נפרדים ממנחם גולן: "הוא בא עם חזון לקולנוע – והצליח"

מבמאי של סרטים שוברי קופות בישראל, עד לסרטים שוברי קופות בהוליווד – ובחזרה לישראל, תמיד הדבר היחיד שעניין את מנחם גולן זה למצוא את הלהיט הבא. שחקנים וחברים מעידים על גולן שהוא ראה רק את ההפקה הבאה מול עיניו, ולפני מותו הוא העיד על עצמו: "אין לי תחביבים, אני עובד בתחביב היחיד שלי"

עם מותו של מנחם גולן רבים מאלה ששיחקו בסרטיו, אנשים שהוא בנה להם את הקריירה, נפרדו מהאיש שהיה מעמודי התווך של הקולנוע הישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מנחם גולן בא עם חזון של תעשייה קולנוע, שאנשים יבואו לקולנוע ואז אפשר יהיה לעשות עוד סרטים. את זה הוא ניסה - והצליח ליישם", אומרת גילה אלמגור, שהחלה את דרכה הקולנועית בסרט "אלדורדו" של גולן.

"אהבתי אותו מאוד, ואני תמיד אוהב. נוח על משכבך בשלום מנחם", כתב ז'אן קלוד ואן דאם בעמוד הפייסבוק שלו. מנחם גולן בנה את הקריירה של ואן-דאם, כשבסרטיו הראשונים בהוליווד ואן-דאם השרירן היה הכוכב.

"בלי אהבה - אין שום יחס לקולנוע"

"בלי אהבה, אין שום יחס לקולנוע. בלי אהבה לא עושים קולנוע טוב, קולנוע זה סיפור אהבה", אמר מנחם גולן בעצמו בשנה שעברה. "מה שעשה אותי במקצוע זאת האהבה לעסק, אני עובד בתחביב שלי, אין לי שום תחביב אחר", אמר גולן בראיון לערוץ 1 בשנות ה-70.

מנחם גולן, בשנה שעברה (חדשות 2)

באותה תקופה גולן ובן דודו יורם גלובוס קנו אולפן קטן וכושל בהוליווד, והפכו אותו לאולפן השישי בגודלו בבירת הסרטים של העולם. הם כבשו את פסטיבל קאן, וסרטי הפעולה עם צ'אק נוריס הפכו את השניים למיליונרים. "חשוב לי קודם כל ההצלחה של ההצגות והסרטים, זה שאני אהיה בריא מגיע במקום השני", אמר בשנה שעברה בזמן שאושפז בבית החולים.

בגיל 85 פסטיבל הקולנוע החשוב בעולם העניק לו, בקאן, פרס על מפעל חיים והקרין סרט המספר את תולדותיו בהוליווד. "אני מתכנן להקים שוב את החברה שלי בניו יורק, אני מאמין שאפשר לשחזר את ההצלחות של החברה המקורית שלי ושל יורם בהוליווד", אמר רק בשנה שעברה.