הבמאית המיתולוגית נעמי פולני תעבוד כעורכת מוזיקלית ברדיו

הבמאית נעמי פולני, מי שנחשבת לאחת הנשים המשפיעות ביותר על התרבות הישראלית, חיה בשנים האחרונות בדוחק מדמי הביטוח הלאומי בלבד. לאחר שמצבה הכלכלי הקשה הופץ בפייסבוק ובעקבות הפרסום על כך בחדשות 2 Online, קיבלה הבמאית הוותיקה הצעת עבודה מ"רדיו ללא הפסקה". חבריה עדיין מצפים מהמדינה לספק פתרון קבע

עורכת מוזיקלית, בגיל 86. פולני, ארכיון (פלאש 90)

תקווה לבמאית המיתולוגית נעמי פולני: אנשי תחנת "רדיו ללא הפסקה" נחשפו למצבה הכלכלי הקשה של אושיית התרבות הוותיקה בחדשות 2 Online, ופנו לפולני בכדי להציע לה עבודה. מעתה, פולני בת ה-86 תשמש עורכת מוזיקלית בתחנה ותהיה אחראית על עריכת רצועה ב"שבת עברית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"רבים משירי 'שבת עברית' הם נכסים תרבותיים שפולני ועמיתיה הרבים לדרך היו שותפים ליצירתם", אמר אייל פאר, מנכ"ל "רדיו ללא הפסקה". "לכן, זה אך טבעי שפולני תיקח חלק מרכזי ברצועת השידור שאנו גאים בה. זאת גם הזדמנות עבורנו להוקיר תודה למי שנמנית על עמודי התווך של התרבות הישראלית, תודה שלעיתים שוכחים לומר".

אולם חבריה של נעמי פולני, שקראו באמצעות הפייסבוק למדינה להציל אותה, עדיין לא רגועים. "אני שמחה שנמצאה מתכונת לסיוע זמני", אמרה חברתה הטובה דליה גוטמן, "אבל אנחנו עדיין מייחלים לפתרון קבוע ויציב של המדינה, כלומר משרד התרבות. בינתיים, חלפו שבועיים מאז שיזמנו את הדרישה לעזרה דחופה, והרשויות שותקות. נעמי פולני בת 86. לא נרפה ולא נשקוט. רק שלא יהיה מאוחר מדי. להכות על חטא, כולנו יודעים".

חיה בדוחק מדמי הביטוח הלאומי בלבד

הכל החל בסטטוס אחד בפייסבוק שריגש מאות אנשים, בניסיון לסייע לרווחתה של פולני, המתקיימת בשנים האחרונות מדמי הביטוח הלאומי בלבד, בסך 2,000 שקלים לחודש בלבד.

לפני כשלוש שנים היא נהנתה מתמיכה כספית חד פעמית שהגיעה בזכות מכירת הכרטיסים למופע המחווה שנערך לה במלאת 50 ללהקת התרנגולים שייסדה. אולם גם כספי התרומה אזלו, ופולני חיה בדוחק.

"אם תשאלו אותה אם היא צריכה כסף, היא תגיד לכם שיש הרבה אמנים שזקוקים לעזרה", סיפרה לחדשות 2 Online מקורבת לפולני. "היא צנועה, לכן היא מנמיכה את עצמה. אבל חייבים להציל אותה מהמצב הזה".

ואכן פולני סירבה - בחביבותה הידועה - לשוחח על מצבה הכלכלי ולפנות לעזרה. "יש לי הרבה חברים שעוזרים לי", אמרה לחדשות 2 Online, "הם ממש סעד לי. אבל אני לא מעוניינת לעסוק בזה, למדינה יש הרבה מטלות אחרות".

"אם היא תחכה לעזרה כללית של המדינה לכל האמנים, היא תצטרך להמתין כמה וכמה שנים טובות", הוסיפה חברתה של פולני. "אבל אין זמן עכשיו. הכי חשוב כרגע, לפני הכל, שיעזרו לה להתקיים".

"קוראים לשרי החינוך והתרבות למצוא פתרון למצב"

סטטוס שפורסם בפייסבוק על ידי הפזמונאית רוני ערן והגולש אריאל אריאב, והופץ בעמוד "סטטוסים מצייצים", קרא לשר החינוך שי פירון ושרת התרבות לימור לבנת למצוא פתרון למצב הקיים. "למדינה יש חובה מוסרית כלפי אנשים שתרומתם משמעותית כל כך לתרבותה", כתבו השניים בסטטוס שלהם. "אנו מביאים עובדה זו לידיעתכם כדי לסייע לנעמי פולני לחיות בכבוד את השנים הבאות".

ערן ואריאב אף פנו לקהל הרחב וכתבו: "אמנים ויוצרים שעבדו איתה ונהנו מכשרונה, כל שוחרי יצירתה - עזרו לנו לעזור לה וחשוב לעשות את זה מהר".