הסרט על רוצח ראש הממשלה הוקרן לראשונה, כל הכרטיסים אזלו

יממה לפני פתיחת פסטיבל ירושלים לקולנוע, הוקרן הסרט "אל סף הפחד" אודות יגאל עמיר ומשפחתו. לשתי ההקרנות הגיע קהל רב, ולא נותר ולו כרטיס אחד. הסרט אמנם הוצא מפסטיבל הקולנוע בהתאם לדרישת השרה רגב, אך הוא עדיין מתחרה בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר

הכרטיסים אזלו לסרט על חייו. יגאל עמיר (פלאש 90)

הסרט מעורר המחלוקת הוקרן לראשונה: יממה לפני הפתיחה הרשמית של פסטיבל הקולנוע בירושלים, הסרט "אל סף הפחד" אודות משפחתו של יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, הוקרן בפני קהל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הכרטיסים לשתי ההקרנות בשעות 19:00 ו-21:00 נמכרו כולם - והאולם במשכנות שאננים היה מלא מפה לפה. בני משפחת עמיר, ביניהם אשתו לריסה טרימבובלר ובנו ינון, לא הגיעו להקרנה של הסרט - שלא הוקרן רשמית במסגרת הפסטיבל בהוראת שרת התרבות והספורט מירי רגב.

עם זאת, הסרט שמתמקד ביחסי בני הזוג עמיר ובבנם, פותח מעשית את הפסטיבל ועדיין נמצא בין רשימת המתחרים בקטגוריה "הסרט התיעודי הטוב ביותר" אך ההערכות הן שהוא לא יזכה במקום הראשון.

מלבד דרישתה של השרה רגב להוציאו מהפסטיבל, השתתפותו כמעט בוטלה מסיבה אחרת: במועצה לשלום הילד דרשו לטשטש את פניו של הבן ינון - ובסצינה הראשונה של הסרט, נראים לריסה וינון נוסעים לבקר את יגאל עמיר בכלא - כשפניו של הבן מטושטשות.

לא הגיעה להקרנה. טרימבובלר (קובי גדעון / פלאש 90)

חלק מרוכשי הכרטיסים שהגיעו לצפות הערב בסרט מסרו כי עשו זאת מתוך סקרנות - ולא נשמעו במקום מחאות כלשהן על עצם הקרנתו. "לא יודע למה באתי, נמשכתי מאיזה דחף לא בר כיבוש, הסקרנות האנושית לראות מה הולך שם ומה קרה שם מי זו האישה הזו שנמשכת כך לרוצח ראש הממשלה", סיפר אורי דרומי, שהגיע לצפות בסרט. "לא גיליתי עליו שום דבר. יש פה סיפור שבשם חופש הביטוי היה כדאי לראות".  

"לא רציתי להיות בכלא, אף אחד לא רוצה להיות"

מדובר בהפקה רוסית שאותה הוביל הבמאי הישראלי-לטבי הרץ פרנק, שנפטר במהלך הכנתו. הסרט מעורר המחלוקת מציג את החיים המשפחתיים שמנהל עמיר מבעד לסורגי בית הכלא, והוא כולל קטעים משיחות טלפון שקיים עם בנו ומריאיון עם רעייתו. לידי חדשות 2 הגיע קטע מהסרט, שבו נשמע עמיר משוחח עם בנו בטלפון. כך התנהלה השיחה:

יגאל עמיר: "היי, מה נשמע?"
הבן: "מה, הם רעים או טובים?"
עמיר: "מי?"
הבן: "השוטרים שתפסו אותך"
עמיר: "יש רעים ויש טובים, לא כולם אותו הדבר"
הבן: "למה נתת להם?"
עמיר: "כי הייתי צריך להסביר למה עשיתי, למה... אתה יודע... כי זה חשוב"
הבן: "אז אתה רצית להיות בכלא"
עמיר: "לא רציתי להיות בכלא, אף אחד לא רוצה להיות בכלא... אבל אם אתה הולך לעשות כזה דבר אתה צריך לקחת בחשבון שאתה תהיה בכלא"
הבן: "ועכשיו סיפור..."
עמיר: "סיפור...? אבל נשאר דקה"
הבן: "נשאר דקה?"
עמיר: "נשאר לי רק דקה. בדיוק דקה לשמונה, עוד דקה שמונה. רק תביא את אמא לפני שהוא סוגר לי..."