בני משפחת דיין: "האבידה גדולה, בשבילנו הוא נצחי"

בני משפחת דיין סיפרו שאסי המשיך לעבוד במרץ ולכתוב עד הסוף. אחותו יעל: "עד הרגע האחרון הוא היה יצירתי עם הדמיון והגאונות שלו. הוא לא הבן של ולא האח של, הוא אסי דיין בפני עצמו וכך צריך לזכור אותו". האם רות: "תמיד אהבתי להיות במחיצתו ולדבר איתו, היה לו זיכרון מופלא וכל זה ברגע אחד איננו"

עולם התרבות הישראלי נפרד היום מאחד מענקיו, השחקן, התסריטאי והבמאי אסי דיין, שהלך לעולמו בגיל 68 לאחר שנים של בריאות רופפת. בני משפחתו, שליוו אותו לאורך השנים, התקשו לעכל את רוע הגזירה וסיפרו על היוצר פורץ הדרך, שגם בימיו האחרונים המשיך לתכנן את המשך דרכו המקצועית. אל הבית שברמת אביב הגיעו הבוקר בני המשפחה, בהם אמו, רות דיין, אחותו יעל, ובנו הצעיר ליאור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רות דיין, אמו בת ה-94 של היוצר המוערך, סיפרה על התחושות הקשות שמציפות אותה בשעות שלאחר קבלת הבשורה הקשה. "זה שוק בשבילי, רק אתמול בערב דיברתי איתו והוא היה בסדר. אמרתי לו שנלך היום להתייעץ עם הרופא והוא היה לגמרי בסדר", אמרה בצער.

"זה שוק בשבילי", האם רות דיין (עזרי עמרם)

היא נשאלה מדוע לא הצליחו בני המשפחה לסייע לו במאבקו בבריאותו. "כבר הפסקתי לנסות, הוא אמנם התינוק שלי, אבל הוא עבד כל הזמן, כל היום, כתב וכל הזמן קרא פסיכולוגיה, פילוסופיה והיה נעים לדבר איתו", ענתה האם והוסיפה: "אהבתי לדבר איתו. הזיכרון שלו היה מופלא וכל זה ברגע אחד איננו".

"תמיד אהבתי להיות במחיצתו ולדבר איתו. דווקא בשנים האחרונות הוא היה די שקט. הוא היה פנומן מבחינת הידע שלו, אין ספר פילוסופיה או פסיכולוגיה או פסיכיאטריה שהוא לא קרא, הוא ידע בדיוק מה יש לו והיה יכול להיות רופא. הוא ירד מהפסים אין מה לעשות. זה קשה אבל ידעתי שזה לא מרצון".

"המשיך לעבוד", יעל דיין (עזרי עמרם)

אחותו, חברת הכנסת לשעבר יעל דיין, תיארה את לכתו כאבידה גדולה שהכתה בבני המשפחה. "אמא שלנו דאגה וטיפלה בו במסירות אין קץ כל השנים", סיפרה דיין. "בשבילנו הוא היה נצחי ועד הרגע האחרון המשיך להיות יצירתי, עם הדמיון והגאונות שלו, אבל אין ניחומים על האובדן הזה".

דיין סיפרה על החודשים האחרונים בחייו של אחיה, בהם המשיך ליצור ולכתוב - ואף סיים לא מכבר תסריט על חייו של הלוחם האגדי מאיר הר ציון, שהלך לאחרונה לעולמו. "הוא התכוון להעביר את התסריט לראש הממשלה כדי שיקרא אותו אחרי ששמע אותו מספיד אותו, הוא חשב שכדאי להנציח את המורשת של מאיר הר ציון ושאל אותי איך אפשר להעביר את התסריט אליו".

פרידה מענק, דיין (פלאש 90)

גילה אלמגור: "איבדנו מאור גדול"

בכירי התרבות הישראלית שעבדו עם דיין לאורך השנים, סיפרו היום על האיש, שהותיר אחריו מורשת קולנועית וספרותית ענפה. "לא רק הקולנוע הישראלי, התרבות הישראלית היא שאיבדה היום את הילד שצמח פה עם הקוצים והדרדרים ובאמת היה פאר היצירה של אלוהים", ספדה לו השחקנית גילה אלמגור בשיחה עם חדשות 2 Online.

"הוא היה כזה יפה וברוך כישרון. משורר, סופר ותסריטאי ענק, במאי קולנוע מופלא", סיפרה אלמגור, שכיכבה בסרט "החיים על פי אגפא", ככל הנראה היצירה המשמעותית ביותר של דיין לאורך הקריירה הענפה שלו. "הוא היה גם איש שידע להרוס ולחבל בעצמו, אבל כמו עוף החול הוא קם מחדש וחזר להפתיע ולהדהים. כל המילים שאגיד על אסי ברגע הזה הן קטנות מדי, איבדנו מאור גדול".

דיין בצעירותו עם אביו, ארכיון (לע"מ)

שייקה לוי, חבר שלישיית הגשש החיוור, סיפר שבעקבות העבודה המשותפת בסרטים כמו "גבעת חלפון אינה עונה" ו"שלאגר" הפך גם הוא למעריץ של דיין. "זו אבידה גדולה, אסי היה הצבר הישראלי בהתגלמותו, הישראלי האולטימטיבי", סיפר לוי. "הוא עשה סרטים איכותיים ורק במקרה לא נודע בעולם, אני חושב שהוא היה בסדר גודל של הבמאים הגדולים ביותר. מה אלוהים מארגן לנו שם למעלה? הצגה? מחזה? הוא לוקח את כל האנשים הטובים".

חבר נוסף בשלישיית הגשש החיוור, השחקן גברי בנאי, הגיב בהלם למשמע הידיעה על מותו של דיין. "אני פשוט המום, זה אולי היה קצת צפוי אבל אני בהלם", תיאר בנאי. "הוא היה באמת גאון, מוכשר בצורה בלתי רגילה. הוא היה שחקן יוצא מן הכלל, הוא היה במאי נהדר, היה כיף לעבוד איתו, והוא גם כתב לנו יופי של שירים. אבידה גדולה".