מוצר נחשק במיוחד, שכן הוא נמכר בצירוף יערת הדבש עצמה. "יערה זה שם יפה, אם תהיה לנו ילדה אולי נקרא לה ככה", היא מציעה בחיוך.