צפו: האמנים קוטעים את נאום רגב

שרת התרבות והספורט עלתה לנאום בטקס פרסי התיאטרון בת"א וזכתה לקריאות ביניים מחלק מהאמנים שישבו בקהל. "מי שרוצה להוציא את דיבתה של המדינה שיעשה זאת לבד", טענה רגב. האמנים: "את מסיתה. אין כאן תרבות"

"האם אנחנו בעיצומה של מלחמת תרבות, או שמא אנחנו בעיצומה של שאלה על חופש המימון?" - כך פתחה את נאומה שרת התרבות והספורט מירי רגב בטקס פרסי התיאטרון שנערך היום (שישי) במרכז עינב בתל אביב. מספר אמנים התעמתו עם השרה מתוך הקהל: "את מסיתה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הרצון להסיט את הדיון על ידי קומץ אמנים מחמיץ את העיקר: מה עושה דמוקרטיה שמנסה להתגונן משנאה ודה-לגיטמציה מבית ומחוץ", הוסיפה רגב לרקע קריאות הביניים מהקהל. "מדינה דמוקרטית צריכה לשאול את עצמה שאלות לפני שהיא מעבירה אלפי שקלים לגופים ועמותות פרטיות".

"אני אומרת לא למימון ממשלתי של הסרט על יגאל עמיר", הבהירה רגב. "מדינה צריכה לומר באופן חד וברור - הצגות וסרטים אמנותיים ככל שיהיו, לא ימומנו אם הם חותרים תחתיה. מי שרוצה להוציא את דיבתו של המדינה שיעשה זאת לבד".

בשלב זה רגב שיגרה לקהל שאלה, שזכתה לתגובות צורמות: "האם ממשלה ומדינה חפצה חיים מחויבת במימון שכזה?", שאלה השרה. רבים מהיושבים בקהל קראו שכן, בעוד רגב השיבה שלא. השחקנית גילה אלמגור ענתה לרגב בעקבות דבריה: "בשיח האחרון הכל היה - רק לא תרבות".

לפני שרגב עלתה לנאום, התאספו מחוץ לאולם כמה עשרות אמנים שהפגינו נגדה במחאה על "סתימת הפיות" לדבריהם. המפגינים נשאו שלטים ריקים כשפלסטרים מודבקים לפיהם ועם הגעתה של רגב למקום קידמו את פניה בקריאות בוז רמות. "התרבות שלנו נלחמת על חופש כהגדרת יסוד שלה", אמר לפני הטקס שחקן התיאטרון איתי טיראן. "לא ישתיקו אותנו ולא ימנעו מאיתנו לעשות את עבודתנו ולהציג מראה בפני החברה".

חולדאי: "לחזור לשיח ענייני"

"בואו נרגיע ונירגע", אמר ראש עיריית תל אביב רון חולדאי שנשא דברים בטקס. "17 שנים אני ראש עיר, מעולם לא צונזרה פה הצגה וגם בעתיד לא יצנזרו תרבות. בשיח האחרון יש התלהמות מכל הכיוונים. דרך ארץ קדמה לתורה ואני מבקש מכולם לחזור לשיח ענייני".

בהמשך דבריו פנה חולדאי ישירות לשרה רגב. "המבחן האמיתי הוא במעשה, לא בדיבורים", אמר. "אני פונה אלייך, מירי, ומתפלל שבמקום 2,000 הצגות נוכל להעלות 4,000 הצגות. המשימה העיקרית היא הגדלת התקציב לתרבות".

"לא צנזרו ולא יצנזרו תרבות" (פלאש 90, מרים אלסטר)

"לתרבות אין מפלגה"

במאי התיאטרון חנן שניר זכה בטקס בפרס מפעל חיים. "מירי רגב, אני מתחנן, די לתקוף אותנו", אמר שניר. "השפה לא תרבותית ולא ראויה. בואי ננמיך את הלהבות ולא נדבר על מנדטים. כל האמנים ביחד לא עוברים את אחוז החסימה אבל זה לא אומר שאפשר לחסום את פינו".

השחקן אלון דהן, שזכה בפרס שחקן המשנה הטוב ביותר, התייחס בנאום התודה שלו לסערה ופנה ישירות לרגב. "לשרה אני רוצה להגיד שאני מבית ימני ומרוקאי, אז אולי כדאי לחשב מחדש את עניין 30 ו-20 המנדטים".

"אני פונה לשרת התרבות ללא שמץ של ציניות וקורא לה לשרת את התרבות ורק אותה", אמר במאי התיאטרון גלעד קמחי, שההצגה שביים "מוגבלים" זכתה בפרס הקומדיה הטובה ביותר. "לתרבות אין מפלגה, כוחה בגיוון", אמר. דבריו התקבלו במחיאות כפיים סוערות.

רגב: "האמנים קפוצי תחת, כפויי טובה וטרחנים"

אמש הגיע לשיא חדש המתח בין רגב לאמנים, לאחר שבמהדורה המרכזית פורסמו קטעים מריאיון שהעניקה רגב למגזין "את", שבו היא מכנה את האמנים "קפוצי תחת, כפויי טובה וטרחנים". בהקלטות מהריאיון אומרת רגב כי ידעה "שעולם התרבות הוא כפוי טובה, לא בא לי לעבוד בשביל כפויי טובה. אין הכרת הטוב בעולם התרבות".

המתיחות בין רגב לאמנים החלה כבר עם הכרזתה כשרת התרבות, לאחר שספגה עלבונות ממספר אנשי תרבות מוכרים. כשהשחקן גברי בנאי שמע שרגב מונתה לשרת התרבות, הוא קרא לה "בהמה". המוזיקאי שלום חנוך דרש שלא תגיע למופע שלו, שפתח את פסטיבל ישראל.