אחרי המתקפה של רגב - האמנים שותקים

עולם התרבות כמרקחה: השרה כינתה את אמני ישראל "קפוצי תחת, טרחנים וצבועים", אך נראה כי בינתיים האמנים מעדיפים לא להגיב. כמה מהם, כמו גברי בנאי וגילה אלמגור, סירבו להתייחס: "המשכיל בעת ההיא יידום". אביב גפן כתב: "שתילחם למען האמנים, לא נגדם". היום צפוי מפגש טעון בטקס פרסי התיאטרון‎

הקרב בין שרת התרבות והספורט מירי רגב לאמני ישראל עולה שלב, כשאמש (חמישי) פורסמו במהדורה המרכזית קטעים מריאיון שהעניקה הראשונה למגזין "את" שבו היא מכנה את האמנים "קפוצי תחת, כפויי טובה וטרחנים". מעטים הביעו זעזוע, אחרים העדיפו לשתוק. היום היא צפויה להעניק פרס בטקס פרסי התיאטרון - דבר שעלול להגביר את הלהבות בין הצדדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מיד אחרי שידור הריאיון, צייץ המוזיקאי אביב גפן בחשבון הטוויטר שלו: "אני מאחל לשרת התרבות קדנציה מוצלחת יותר ומתלהמת פחות מאיך שהיא התחילה ושתשכיל להילחם למען האמנים ולא נגדם".

גברי בנאי, שעליו אמרה רגב בריאיון כי "הייתי יכולה להיכנס בו", כינה את רגב "בהמה" עם היוודע דבר מינויה לשרת התרבות והספורט. לאחר שידור הכתבה הוא בחר שלא לדבר ולשמור על שתיקה. גם השחקנית גילה אלמגור העדיפה לשמור את דבריה לעצמה, אך ציינה כי "בימים האלה אני כל כך המומה ממה שקורה כך שאני לא רוצה להתבטא. אני חושבת שהמשכיל בעת ההיא יידום".

בריאיון, רגב אף קובעת את הגבולות החדשים של חופש הביטוי ומסבירה את התבטאות "30 המנדטים מול 20" שלה לפני כשבוע. היא מספרת כי באחת הפעמים הגיע אליה אוהד קנולר, יו"ר ארגון השחקנים וישראל, ואמר לה כי הוא עובד על תסריט במשך שנתיים ו"רוצה לדעת מה מותר ומה אסור, זה לא ברור". "אמרתי לו", היא מציינת, "שתוך חודש תדע בדיוק מה מותר ומה אסור. כדי שכשאתה תחליט לכתוב משהו ואתה תרצה את התמיכה שלי אתה תדע במה אני אתמוך ובמה לא".

על כך אמר קנולר: "אני מלא אמפתיה לשרה באופן כללי. הדברים שאמרתי לה נאמרו כדי להדגיש את גודל האבסורד". הוא הוסיף כי "בכל מקרה אני לא מתכוון לכתוב שום דבר על פי הגבולות שיוצבו לי". יו"ר מרצ זהבה גלאון פרסמה תגובה חריפה עקב הריאיון, וכתבה: "מה עוד צריך לקרות כדי שראש הממשלה יבין שאי אפשר להפקיר את חופש התרבות והיצירה בישראל בידי שרת הצנזורה?".

"המשכיל בעת ההיא יידום". אלמגור (רויטרס)

רגב על שלום חנוך: "אני נותנת כסף והוא יבוא ויגיד לי לא להופיע. כאילו, מי אתה?"

רגב אומרת כי ידעה "שעולם התרבות הוא כפוי טובה, לא בא לי לעבוד בשביל כפויי טובה. אין הכרת הטוב בעולם התרבות". בריאיון, שאותו ערכה העיתונאית תחיה ברק, אומרת רגב: "רבאק, אני באה, מכירה את עצמי, הרי אני אזיז הרים. אני יודעת שהמאבק הראשון שלי יהיה על תקציב התרבות ואני הולכת עליו, מפוכחת, ואני אומרת 'בשביל מה אני הולכת לעבוד?' בשביל חבורה של אנשים כפויי טובה, חושבים שהם יודעים הכל, טרחנים חלקם, צבועים...אבל יש לי כנראה שיעור - לעבוד בשביל אנשים שלא אוהבים אותי".

"שתילחם נגד האמנים, לא נגדם". גפן (אביר סולטן, פלאש 90)

לפני כחודש דרש המוזיקאי שלום חנוך שלא תגיע למופע שלו, שפתח את פסטיבל ישראל. רגב לא נשארת חייבת: "אני לא אגיד שלא רציתי להיכנס בגברי, שפתח את הפה ואמר עליי 'בהמה', או בשלום חנוך", היא אמרה, "אבל קיבלתי החלטה שברגע שאני בתפקיד הזה של אחראית עליהם, אני לא אשחק במשחק המלוכלך שלהם. הוא (גברי בנאי - י.ר) קרא לי ככה ביום שהייתי במצב הנפשי הכי קשה שלי".

רגב מוסיפה: "מי רצה בכלל להיות שרת התרבות והספורט? מי רצה בכלל לדאוג לכם, האמנים, שיהיה לכם יותר תרבות כדי שיותר תופיעו. ואז הוא פתח את הפה הגדול שלו. עכשיו, היו לי שתי אופציות: או להתחיל להתנגח איתם או להגיד 'מירה, זה התחום שלך'. ואז אמרתי - הוא שחקן? גם אני שחקנית. הוא רצה שאני אשחק במשחק שלו. אני אחליט הפעם באיזה משחק לשחק. זו הייתה ההחלטה שלי, אז הגבתי כמו שהגבתי, זה הקטין אותו.

"אותו דבר שלום חנוך, הרי יכולתי להחליט שאני לא הולכת לשלום חנוך. הרי הוא שמה בזכות זה שאני מממנת את הפסטיבל הזה, מישהו צריך לשלם לו את הכסף, מישהו צריך לשלם להם. אני הולכת ונותנת כסף באמת שתהיה תרבות בכל הארץ והוא יבוא ויגיד לי לא להופיע. כאילו, מי אתה?".

רגב: נתניהו "מרוצה מאוד שאנחנו שמים את הקווים האדומים". על גילה גמליאל: "בטוחה שהיא מצטערת"

שרת התרבות והספורט מדגישה כי ראש הממשלה "מרוצה מאוד" מההתפתחויות האחרונות בעניין התרבות בישראל. "הוא דיבר איתי על זה, כן, הוא אמר שהוא מרוצה מזה שאנחנו שמים את הקווים האדומים. שהממשלה היום היא לא ממשלה שמתנצלת כמו שהיה בעבר".

על הקרב בתוך סיעת הליכוד עם השרה גילה גמליאל: "תרשי לי לא להתייחס לדברים שלה. אני בטוחה שהיא מצטערת על מה שהיא אמרה. אני מציעה שכל שר יתעסק בענייני משרדו. האמירה שלה הייתה לא במקום, ממקום לא ענייני ואני מציעה לה שתשקול להבא את האמירות שלה. במקום ללכת לנסות להתחנף למגזרים כאלה ואחרים, תלמדי את העניין ותבואי תדברי לעניין וממקום ענייני".

לאחר שידור הדברים, הבהירה אמש השרה רגב את כוונתה: "את דבריי כיוונתי לאומנים כדוגמת קוטלר, גרבוז ואחרים, המכנים חלקים נרחבים בעם בהמות, מנשקי מזוזות או צ׳חצ׳חים, בזמן שאני נלחמת על הגדלת תקציב התרבות - ולזה קוראים כפיות טובה.

"מרגע כניסתי למשרד התרבות והספורט אני פועלת בשיתוף פעולה עם נציגי מוסדות התרבות על מנת לקיים דיאלוג מכבד אשר יקדם את התרבות הישראלית במדינת ישראל. בכוונתי להמשיך ולהיאבק למען הגדלת התקציב לטובת אזרחי מדינת ישראל ואמניה".