גילה אלמגור: "אני קפוצת תחת? אני עושה פילאטיס"

אחרי שתפסה תפקיד מרכזי בעימותים בין מוסדות התרבות לשרה מירי רגב, מדברת גילה אלמגור עם חדשות 2. השחקנית מרגישה שהביקורת שמתחה על שרת התרבות נענתה בלינץ' תקשורתי, והיא תוהה גם מדוע איגוד האמנים לא התייצב לצידה. צפו בריאיון

בקיץ האחרון, ערב מבצע "צוק איתן", הפכה השחקנית וכלת פרס ישראל גילה אלמגור לאויבת העם כשדברים שאמרה ל"ידיעות אחרונות" הוצאו לטענתה מהקשרם ועוררו סביבה מחול שדים שהגיע גם לאיומים על חייה. "זה סיוט, בעצם, שחשבתי שהוא מאחוריי", אומרת השבוע אלמגור לחדשות 2, "והנה, חלפה בדיוק שנה, ואותו סיפור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כשהחלה סערת התרבות הנוכחית, אלמגור גזרה על עצמה שתיקה. היא סירבה להתייחס למינויה של מירי רגב לשרה החדשה והצליחה להתאפק עד לפני שבועיים כשהגיעה לטקס פרסי התיאטרון. "אני התפרצתי", היא שחזרה. "אמרתי 'מה את יודעת עלינו? תלמדי את זה, תלמדי אותנו'. עוד לא גמרתי להגיד, כבר צילמו אותי מכוערת, דחפו לי מצלמות לפרצוף ומיד הכל ברשתות, וחברת הכנסת שאשא ביטון אמרה שאני מתנשאת ואליטיסטית ומתי הייתי בפריפריה. מה זה הדברים האלה? אני לא יודעת, אולי היא תפסה טרמפ עליי. אולי סוף סוף יודעים מי זו שאשא ביטון. אני לא ידעתי מי זו שאשא ביטון. נעים להכיר".

מאז הטקס ההוא אלמגור סירבה להתראיין, וזה לא היה לה קל בתור אחת שרגילה להגיד בדיוק את מה שהיא חושבת. כך היה גם כששמעה את השרה רגב מדברת בגילוי לב על מה היא באמת מרגישה כלפי האמנים בישראל. "עוד לא נכנסת למשרד ולכולם אמרת שלא רצית את התפקיד, אז אנחנו אשמים? אז אנחנו קפוצי תחת ומטומטמים?", תהתה אלמגור. "אנחנו לא קפוצי תחת. להיפך, אתה יודע כמה אני משלמת וכמה שעות אני עושה פילאטיס כדי שהשרירים יהיו לא רפויים?"

"אנחנו לא קפוצי תחת". אלמגור ורגב (פלאש 90)

לצד המתקפה שספגה אלמגור, היו גם מי שתמכו, חיבקו ודאגו לחזק אותה. אבל מה שהיה לה הכי קשה זו השתיקה של ארגון השחקנים שח"ם והעומד בראשו, אוהד קנולר. "מה זאת אומרת 'החלטנו לא להתערב'?", היא תהתה על פשר תגובתו. "אתה מייצג אלפיים ומשהו אנשים. עשית משאל? בדקת? אני רוצה שתדבר בשמי? לא, אני רק רוצה שתחזק אותי".

בימים אלה היא משחקת בהצגה "נעצר בחצות" בהבימה המספרת על הנאצים שעלו לשלטון בגרמניה וסגרו חשבון עם עורך דין אמיץ שהעז לצאת נגד היטלר. כשגילה אלמגור עומדת שם ערב ערב ועל הבמה עולים נושאים כמו חופש הביטוי והשתקה מצד הממסד, המחזה והמציאות קצת מתערבבים לה. "מחזה כזה הוא ללא ספק תמרור, 'ראו הוזהרתם - ככה זה התחיל'", אמרה אלמגור. "אני מקווה שאנחנו עדיין שם ולא פה, כלומר שזה עדיין לא מתקרב אפילו לכאן".