השחקן אריה אליאס הלך לעולמו

עולם הקולנוע, התיאטרון והטלוויזיה נפרד מאחד השחקנים המוכרים והמוערכים בישראל מאז הקמת המדינה. אריה אליאס, שכיכב בעשרות סרטים שהפכו לקלאסיקה ולקאלט, הלך לעולמו בגיל 94

עולם התרבות הישראלי מרכין את ראשו: שחקן הקולנוע, התיאטרון והטלוויזיה וזוכה פרס אופיר על מפעל חיים אריה אליאס הלך הבוקר (חמישי) לעולמו והוא בן 94 במותו. אליאס יובא למנוחות מחר ב-11:30 בבית העלמין מנוחה בכפר סבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אליאס נולד ב-1 באפריל 1921 בכורדיסטאן העירקית, עלה ארצה בשנת 1947 והצטרף לשורות הפלמ"ח. לאחר מכן לחם בשורות צה"ל בזמן מלחמת העצמאות. בשל מבטאו הכבד לא התקבל אליאס לתיאטרון, למרות שהיה בעל רקע במשחק. עם שחרורו ניסה את מזלו על הבמות, אך לא קצר הצלחה רבה בתחילת דרכו.

בשנות ה-50, לאחר כישלון להשתלב בתיאטרון הישראלי, פנה אליאס לביים במגזר הערבי. רק באמצע שנות ה-60 עשה אליאס שם לעצמו עם ליהוקו בשנת 1965 לאחד התפקידים הראשיים בסרט "הילד מעבר לרחוב".

תזכורת: אריה אליאס צופה ב"קזבלן" המחודש (צילום: חדשות 2)

לאחר מכן זכה להכרה ושיחק במספר יצירות קולנועיות שזכו להצלחה, ובהם "עליזה מזרחי" ו"מרגו שלי". ב-1971 גילם את את דמותו של "אלברט" לצד שייקה אופיר בסרט "השוטר אזולאי", שהיה מועמד לאוסקר וגרף את גלובוס הזהב בקטגוריית הסרט הזר.

כשנתיים לאחר מכן שיחק לצד יהורם גאון בסרטו של מנחם גולן "קזבלן" שהפך לקלאסיקה ולאחר מכן בלהיטים "צ'ארלי וחצי" ו"חגיגה בסנוקר". בשנת 1976 פנה גם לטלוויזיה והחל לשחק בסדרה "שכונת חיים" של הטלוויזיה החינוכית.

ההצלחה של אליאס נמשכה גם בשנים לאחר מכן. הוא כיכב בסרטים "נורית", "המובטל בטיטו", "אבא גנוב" ורבים אחרים.  בשנת 2003 זכה בפרס ספיר על משחקו ב"מסעות ג'יימס בארץ הקודש". באותו הטקס הוענק לו גם פרס מפעל חיים. באותה שנה השתתף גם בסרט "הכוכבים של שלומי".

בשנים 2004-2006 השתתף אליאס בסדרה "מעורב ירושלמי" ובשנת 2013 הוענק לו פרס מפעל חיים מטעם אמ"י (איגוד אמני ישראל).