מצעד הספרים האהובים על התלמידים

למרות כל הטכנולוגיה שסביבם, הילדים ובני הנוער לא זונחים את הספרים: בדיקה של משרד החינוך בלא פחות מ-1,200 בתי ספר, לקראת שבוע הספר, מגלה כי בני הנוער עדיין קוראים – ולא מעט. התלמידים נשאלו אילו ספרים הם קוראים, ומהתוצאות עולה כי הם מכבדים גם קלאסיקות וגם ספרות ילדים מהשנים האחרונות

לא קוראים פחות. ספרים בשבוע הספר (חדשות 2)

שבוע הספר העברי נפתח מחר: כמדי שנה, משרד החינוך מפרסם את תוצאות ההצבעה שנערכה ב-1,200 בתי ספר, במסגרתה בחרו התלמידים את רשימת הספרים האהובים עליהם ביותר. 'מפוצלים' של הסופרת רות ורוניקה הגיע למקום הראשון בקרב התיכוניסטים, 'הכדור הוא ה...גול חוזר בגדול' של רבקה מגן הגיע למקום הראשון בקרב כיתות ד'-ו', והספר של אנה קמפ 'קרנפים לא אוכלים פנקייק' הגיע למקום הראשון בקרב אלו שקוראים את הספרים הראשונים שלהם - תלמידי כיתות א'-ג'.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התלמידים הציגו בבחירותיהם הערכה רבה לקלאסיקות כמו "תום סוייר" של מארק טוויין, "והילד הזה הוא אני" של יהודה אטלס וכן לסופרים מרכזיים וותיקים כמו דויד גרוסמן ואפרים סידון. בנוסף, ברשימת הספרים האהובים ישנם ספרים רבים העוסקים בנושאים היסטוריים קשים: "אני לא גנב", ספרה זוכה הפרסים של תמי שם-טוב מספר על חייו של נער יהודי יתום בפולין של שנות השלושים ושהותו בבית היתומים של יאנוש קורצ'אק. "ילדה שלא מן העולם הזה", ספרו הראשון לילדים של חתן פרס ישראל לספרות, אהרן אפלפלד, עוסק בילדים הנאלצים להסתתר ביער בתקופת השואה.

בספר שזה במקום הראשון בקרב כיתות א'-ג', הגיבורה סובלת מחוסר תשומת הלב של הוריה, מפצה על כך כשהיא מארחת אצלה קרנף סגול וחובב פנקייקים ומתחברת אתו כדי להפיג את בדידותה. "הכדור הוא ה...גול חוזר בגדול" מאת רבקה מגן מספר על כדורגל, ועל גיבור שאוהב ומשחק כדורגל. "מפוצלים", הזוכה במקום הראשון בעל-יסודי, הוא סיפור דיסטופיה על עולם עתידי שבו בני האדם מחולקים לפלגים שונים לפי תכונות.

"חברה אשר מקדשת את טיפוח תרבות הספר, מצליחה להצמיח שדרה של אנשי רוח, חברה וידע", אמר שי החינוך שי פירון. "אלה מהווים את תשתיתה של חברה בריאה, מתקדמת, סקרנית, שואלת וחוקרת. כמי שאמונים על חינוך הדורות הבאים, אנו מחויבים לשמר את התשתיות החברתיות הרוחניות, לעודד את הילדים לאהוב את עולם הספר, מתוך רצון ולא מתוך חובה".