הסערה הבאה: סרט על רוצח רה"מ יגאל עמיר

הסרט "על סף הפחד" העוקב אחר מאבקה המשפטי של משפחת עמיר על תנאי כליאתו של רוצח רה"מ. בסרט שולבו ריאיונות עם רעייתו של עמיר, לריסה טרימבובלר, וכן תיעודי שיחות הטלפון של עמיר עצמו החושפים רבדים באישיותו. סינמטק ירושלים: מתבססים על פרספקטיבה קולנועית

מתא הכלא אל המסך הגדול? סרט העוסק בחייו של יגאל עמיר, רוצחו של ראש הממשלה יצחק רבין, יוקרן במסגרת התחרות הרשמית של פסטיבל הקולנוע בירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסרט "על סף הפחד", דובר רוסית בעיקרו, והפקתו מומנה על ידי משרד התרבות הרוסי. בסרט שולבו ריאיונות עם בני משפחתו של עמיר, ובהם אשתו לריסה ואמו גאולה עמיר. בסצנות השונות מוצגים רבדים אנושיים בחייו, בין היתר בשיחות שערך מתאו בכלא עם בנו במהלכן הקריא לו בין השאר - סיפור לפני השינה.

יוצרי הסרט הם הבמאי הלטבי-ישראלי הרץ פרנק, שנפטר במהלך הכנת הסרט, ומריה קרבצ'נקו, שהשלימה אותו. פרנק התמקד בסרטו בלריסה טרימבובלר ואף קיים ראיונות איתה, עם בעלה לשעבר, עם בתה ועם קרובים אחרים שלה.

"אידיאליסט שפעל מתוך ייאוש"

"אני מאלה שראיתי אותו כגיבור, כמו ילד שעשה זאת מתוך ייאוש", תועדה טרימבובלר במהלך הסרט. "הוא אידיאליסט שנראה אנושי והונע למעשיו מתוך ייאוש, שעשה מעשה נואש והקריב את עצמו". בהמשך כינתה טרימובבלר את רצח ראש הממשלה בידי בעלה כ"נאיבי".

"ראיתי בו גיבור", טרימבובלר (חדשות 2)

הסרט, המשלב קטעי ארכיון ששודרו באמצעי התקשורת מתקופת הרצח ומשפטו של עמיר, כמו גם מימי הפיגועים בשנות ה-90', מתמקד כמעט אך ורק בצד של במאבקה המשפחתי של המשפחה נגד המדינה, על תנאי כליאתו של רוצח ראש הממשלה.

עורך דינם של בני המשפחה, ארי שמאי, תועד באומרו ליוצר הסרט: "יגאל עמיר רצח את רבין כי הוא חשב שאם הוא לא יעשה את זה, מדינת ישראל תלך קפוט".

"בחירה תמוהה וקשה"

פסטיבל הקולנוע בירושלים, שיתקיים במהלך חודש יולי, מתקיים מדי שנה בבירה. במהלך הפסטיבל מוקרנים סרטים שונים מרחבי העולם והוא ממומן בין היתר מכספי הקרן לירושלים וקרנות כמו ון ליר ואוסטרובסקי. גם משרד התרבות בראשותה של השרה מירי רגב, באמצעות המועצה הישראלית לקולנוע, תומך בפסטיבל.

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) שכיהנה בעברה כמנכ"לית העמותה להנצחת ראש הממשלה המנוח רבין, אמרה בתגובה לדברים, כי "אנחנו מוצאים את עצמנו כל הזמן משייטים במנעד המורכב הזה של חופש הביטוי. למצער סקרנות לגבי רוצחים יש הרבה מאוד שנים, אין בלבי גרם של סקרנות וההיפך ויש בי שאט נפש נוראית ביחס למשפחה הזו על מרכיביה".

ורבין הוסיפה: "במדינה הזו שיש תופעות קשות של פעילי להבה ותג מחיר, אנחנו צריכים לבדוק איך אנחנו לא הופכים לחברה שבה רוצח של ראש ממשלה הוא גיבור של ציבור מסוים. לי קשה להבין את הבחירה של פסטיבל הקולנוע. הבחירה של חבר השופטים היא מאוד קשה בעיניי".

לדברים הצטרף גם ח"כ איציק שמולי פנה במהלך היום (ראשון) באופן דחוף לשרת התרבות, מירי רגב, ולראש עיריית ירושלים ניר ברקת, שביקש לבחון את אפשרות הסרת הסרט מהפסטיבל, ולוודא כי לא ייהנה ממימון ציבורי. "זה הזוי ובלתי נתפס שלמישהו הייתה החוצפה לאשר הצגת סרט שמבקש להראות את הרוצח השפל יגאל עמיר באור של גיבור אידיאליסט, ועוד בירושלים", טען שמולי. "אין שימוש ציני מזה בחופש הביטוי, ואני דורש מהממשלה, שכל-כך עסוקה בימים האלה בחופש הביטוי, להתערב בכך באופן מיידי".

נועה רוטמן, ארכיון (חדשות 2)

נועה רוטמן, נכדתו של ראש הממשלה יצחק רבין, אמרה בתגובה: "דעתי כנכדתו של הנרצח, היא ברורה ולא אובייקטיבית. לעשות מהרוצח של סבא שלי סלב? דמות לסיקור? מעניין אותי מה ראש הממשלה חושב על זה, מה חושבים על זה אנשים שמגדלים פה ילדים. מי שרוצה לחיות במקום בו מאדירים רוצחים, שיבין שזה לא בלי מחיר".

רוטמן הוסיפה: "חשוב לי להגיד שאני לא אחקור בזה ולא אעצור את זה, גם כי אין לי כוח לעסוק בזה ואני עוסקת בחיים. אבל מי שדמוקרטיה יקרה לו צריך לפחד מזה. כי זה שימוש ציני בחופש הביטוי, כדי בסופו של דבר לפגוע בו. אם בשנת העשרים לרצח, זה מה שנכנס לפסטיבל אז אל תתפלאו שעשבים שוטים הופכים לשדות מוריקים".

"פרספקטיבה קולנועית"

מסינמטק ירושלים נמסר בתגובה: "הפרספקטיבה שמנחה את בחירת הסרטים היא בראש ובראשונה קולנועית, כאשר תפקידו של הפסטיבל לספק פלטפורמה לסרטים הטובים והמעניינים ביותר של השנה ולא לשמש כצנזור של סרטים על-פי הנושאים בהם הם עוסקים".

בסינמטק ירושלים הוסיפו כי "בחירת הסרטים המוקרנים בפסטיבל הקולנוע ירושלים אינה מצביעה על הזדהות עם עמדה שמייצג סרט כזה או אחר. יתרה מכך, אנו סבורים שהסרט מזמין פרשנות מורכבת ופתוחה. נקודת המוצא היא שהצפייה בסרט איננה מחייבת הזדהות עם נקודת המבט הקולנועית שלו, אלא דווקא מזמינה התבוננות ביקורתית".