טיראן: "רגב לא מבינה את תפקיד התרבות"

סיבוב נוסף בקרבות התרבות: השחקן איתי טיראן, שמככב בהצגה ביקורתית חדשה, תקף את התנהלותה של השרה. לדבריו, "זה עצוב מאוד שכדי לזכות בהון פופוליסטי וקולות במרכז הליכוד, משפילים ותוקפים אנשים חלשים". טיראן נעמד לצד תיאטרון אל-מידאן והדגיש: כששני יהודים רבים, מי שסובל בסוף הוא הערבי

"התרבות היא לא רק לחם ושעשועים": השחקן איתי טיראן יככב בקרוב בהצגה "אופרה בגרוש" של ברטולד ברכט - מחזה ביקורתי נוקב נגד השלטון ומערכת החוק. לפי טיראן, אין הבדל גדול בין הימים בהם נכתב המחזה, לפני כ-90 שנה, לבין ימינו אנו: "בימים שמדברים בהם על צדק חברתי ועל ניצול ועל סירוס והשתקה, חומרים מסוג הזה רלוונטיים מאי פעם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודש שעבר צוטטה רגב כאומרת שהתרבות היא "לחם ושעשועים". טיראן טען כי דבריה של רגב "מעידים על חוסר הבנה במה תפקידה של תרבות. לחם ושעשועים זה אספקט אחד, אבל אמנות זה להציב מראה מול פני הטבע ולהאיר את פני הדור כהוויתו".

טיראן ספג בעבר ביקורת רבה על כך שלא שירת בצה"ל וסירב להופיע ביהודה ושומרון, וגם בימים אלו הוא ממשיך לעמוד על עקרונותיו: טיראן חתם על מכתב תמיכה בתיאטרון החיפאי "אל-מידאן", שהעלה את ההצגה "הזמן המקביל" המבוססת על כתביו של המחבל וואליד דקה. 

ההצגה "הזמן המקביל" (חדשות 2)

שרת התרבות רגב קראה לשלול את העברת התקציבים לתיאטרון - מהלך דומה לזה שנעשה בניו יורק בשנות ה-50, כאשר "אופרה בגרוש" הועלתה על הבמות. "מפחדים ממחזות שעושים דה לגיטימיציה - אבל במחזה הזה אין שום דבר שאפשר לצנזר אותו", הוסיף טיראן.

על סערת תיאטרון אל-מידאן אמר: "זו הפכה להיות אופנה אצלנו שכששני יהודים רבים, מי שמשלם את המחיר זה ערבי, אזרח ישראלי שלא עשה שום דבר רע". טיראן שב ותקף את התנהלותה של רגב מאז כניסתה לתפקיד: "זה עצוב מאוד שאנשים, כדי לזכות בהון פופוליסטי וקולות במרכז הליכוד ולרדוף אחרי תפקידים ושררה, משפילים ותוקפים אנשים חלשים באופן כל כך פופוליסטי, זול ומכוער".