היה בסדר: כך נראו חגיגות פסח בעבר

ליל הסדר וחגיגות הפסח אמנם חוצים מגזרים ועדות, אבל בכל מקום קיבלו החגיגות אופי מעט שונה. בקיבוצים מדגישים את פסח כחג הקציר עם הגדות מיוחדות ושחזור יציאת מצרים, במגזר החרדי נהוג לקיים ביעור חמץ המוני, ובני העדה האתיופית עולים לירושלים

כך חגגו את פסח במאה הקודמת (פיקוויקי)

ההכנות לפסח בעיצומן ובכל רחבי הארץ מכינים מצות שמורות, מגעילים את הכלים במים רותחים, מבערים את החמץ וכמובן - מבשלים לקראת ליל הסדר. לאורך השנים, קיבל החג צביון שונה בערים, בקיבוצים, ובקרב המגזרים והעדות השונות בישראל.

בתמונות הנוסטלגיות בולטות החגיגות בקיבוצים בעשורים הראשונים אחרי קום המדינה, שם שמו את הדגש על היותו של פסח חג חקלאי, ימי ראשית הקציר. מקובל היה לקיים ארוחת סדר קיבוצית גדולה עם הגדות מיוחדות, וללמד את הילדים על יציאת מצרים בצורה חווייתית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

ניתן לראות גם את חג הפסח כפי שהוא מצוין בעולם החרדי - בהגעלות כלים וביעור חמץ המוניים בבני ברק וירושלים. בקרב יוצאי אתיופיה חודש מנהג העלייה לרגל לירושלים בפסח, ורבים מהם נוהגים להגיע לעיר בימי חול המועד.

פסח בקיבוץ (פיקוויקי)

צילומים נוספים ניתן למצוא במאגר פיקיוויקי , שהוקם ע"י איגוד האינטרנט הישראלי, כדי להעמיד לרשות הציבור צילומים מתועדים של ישראל לשימוש חופשי.