הדיאטה תביא למקונוהיי את האוסקר?

שחקן הקולנוע מת'יו מקונוהיי, שכבר זכה בגלובוס הזהב, הוריד יותר מ-20 קילוגרמים בשביל לשחק חולה איידס בסרט "מועדון הלקוחות של דלאס". הדיווחים כי סבל מבעיות בריאותיות בגלל הדיאטה ככל הנראה רק שיפרו את מעמדו בדרך לפסלון הנכסף

התחרות בקטגוריית השחקן הראשי באוסקר לשנת 2014 הייתה אמורה להיות צמודה מאוד. ליאונרדו דיקפריו מרשים בתפקידו בסרט "הזאב מוול-סטירט", צ'יוויטל אג'יופור בלתי נשכח ב-"12 שנים של עבדות", כריסטיאן בייל מצוין ב"חלום אמריקאי" ורוברט רדפורד מחזיק סרט שלם לבד ב-"הכל אבוד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אך בשבועות האחרונים מסתבר שאין בכלל תחרות. מתיו מקונוהיי זוכה בכל הפרסים האפשריים בדרך לזכייה בטוחה גם באוסקר בתחילת חודש מרץ. בסרט "מועדון הלקוחות של דאלאס", המבוסס על סיפור אמיתי, מגלם מקונוהיי את רון וודוורף, תושב העיר שנדבק בשנות ה-80 במחלת האיידס ובגלל הבירוקרטיה האמריקנית החליט להבריח תרופות ממקסיקו.

לא בטוח שהסרט היה זוכה לתשומת לב רבה כל כך אלמלא הטרנספורמציה הגופנית שעבר מקונוהיי. רק לפני שנתיים בסרט "מג'יק מייק", השחקן נראה חטוב להפליא ובריא כמו שור. מקונוהיי שממילא לא שוקל יותר מדי, השיל 20 קילוגרמים ממשקלו לטובת התפקיד.

בראיונות לקידום הסרט הוא סיפר שעשה זאת תוך חמישה חודשים בלבד. "אכלתי 8 ארוחות ביום, הן היו פשוט מאוד קטנות", סיפר מקונוהיי בראיון שהעניק לתכניתו של ג'יי לנו. "אכלתי בעצם את אותן ארוחות בכל יום, במנות קטנות. אני חייב לומר שהייתי פחות או יותר נזיר באותה תקופה. לא יצאתי החוצה כדי לא להשתזף ולא הייתי יוצא למסעדה כי לא רציתי להעמיד את עצמי בפני הפיתוי".

לא הפעם הראשונה ששחקן שהוריד ממשקלו יזכה באוסקר

מרגע שיצא הסרט היה ברור שהשחקן יהיה מועמד לאוסקר, כי ככה זה עובד בהוליווד. אן האת'וויי הורידה 11 קילוגרמים בשביל התפקיד פאנטין ב-"עלובי החיים" וקיבלה אוסקר לפני שנה. ב-2011 השיל כריסטיאן בייל כשליש ממשקלו וזכה בפרס הנכסף על תפקידו בסרט "פייטר" ולפני כן גם נטלי פורטמן עשתה זאת ב-"ברבור שחור". אפשר גם להרחיק עד רוברט דה נירו שהוסיף למשקלו 30 קילוגרמים לצורך התפקיד המרכזי ב-"שור הזועם" ב-1980, אז גם הוא זכה באוסקר.

מדובר בשנה איכותית במיוחד בקטגוריית השחקן הראשי, אך מקונוהיי זכה ליתרון משמעותי כאשר החלו הדיווחים על בעיות בריאותיות מהן סבל. לפי הדיווחים הוא החל לאבד את הראייה בעקבות הרעבה עצמית. הוא כמעט התעלף, ריכלו בהוליווד, על הסט של סדרה חדשה בה לקח חלק.

טוס הנקס. גם הוא זכה בפרס על תפקיד דומה (יוטיוב)

גם דיאטה גדולה וגם סכנת חיים, מול הצירוף הזה לאף שחקן אחר אין סיכוי. ב-1994 זכה טום הנקס באוסקר על תפקיד של חולה איידס בסרט "פילדלפיה". בדיוק 20 שנים לאחר מכן מקונוהיי, כך אנחנו מתחייבים, יקבל את הפרס על תפקיד דומה.