הקולנוע הישראלי נפרד מאריה אליאס: "שחקן ואדם נפלא"

חבריו של אריה אליאס קיבלו בצער את הבשורה על מותו הבוקר, בגיל 94. "עם החן שלו הוא ידע לרכך את המצב", אמר הבמאי והשחקן יהודה ברקן. "פשוט איש יקר, אדם במלוא מובן המילה", אמר השחקן זאב רווח. "גיבור תרבות אמיתי", תיאר הבמאי שמי זרחין

"משכין שלום אמיתי" אליאס וברקן (יוני המנחם)

עולם הקולנוע והתיאטרון הישראלי קיבל בכאב את הידיעה על מותו של השחקן הוותיק אריה אליאס הבוקר (חמישי) בגיל 94. חבריו לכמה מהסרטים שהפכו לאבני הדרך הבולטים בקולנוע המקומי סיפרו על האיש המיוחד שהכירו. "הרס אותי לשמוע, זה כל כך כואב", אמר הבמאי והשחקן יהודה ברקן לחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"להבדיל משחקנים טובים אחרים, אריה היה גם אדם נפלא ויוצא דופן", המשיך ברקן שכיכב לצד אליאס בכמה מסרטי הבורקס האהובים ביותר. "ממש מתנה לכל מפיק שהיה איתו על סט הצילומים. טוב הלב שהוא מפגין בדמויות שלו הורגש גם מאחורי הקלעים".

"לא אשכח לעולם איזה יום צילום אחד ב'צ'רלי וחצי', כשהתחיל ויכוח בצהריים בין המפיק לצוות הטכני שרצה לצאת להפסקה ולאכול", נזכר ברקן. "המפיק ביקש לחכות עוד רבע שעה, אבל הצוות שקרע את התחת, היה רעב. ואז אריה אליאס, עם ההומור והחיוך והחן שלו, אמר לצוות: 'חבר'ה, יש לי עליי סנדוויץ'. אולי בינתיים תקחו את הסנדוויץ' שלי ותתנו עוד רבע שעה על חשבונכם?'. כולם פתאום השתתקו ונרגעו. הוא ידע עם החן שלו לרכך את המצב. הוא משכין שלום אמיתי".

"אני גם זוכר שב'אבא גנוב 2' ידעתי שאני רוצה את אריה בתפקיד כלשהו, לא משנה מה", הוסיף ברקן. "אז בנינו תפקיד אורח קטן, רק כדי שאזכה להיות איתו על הסט, אפילו אם זה ליומיים-שלושה. לפעמים אתה בונה תפקיד במיוחד לשחקן נפלא, ולפעמים אתה בונה תפקיד במיוחד לאדם נפלא שאתה רוצה אותו קרוב אליך".

גם זאב רווח, ששיחק לצד אליאס בסרטים כמו "צ'ארלי וחצי" ו-"חגיגה בסנוקר" התקשה לקבל את הבשורה. "הידיעה היא צער גדול", אמר רווח כשדמעות חונקות את גרונו. "כבר שנה אני מנסה להתקשר איתו, אבל היה לו קשה לדבר איתי בטלפון. הוא היה שחקן ענק, מלא הומור, הוא ידע לעשות תפקידים קטנים בצורה גדולה. זה באמת צער גדול. הוא יחסר לקולנוע הישראלי".בדומה לאישים רבים בתעשיית הקולנוע, רווח לא יכול היה להתעלם מאופיו של אליאס. "הוא היה בן אדם נפלא", אמר. "הוא התנדב לעבוד הרבה עם אסירים, הוא ביים הרבה הצגות בבתי סוהר, הוא יצר קשר עם האנשים, השקיע בזה כל כך הרבה. פשוט איש יקר, אדם במלוא מובן המילה".

מלבד אישי בידור גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע צער על פטירתו של אליאס. "הוא היה שחקן אהוב על דורות של ישראלים שראו את כשרון המשחק שלו בכל במה בה הופיע - בתיאטרון, בקולנוע ובטלוויזיה", אמר. " הדמויות הרבות והמגוונות שגילם ריגשו אותנו וכך נזכור אותו, יהי זכרו ברוך".

במאי הקולנוע שמי זרחין, שעבד עם אליאס בסרטו "הכוכבים של שלומי", סיפר על פגישתם הראשונה: "כשנפגשנו וביקשתי ממנו לשחק בסרט, הוא אמר בחיוך 'עיוני, אבל אם תעבוד איתי יגידו שזה סרט בורקס. אתה בטוח שאתה רוצה?'. שנינו צחקנו".

 מלבד אישי בידור גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע צער על פטירתו של אליאס. "הוא היה שחקן אהוב על דורות של ישראלים שראו את כשרון המשחק שלו בכל במה בה הופיע – בתיאטרון, בקולנוע ובטלוויזיה", אמר. " הדמויות הרבות והמגוונות שגילם ריגשו אותנו וכך נזכור אותו, יהי זכרו ברו".

"בגלל הסרטים שבהם הוא גדל, היה לו איזה מין אתגר כזה שהדברים יקרו בטייק הראשון", סיפר זרחין על עבודתם המשותפת. "אני ביקשתי עוד ועוד טייקים כי זה היה פשוט כל כך נהדר, היה כל כך כיף, וכל פעם היה יותר טוב. בהתחלה הוא אפילו חשב שהוא נורא מאכזב כשזה לא קורה בטייק הראשון. הוא היה כבר מאוד מבוגר כשצילמנו את הסרט, אבל הוא התנהג כמו נער צעיר עם כזה חן נעורים וכזה מרץ".

"אחרי שהסרט יצא, הסתובבנו יחד בכל מיני אירועים, ואין לתאר איזו אהבה הוא קיבל מכל עבר", המשיך זרחין לתאר. "אין אדם שלא הרגיש כלפיו משהו. הוא גיבור תרבות אמיתי".

אליאס כתליין ב"ז'אן דארק" (סטודיו צלאמן -מירלין)

יו"ר איגוד אמני ישראל יענקל'ה מנדל נפרד גם הוא מהשחקן הוותיק. "כמה שהיה מוכשר, כך היה אריה אדם צנוע", אמר. "כל מי שפגש בו התאהב בו ברגע. הדמויות שגילם הפכו לקאלט, וגם צעירים שנולדו שנים לאחר שגילם אותן, יודעים לצטט אותו בעל פה. תנחומינו למשפחה, יהי זכרו ברוך".