משחק אחד מהאליפות: העונה הסוערת של גיא לוזון בבלגיה

אף אחד לא האמין בו, אבל גיא לוזון הוכיח שהוא יותר מראוי לתפקידו: מי שהגיע בתור מאמן אלמוני לקבוצת סטנדרט ליאז' הבלגית וספג זלזול וקללות, הוביל אותה ל-13 ניצחונות רצופים ומרשימים. עכשיו הוא רחוק משחק אחד מלזכות באליפות בלגיה. ועוד לא דיברנו על אשתו, שהפכה לכוכבת טלוויזיה מבוקשת

האיש שזלזלו בו, רחוק משחק אחד מהאליפות: גיא לוזון, מאמן מכבי פתח תקווה ונבחרת הנוער של ישראל בכדורגל, עבר תקופה לא קלה בבלגיה - שם קיבל עליו את תפקיד מאמן קבוצת סטנדרט ליאז'.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הוא היגר לעיר המנומנמת והקרירה עם אשתו ושני ילדיו והתמסר לתפקידו החדש - שדרוג משמעותי לקריירה המקצועית שלו. כשהגיע לראשונה לבלגיה, אף אוהד לא ביקש ממנו צילום או חתימה.המפנה הגדול והאהבה שהורעפה עליו הגיעו דווקא ביום ראשון האחרון, אחרי הפסד דרמטי שרק ניפץ את חלום האליפות של הקבוצה.

לפני פחות משנה, אוהדי סטנדרט ליאז', מועדון כדורגל מפואר בבלגיה, התקשו לעכל את החדשות: נשיא הקבוצה מינה למאמן אדם בשם גיא לוזון - אלמוני לחלוטין מבחינתם, שכל הרקורד שלו התמצה במדינה קטנה שאינה ממש ידועה כאימפריית כדורגל - ישראל.

בארץ, גיא לוזון תמיד ספג אש מהקהל ומהתקשורת, בעיקר בגלל הייחוס שלו: משפחת לוזון מפתח תקווה ששולטת בכדורגל הישראלי. המשפחה הרי סידרה לו את משרת מאמן מכבי פתח תקווה כבר בגיל 25. התחנה האחרונה שלו בארץ הייתה מאמן הנבחרת הצעירה של ישראל, תחת הבוס - הדוד אבי לוזון.

גם כשגיא לוזון כבר זכה להישגים, הוא לא ברח מהזלזול בגלל הקרבה המשפחתית. כשהדהים עם המינוי בבלגיה, שוב חשבו שהפרוטקציה עשתה את שלה - אפילו מעבר לים. אפשר להניח שגיא ציפה שלפחות שם, באירופה הרחוקה, הוא יזכה לקבלת פנים נעימה ומתורבתת יותר.

"ביום הראשון שלי, מאות קיללו וצעקו לעברי", מספר לוזון. "לא שהבנתי מה הם אמרו בדיוק, אבל אתה מבין שהם לא איתך", הוא משתף בחוויותיו הראשונות שהסבו לו אי נעימות, בלשון המעטה. "פתיחת עונה - אלפים באים ושוברים את המגרש. הגעתי למצב שהלכתי בעיר וקיללו אותי אנשים. מטורף".

לוזון הידוע באישיותו העיקשת לא נכנע לאוהדים השרופים שניסו להקניטו. "אמרתי לדנה: 'תשמעי, אין דבר כזה, לא עשינו כלום ויש אש כלפינו"'. אך אישתו דנה השיבה לו ללא היסוס: "זו הסיבה שלקחו אותך". "זה טוב מאוד. זה מחדד אותך, טוב שהם צועקים וטוב שהם מקללים, חיזקה אותו רעייתו. "זה הופך אותך לרעב ולוחמני".

פתיחת עונה חלומית: 13 ניצחונות רצופים

האוהדים בליאז' ידועים באופיים הרדיקלי. מדובר בעיר קשה, בה חלק גדול מהתושבים מועסק במכרות הפחם. ייתכן וזו הסיבה להיותם כה לוהטים. במקביל, סיפר לוזון כי נפתחה בפניו חזית נוספת מבית: "כשהגעתי לכאן, גם השחקנים ששיחקו בקבוצות גדולות באירופה ועברו הרבה והם מיליונרים, הסתכלו עליי כאילו 'הילד הזה יכול לעשות פה מה שהוא רוצה ולקבוע לנו איך לשחק'? אתה מדבר והם מחייכים לך בפנים. לא משנה מה אתה אומר".

על אף האתגרים עמם נאלץ להתמודד, לוזון הוביל את סטנדרט ליאז' לפתיחת העונה הטובה בתולדותיה: 13 ניצחונות רצופים. ניצחון רדף ניצחון - והקבוצה כמעט ולא ספגה שער. ההצלחה הובילה את השחקנים להתיישר לפי הקו של המאמן החדש. הלחץ והטירוף סביב המאמן הצעיר נרגעו לחלוטין.

"כשאימנתי את פתח תקווה, ברוב המקרים, הרגשתי יותר לחץ מאשר בסטנדרט ליאז'", הוא אומר. "אני המבקר הכי גדול של עצמי ואני מאמין שאם אתה יודע לנגן - אתה יודע לעשות את זה בכל מקום". פתאום גם אוהדי סטנדרט האלימים נשמעו אחרת. "הוא מאמן טוב", אמר אחד מהם. "הוא לוחם", הוסיף אחר.

נראה שמשפחת לוזון התרגלה לחיים בליאז' (חדשות 2)

התפקיד גבה מחיר אישי ומשפחתי

דנה וגיא החלו לקבל חיבוק מהתקשורת המקומית. העיתונים עמדו בתור כדי לראיין את התופעה מישראל ואשתו, והוא כבר החל להבין שהחזרה לישראל לא נראית באופק. "היה ברור שאני צריך להתנתק, ומבחינתי הוויתור על המשפחה הוא מאוד גדול", חושף לוזון את החלק הרגיש במילוי תפקידו. בנקודה הזו בריאיון דנה מתפרקת, כי ברקע כל מאבק ההסתגלות של גיא כמאמן - היא נלחמה לא פחות.

דנה פאן-לוזון ויתרה על העסק המצליח בארץ כמדריכת פילאטיס ומנחת טלוויזיה כדי לתמוך בבעלה. בכל בוקר במהלך הנסיעות להולנד, כשהיא לוקחת את הילדים לבית הספר, עלו מחשבות בראשה. "פתאום נפל לי האסימון: 'שיט, מה איתי? מה אני עושה כל בוקר?' פתאום קלטתי שהולך להיות לי לא פשוט", היא נזכרת ברגעים הקשים. "הייתי במשבר מאוד גדול ופתאום אמרתי לעצמי שבמקום לשקוע בעצב - אני אלך עם הראש בקיר ואני אשבור אותו".

"הייתה התעניינות סביבי דרך העיתונים והתקשורת", מספרת דנה. "עד היום אני לא מצליחה להבין באיזה אומץ אמרתי בעיתון שאני רוצה לעשות טלוויזיה בבלגיה".

הצעד הבא היה מדהים לא פחות מההצלחה של בעלה: דנה נבחרה להגיש תכנית באנגלית שהיא עצמה יזמה על חייהן של נשים קרייריסטיות שנשואות לכדורגלנים. מהר מאוד היא מצאה את עצמה על מזוודות והצטלמה לתכנית בכל רחבי העולם. התכנית צפויה לעלות בחודשים הקרובים כשמשא ומתן מתנהל מול רשתות בינלאומיות. "אומרים שהוא משוגע ואני משוגעת. אולי בגלל זה התחברנו", היא צוחקת. במקביל, נראה שמשפחת לוזון התרגלה לחיים בליאז'.

ביום ראשון האחרון, אוהדי סטנדרט התכוננו למשחק האליפות. אם גיא לוזון מנצח את המשחק הזה מול קלאב ברוז', הוא קרוב להחזיר את האליפות לליאז' אחרי חמש שנים. דנה תפסה את המקום הקבוע ביציע וגיא, כרגיל, משתולל על הקווים. במשחק קשה להוריד ממנו את העיניים.
הטירוף המאפיין אותו כבר הפך לסמל המסחרי שלו בבלגיה: הוא דוחף את השחקנים, מחבק את השופטים, עושה הכל - אבל לא תמיד זה
מספיק. למרות משחק מצוין של ליאז', הקבוצה של לוזון הצליחה להפסיד 1:0 והאליפות שוב נראתה רחוקה. "כשמפסידים אז באמת כואב הלב, הוא אומר עם תום המשחק. "אבל זה חלק מכדורגל וצריכים להיות חזקים ובמשחק הבא לתת מאה אחוז, זה לא נגמר".

לוזון מסמן את היעד הבא

בבוקר שלמחרת, גיא לוזון מגיע כרגיל לקומפלקס האימונים המפואר בליאז'. התנאים שלהם זוכים המאמן והשחקנים בבלגיה אינם דומים למה שלוזון התרגל אליו בארץ.

במשחק האחרון של העונה, ללוזון עדיין יש סיכוי לזכות באליפות. אך מה שלא יהיה, לאור ההצלחה הוא כבר הוחתם עם חוזה לשנתיים נוספות ולפי דיווחים הוא ירוויח חצי מיליון אירו נטו לעונה. סיפור ההצלחה של הזוג מישראל עוד רחוק מלהסתיים. עבור דנה וגיא כל השנה המטורפת הזאת הייתה רק הפרק הראשון.

ומה היעד הבא שסימן לוזון? "החלומות שלי תמיד גדולים, אם אספר אותם זה יהיה שחצני קצת", הוא מנסה להצטנע.