מאות אמנים נגד השרים רגב ובנט: "לא נצנזר"

אמנים רבים, בהם שלושה חתני פרס ישראל - גילה אלמגור, דוד רובינגר ואוהד נהרין - חתמו על עצומה במחאה על התערבות הממשלה בתכני תרבות. "לא נעקר את יצירותינו בגלל חוקים אימתניים, הפחדות ואיומים, לא נסתתר ולא נוריד פרופיל", נכתב בקריאה

השרה רגב, ארכיון (מרים אלסטר / פלאש 90)

השרה נכנסה בסערה - מאות אמנים מתגייסים למחאה: בעקבות התערבותם של השרים מירי רגב ונפתלי בנט בתכני תרבות, ארגנו אמנים בכירים עצומה בשם "הרשימה השחורה" במטרה למחות על המהלכים אותם הם מכנים "צעדים אנטי-דמוקרטיים כלפי יוצרים ואנשי תרבות". קריאת המחאה פורסמה אמש (שבת) באתר "עצומה", ומאות אזרחים כבר הביעו תמיכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעצומה נכתב: "אנו - יוצרות, יוצרים ואישי תרבות מכל תחומי האמנות מוחים נגד הצעדים שנוקטים בשבועות האחרונים משרדי הממשלה כלפי יוצרים ואנשי תרבות שיצירותיהם או השקפותיהם אינן עולות בקנה אחד עם הרוח המנשבת במשרדים אלה". בשבוע שעבר הורה נפתלי בנט להוציא את ההצגה "הזמן המקביל" מסל התרבות, בעוד רגב איימה לבטל את המימון לתיאטרון של השחקן נורמן עיסא אם לא יופיע בבקעת הירדן. 

האמנים, בהם גילה אלמגור, יהונתן גפן, משה איבגי ואוהד נהרין, הצהירו כי "נמשיך להישיר מבט במציאות, להביע את דעתנו ולציית לצו מצפוננו גם אם נידרש לשלם על כך מחיר".

"על אף האיום הישיר על מטה לחמנו, לא נצנזר ולא נעקר את יצירותינו בגלל חוקים אימתניים, הפחדות ואיומים, לא נסתתר ולא נוריד פרופיל" הוסיפו המוחים. "אנו הם הקולות שאותם אתם מבקשים להשתיק. אנו מקווים בכל מאודנו שישראל לא תידרדר ותהיה למדינה שבה אמנים המביעים את עמדותיהם מוכנסים ל'רשימה שחורה'".

אמנים נוספים שחתמו על העצומה: אודי אלוני, איבתיסאם מראענה, אייל גפן, איתי טיראן, איתן פוקס, אסי לוי, אסי עזר, ארי פולמן, ברק היימן, בשאר מורקוס, ג'ולי שלז, דובלה גליקמן, דוד אופק, דוד טרטקובר, דוד רובינגר, דורון צברי, דורית רביניאן, דן תורן, דרור שאול, חגי לוי, יגאל סרנה, יהודה אטלס, יהלי סובול, יובל שרף, לאורה ריבלין, מודי בר און, מוני מושונוב, מור לושי, מיכאל מושונוב, מירה עוואד, מנשה נוי, נעם פרתום, עדו מוסרי, קרן ידעיה, קרן מור, רמי הויברגר, רן דנקר, רני בלייר, רננה רז, שבי גביזון, שירה גפן, שרה פון שוורצה, ששון גבאי ועוד.

ממארגני העצומה. אלמגור (רויטרס)

רגב: לא אממן מוסדות ששותפים לחרמות

השרה רגב התארחה אתמול בתכנית "פגוש את העיתונות" וניסתה להפיג את החששות שעלו בשבועות שחלפו בקרב אנשי תרבות רבים. "אני שרת התרבות של כולם - של יהודים וערבים, של חילונים ודתיים, של שמאל וימין. אני לא רוצה שיחשבו כמוני, אחרת זה יהיה משעמם. אני רוצה שיכבדו גבולות שאנחנו נקבע אותם", הדגישה.

רגב שרטטה את אותם גבולות שבכוונתה להציב: "אנחנו יכולים לממן חלק מהסרטים, אין לנו תקציב בלתי נדלה. אני רוצה להעלות את תקציב התרבות, אבל צריכים להיות כללים מאוד ברורים - מי שישחיר את פניה של מדינת ישראל ומי שיעשה דה-לגיטימציה למדינת ישראל, אני לא אהיה שם. הוא יכול לעשות סרט גם בלעדי".

"אני אישית אם אצטרך לממן מוסד כזה או אחר, אממן מוסדות שלא שותפים לחרמות כנגד מדינת ישראל, לא מחרימים אזרחים במדינת ישראל ולא שותפים לחרם בינלאומי נגדנו. זה נראה לי ברור, נכון והגיוני".