פרידה אחרונה מאריה אליאס: "היית שר התרבות שלנו"

מאות שחקנים, בני משפחה ומכרים ליוו את השחקן אריה אליאס ז"ל בדרכו האחרונה. הנוכחים מחאו לו במשך דקה ארוכה כפיים לאות כבוד. "ליווית לאורך חייך אנשים רבים שכלל לא הכרת", ספד לו בנו

מאות עמיתים למקצוע, חברים ומעריצים ליוו הבוקר את השחקן אריה אליאס ז"ל בדרכו האחרונה. אליאס בן ה-94, אחד מגדולי שחקני הקולנוע והתיאטרון בישראל, הלך אמש לעולמו, ונראה שלא היה אדם אחד בתרבות הישראלית שעליו לא הותיר את חותמו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בתחילת הטקס שהתקיים בבית העלמין מנוחה בכפר סבא, מחאו לו במשך דקה ארוכה הנוכחים כפיים כמחווה אחרונה. "ביוון העתיקה נהגו למחוא כפיים למתים, אני מבקש להעניק לך את אותו כבוד", אמר השחקן הוותיק יענקל'ה בן סירא. ישראל זינגר, ראש עיריית רמת גן, הבטיח להנציח את בן העיר באופן לו הוא ראוי: "היה לו חוש הומור בלתי רגיל, הוא היה איש שתמיד הצחיק ובעל חוכמת חיים".

"אהבת את הבמה והבמה אהבה אותך", ספד לו בנו סיני. "אהבת את הקשר הישיר עם הקהל, לכן גם היום כשאנחנו נפרדים ממך, אתה מוקף באותם אנשים שהיו לצידך בשנותיך, גם אנשים שכלל לא ידעת שליווית אותם, לכל אחד מהם יש פינה חמה בלב בשבילך".

"בימים האלה, בהם תפקיד שר החינוך נחשב למטלה, ושר התרבות לעודף סרח, בימים האלה אנחנו נפרדים משר התרבות ושר החינוך שלנו שעשה בשם העדה בת 2,700 שנים, שעדיין לא נלמדת, לא בחינוך ולא בתרבות", ספד לו השחקן וחברו הקרוב יוסי אלפי. "האיש הזה היה עבורי אח גדול שבו אפשר לראות את עצמך".

אליאס נולד ב-1 באפריל 1921 בכורדיסטאן העירקית, עלה ארצה בשנת 1947 והצטרף לשורות הפלמ"ח. לאחר מכן לחם בשורות צה"ל בזמן מלחמת העצמאות. בשל מבטאו הכבד לא התקבל אליאס לתיאטרון, למרות שהיה בעל רקע במשחק. עם שחרורו ניסה את מזלו על הבמות, אך לא קצר הצלחה רבה בתחילת דרכו. רק באמצע שנות ה-60 עשה אליאס שם לעצמו עם ליהוקו בשנת 1965 לאחד התפקידים הראשיים בסרט "הילד מעבר לרחוב".

לאחר מכן זכה להכרה ושיחק במספר יצירות קולנועיות שזכו להצלחה, ובהם "עליזה מזרחי" ו"מרגו שלי". ב-1971 גילם את את דמותו של "אלברט" לצד שייקה אופיר בסרט "השוטר אזולאי", שהיה מועמד לאוסקר וגרף את גלובוס הזהב בקטגוריית הסרט הזר. כשנתיים לאחר מכן שיחק לצד יהורם גאון בסרטו של מנחם גולן "קזבלן" שהפך לקלאסיקה ולאחר מכן בלהיטים "צ'ארלי וחצי" ו"חגיגה בסנוקר". בשנת 1976 פנה גם לטלוויזיה והחל לשחק בסדרה "שכונת חיים" של הטלוויזיה החינוכית.

ההצלחה של אליאס נמשכה גם בשנים לאחר מכן. הוא כיכב בסרטים "נורית", "המובטל בטיטו", "אבא גנוב" ורבים אחרים.  בשנת 2003 זכה בפרס ספיר על משחקו ב"מסעות ג'יימס בארץ הקודש". באותו הטקס הוענק לו גם פרס מפעל חיים. באותה שנה השתתף גם בסרט "הכוכבים של שלומי".

אליאס בצעירותו (סטודיו צלאמן -מירלין)

"להבדיל משחקנים טובים אחרים, אריה היה גם אדם נפלא ויוצא דופן", ספד לו אתמול השחקן יהודה ברקן שכיכב לצד אליאס בכמה מסרטי הבורקס האהובים ביותר. "ממש מתנה לכל מפיק שהיה איתו על סט הצילומים. טוב הלב שהוא מפגין בדמויות שלו הורגש גם מאחורי הקלעים".

גם זאב רווח, ששיחק לצד אליאס בסרטים כמו "צ'ארלי וחצי" ו-"חגיגה בסנוקר" התקשה לקבל את הבשורה. "הידיעה היא צער גדול", אמר רווח כשדמעות חונקות את גרונו. "כבר שנה אני מנסה להתקשר איתו, אבל היה לו קשה לדבר איתי בטלפון. הוא היה שחקן ענק, מלא הומור, הוא ידע לעשות תפקידים קטנים בצורה גדולה. זה באמת צער גדול. הוא יחסר לקולנוע הישראלי".