קוטלר: "מתנצל על הניסוח הלא מוצלח"

ביום שאחרי הסערה הגדולה שעוררו דבריו בכנס האמנים מסביר השחקן עודד קוטלר כי לא התכוון רק לתומכי הליכוד אלא לעם כולו: "חוזר בי מכל כוונה לפגוע במישהו ממצביעי הימין", אך מדגיש כי הוא "עומד מאחורי תוכן הדברים ומהותם". ראש השב"כ לשעבר דיסקין הצטרף למבקרים: "דבריו מעוררים בחילה עמוקה"

"לא חוזר בי ממהות הדברים". קוטלר, אתמול (חדשות 2)

אחרי גל הגינויים והביקורת החריפה שעוררו דבריו של השחקן עודד קוטלר בכנס החירום של האמנים ביפו, התנצל הבוקר (שני) קוטלר על הניסוח, אך מדגיש כי הוא עומד מאחורי המהות. בריאיון לתכנית "מה בוער" עם רזי ברקאי בגלי צה"ל הוא אמר: "זה נאמר בלהט הנסיבות, פרקתי את כעסי על המילים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לא כיוונתי את זה לליכודניקים, אלא לעם כולו - לצרכני התרבות", הסביר קוטלר. "אני חוזר בי מכל כוונה לפגוע במישהו ממצביעי הימין, השמאל, האמצע או הצפון. לא לזה התכוונתי, אלא רק לדבר אחד - ליצור חברה שיש בה אמנות חופשית ולא עדרית".

לדברי קוטלר, "גם שלי יחימוביץ' בהמה, וגם אני בהמה. לא התכוונתי לקבוצה מסוימת, התכוונתי לכולנו - גם אני אהיה חלק מהעדר".

השחקן ביקש להבהיר, עם זאת, כי אינו חוזר בו ממהותם של הדברים. "אם יצא מה שיצא על ניסוח פחות מוצלח אני מתנצל, אבל אני לא חוזר בי מהרעיון שלפיו לא נלך לעולם מיובש שבו כל שיישאר לנו מעולם האמנות זה לאכול קש וגבבה. אסור לעצור את האמנות אלא אם היא גובלת בפלילים".

על הביקורת הקשה שעוררו דבריו ביקש קוטלר לומר כי "הכול מוכן לקראת ההוצאה להורג, עוד לפני שמישהו בדק את הדברים". לדבריו, אם מישהו היה מקשיב לכל שנאמר, "היו מגלים שכל מה שאני רוצה זאת אמנות פתוחה שאהבת האדם ורוח האדם מפעמת בה".

"עיוורן והתנשאות". כץ, ארכיון (חדשות 2)

כבר אתמול הגיב קוטלר לדברים בריאיון לתכנית "חי בלילה" עם נדב בורנשטיין ואמר כי "היעדר חופש ביטוי יוביל אנשים ללכת באופן עיוור אחרי מדיניות כלשהי, ואז הם יהיו משולים לעדר שמה שנותנים לו זו לא תרבות פתוחה אלא קש וגבב". לשאלה האם הוא חושב שהגזים בדבריו השיב קוטלר כי: "צריך להגיב כשקוראים להחרים אותך".

גם הבוקר נמשכת הביקורת החריפה על נאומו של קוטלר. "במקום להתמודד, באופן לגיטימי, עם דעותיה של השרה רגב, השחקן עודד קוטלר רץ ישר להשמיץ את בוחרי הליכוד ולכנות אותם: 'עדר של בהמות'", תקף שר התחבורה ישראל כץ בעמוד הפייסבוק שלו. "מיליון איש מתויגים כבהמות? כמה שנאה ורוע יש באיש הזה, איזה עיוורון ואיזו התנשאות. וקהל שומעיו שוב מוחא כפיים, ממש כמו עם גרבוז בכיכר".

"הדברים מעוררים בחילה". דיסקין, ארכיון (חדשות 2)

גם ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין גינה את הדברים. "מתנשאי השמאל אינם פחות גזענים מחשוכי הימין הקיצוני", אמר. "דבריו המתוכננים של עודד קוטלר מעוררים בי בחילה עמוקה. כמה רהב והתנשאות יכולים לצאת מאדם במשפט ארוך אחד? כנראה ללא סוף".

שר הכלכלה ויו"ר ש"ס אריה דרעי כתב: "הדברים של עודד קוטלר אתמול על 'עדר של בהמות' הם המשך השנאה של חלק מאלה המכונים 'אליטות תרבותיות' נגד כל מי ששונה מהם. דברי קוטלר הם החושך האמיתי, הם השנאה בהתגלמותה לאחר. הם הניתוק, הסלידה והתיעוב כלפי כל מי שאינו הם. טוב שרוב העם, שמאל וימין, מוקיע אמירות כאלה".